نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
..
کامیاران:
کتابخانه شهید فریدون رستمی روستای شیروانه به بهره‌برداری رسید
..
قزوین:
افتتاح بخش مرجع کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
..
رزن:
معرفی کتاب «روزی که آموس بیمار شد» به کودکان
..
کتابخانه‌های عمومی با بیش از ۲۳۰۰ برنامه میزبان علاقه‌مندان به کتاب هستند + قسمت سوم
1395/10/14 سه شنبه
..
طراح پوستر سومین دوسالانه کارتون کتاب؛
مخاطبان کارتون و کاریکاتور قطعا از اهالی کتاب هستند

مسعود ضیایی درباره تأثیر کارتون در فضای کتابخوانی کشور گفت: کارتون و کاریکاتور به طور ذاتی چالش فکری ایجاد می‌کنند؛ این چالش فکری مخاطب را به سوی ارتقاء سطح درک بصری خود،‌ سوق می دهد؛ و یقینا میل به رشد و کمال، مقدمه ورود به مسیر دانایی است.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مسعود ضیایی، از کارتونیست های برتر ایرانی است که از سال 1372 و با انتشار اثر «مردی که قلبش را مثل بادبادک به هوا داده است» در نشریه طنز و کاریکاتور، کار خود را به صورت حرفه ای آغاز کرد. وی که به گفته خویش آثار خود را با الهام از زندگی روزمره مردم و لا به لای حوادث کوچه و خیابان های شهر می آفریند، کاریکاتور را هنری عمیق و تأثیرگذار می داند که به سادگی به دست گرفتن یک خودکار و تعدادی مداد رنگی، مفاهیمی متنوع را با چاشنی جذابیت بصری همراه و ماندگار می کند.

ضیائی ‌که اثر برگزیده وی در دومین دوسالانه کارتون کتاب به عنوان پوستر سومین دوره این جشنواره انتخاب شد، با اشاره به تأثیر مطالعه در موفقیت حرفه ای خود اظهار داشت: مطالعه بخشی از زندگی من و جزء لاینفک آن بوده است. مطالعه کتاب های روانشناسی برایم بیش از همه جذاب است و هر روز،‌ بخشی از زمانم صرف مطالعه کتاب های ادبی و روانشناسی می شود؛ و این جدای از مطالعه اخبار در نشریات و روزنامه ها و مقالات تحلیلی است.

وی با اشاره به تفاوت مفهوم کارتون و کاریکاتور،‌ در خصوص میزان استفاده از کاریکاتور برای انجام کارهای ترویجی در سطح جهان گفت: کارتون، طراحی موضوعات و کاریکاتور، طراحی چهره است؛ امروز کاریکاتور، یک رسانه با نفوذ در ایجاد وترویج فرهنگ در تمامی کشورها محسوب می شود؛ از اینرو تعداد جشنواره های مربوط به این هنر نزدیک به تعداد جشنواره های سینمایی است؛ و این جدای از کارتون های مطبوعاتی است.

ضیائی در پاسخ به این سوال که تأثیر کارتون در ترسیم فضای کتابخوانی کشور و تغییر آن چه نقشی دارد؟‌ تصریح کرد: مسلما کارتون نقشی کمکی خواهد داشت؛ چرا که کارتون و کاریکاتور به طور ذاتی چالش فکری ایجاد می کنند؛ این چالش فکری سطح درک بصری مخاطب را ارتقاء می دهد و یقینا میل به رشد و کمال، مقدمه ورود به مسیر دانایی است؛ بنابراین مخاطبان کارتون و کاریکاتور قطعا از اهالی کتاب هستند.

وی درباره تجربه حضور خود در دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب اظهار داشت: ازآنجایی‌که اصولا به طراحی با موضوع کتاب علاقه‌مندم، مایلم در این جشنواره شرکت کنم و سهمی هرچند کوچک در ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته باشم. من در همه دوره‌های این جشنواره حضور داشتم و معتقدم سطح این جشنواره هم‌تراز با سایر جشنواره‌های بین‌المللی جهان و مورد اعتماد و استقبال تمامی کارتونیست های بین‌المللی بوده است؛ این خود نشان از سطح بالای برگزاری این جشنواره است.

آرشيو
تعداد بازديد اين صفحه: 1952
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 10757763
تعداد بازديد از سايت: 143863392
تعداد بازديد زيرپورتال: 50064695
اين زيرپورتال امروز: 23955
در امروز: 61306
اين صفحه امروز: 9474
دريافت RSS در امروز: 141111 دريافت RSS صفحه: 356
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

Powered By Sigma ITID.