نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
..
کامیاران:
کتابخانه شهید فریدون رستمی روستای شیروانه به بهره‌برداری رسید
..
قزوین:
افتتاح بخش مرجع کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
اخبار استان ها
1395/10/6 دوشنبه
..
با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان و دانشگاه آزاد اسلامی سنندج؛
نشست تخصصی کتاب‌خوان «مطالعات اجتماعی» در سنندج برگزار شد

نشست تخصصی کتاب‌خوان «مطالعات اجتماعی» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان و همکاری دانشگاه آزاد اسلامی سنندج و با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و پژوهشگران استان کردستان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، نشست تخصصی کتاب‌خوان «مطالعات اجتماعی» توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان و همکاری دانشگاه آزاد اسلامی سنندج با حضور اسماعیل احمدی (مدیرکل کتابخانه‌های  عمومی کردستان)، حسن بابایی (دکترای حقوق بین‌الملل و قاضی دادگستری)، مصطفی نصرتی (مدرس دانشگاه)، مصطفی الهدویسیان (پژوهشگر) و جمعی از علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی برگزار شد.


در این نشست چهار تَن از اساتید دانشگاه و پژوهشگران حوزه مطالعات اجتماعی به ارائه کتاب‌های خوانده شده‌شان در این حوزه پرداختند که خلاصه‌ای از این ارائه‌ها به شرح زیر است:


«طلوع ماهواره و افول فرهنگ» نوشته صادق طباطبایی / ارائه توسط: اسماعیل احمدی (مدیرکل کتابخانه‌های  عمومی کردستان)


این کتاب دو فصل تنظیم شده و بر موضوع شبیخون فرهنگی و تاثیرات تلویزیون متمرکز شده است. در فصل نخست کتاب نویسنده به آثار و زیان‌های جبران‌ناپذیر ابزارهای رسانه‌ای بر قوای ذهنی و سیستم عصبی انسان و اختلال‌های فیزیولوژی و بیوشیمیایی پرداخته و آثار زیان‌بار رسانه‌ها بر قدرت تخیل، تعقل، حافظه، تداعی معانی و دیگر کنش‌های مغزی را مورد بررسی قرار داده است.


در فصل دوم با عنوان «چه باید کرد؟» به بررسی تاثیرات و چالش‌های فرهنگی ماهواره، سبک زندگی مورد توجه ماهواره و تاثیر آن در فرهنگ پرداخته شده و راهکارهای فرهنگی فردی و جمعی مقابله با آثار سوء این رسانه‌های ارتباط جمعی  بررسی شده است. 


«بزهکاری مجازی؛ بزه، انحراف و مقررات گذاری بر خط» نوشته ماتیو ویلیامز و ترجمه محبوبه‌ منفرد، امیرحسین‌ جلالی‌ فراهانی‌ / ارائه توسط: حسن بابایی قاضی (دکترای حقوق بین‌الملل و قاضی دادگستری)


این کتاب گزیده ارزشمندی از مباحث راجع به علت‌شناسی هنجارشکنی‌های سایبری‌ از دیدگاه‌های فناورانه، جامعه‌شناسانه، جرم‌شناسانه و رسانه‌ای‌ست که کوشیده در فضایی بی‌طرفانه مباحث برجسته را مطرح و به نقد بکشد. ویژگی متمایز این کتاب پایبندی به ظرفیت‌ها، ویژگی‌ها و زیرساخت‌های شکل‌یافته در دنیای سایبری است.


امروزه بزه‌های جدیدی وارد جامعه شده که به دغدغه برای محاکم دادگستری تبدیل شده است. به دلیل مشکلات عدم کنترل فضای مجازی، عدم تصویب قانون شبکه اجتماعی و افت وضعیت آموزشی مدارس؛ آمار جرم روز به روز در حال افزایش است و ما نیاز به یک فکر اساسی و راهکار جدی در این زمینه داریم. آمارها حاکی از آن است که از یک طرف اکثریت بزه دیده‌ها و بزه کارها ضعف فرهنگی دارند و از طرف دیگر مدارس نیز آموزش لازم را در این زمینه به دانش‌آموزان نمی‌دهند، به همین خاطر نیز آمار بزهکاری‌ها افزایش پیدا کرده است.


«مهارت‌های اجتماعی در ارتباطات میان‌فردی» نوشته اون هارجی و ترجمه مهرداد فیروزبخت و خشایار بیگی / ارائه توسط: مصطفی نصرتی (مدرس دانشگاه)


در این کتاب سیزده مهارت اجتماعی شامل ارتباط میان فردی، تقویت، پرسش، بازگرداندن، آماده‌سازی، خاتمه دادن، توضیح، گوش‌دادن، افشای خود، نفوذ، ابراز وجود، تعادل در گروه‌های کوچک و هدایت بحث‌های گروهی کوچک توضیح داده شده است.


در فصل اوّل کتاب که عنوان مقدمه را بر خود دارد، پس از تبیین مفهوم «مهارت اجتماعی» و ارائه تعاریف گوناگون از آن، برای آشنایی اجمالی خواننده. نمونه‌هایی از مهارت‌های اجتماعی بر شمرده شده است. در فصل دوم نیز با تعریف کلمه «ارتباط»، مفهوم ارتباط میان فردی مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن از فصل سوم تا سیزدهم، یازده مهارت اجتماعی اصلی شامل ارتباط غیر کلامی، مهارت پاداش و تقویت، مهارت پرسش، مهارت بازگرداندن، مهارت آماده‌سازی و خاتمه دادن تعامل، مهارت توضیح دادن، مهارت گوش دادن، مهارت افشای خود، مهارت نفوذ، مهارت ابراز وجود، مهارت تعامل در گروه‌ها مطرح می‌شود.


در کتاب حاضر ۱۵ تعریف برای ارتباطات انسانی بیان شده است، از جمله اینکه: ارتباطات جریان و فرآیندی قطع ناشدنی برای کسب اطلاعات است و همه در هر سطحی که باشند نیاز به برقراری ارتباط دارند.


نویسندگان این کتاب، بی آن که مدعی باشند به تمامی مهارت‌های اجتماعی پرداخته‌اند و سعی کرده‌اند در بازگو کردن مهارت‌های اصلی، چیزی را از قلم نیندازند.


«آسیب‌های اجتماعی» نوشته مجید ابهری / ارائه توسط: مصطفی الهدویسیان (پژوهشگر)


این کتاب آسیب‌های اجتماعی را که جامعه ایران هم‌اکنون به آن مبتلا است را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع تأکید کتاب به مسئله طلاق است که به یکی از معضلات جامعه تبدیل شده است.


گفتنی است در پایان این نشست از ارائه‌کنندگان با اهدای لوح و  کتابی نفیس تقدیر شد.


نشست‌های تخصصی کتاب‌خوان از سلسله نشست‌هایی است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در «سال خواندن» با هدف اشاعه آگاهی‌های تخصصی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در موضوعات مختلف برگزار می‌کند. پیش از این نیز نشست‌های تخصصی کتاب‌خوان در موضوعاتی همچون «شعر»، «اقتصاد مقاومتی»، «هنر»، «مطالعات قرآنی» و ... برگزار شده است.

منبع : کردستان

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 332
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 11403652
تعداد بازديد از سايت: 148016691
تعداد بازديد زيرپورتال: 51625926
اين زيرپورتال امروز: 43435
در امروز: 131724
اين صفحه امروز: 18558
دريافت RSS در امروز: 164124 دريافت RSS صفحه: 205
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما