نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
تویسرکان:
استقبال دانش‌آموزان تویسرکانی از نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای
..
مود:
جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) در کتابخانه امیرالمؤمنین(ع)
..
دستگرد:
راه‌اندازی بخش مرجع کودک و نوجوان در کتابخانه عمومی اندیشه
..
گلپایگان:
نشست کتاب‌خوان با حضور کتابداران شهرستان گلپایگان برگزار شد
..
مراغه:
کتابخانه عمومی اوحدی‌مراغه‌ای نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای برگزار کرد
اخبار استان ها
1395/10/11 شنبه
..
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس خبر داد:
به‌زودی جایابی علمی کتابخانه‌های عمومی شیراز مشخص می شود

سعیده ابراهیمی از انجام پروژه‌ای تحقیقاتی در زمینه جایابی علمی کتابخانه‌های عمومی شیراز به منظور تعیین علمی مکان کتابخانه‌های این شهر خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، سعیده ابراهیمی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس ضمن اعلام انجام پروژه‌ای تحقیقاتی در زمینه جایابی علمی کتابخانه‌های عمومی شیراز به منظور تعیین علمی مکان کتابخانه‌های این شهر اظهار داشت: این پروژه، رساله کارشناسی‌ارشد در رشته مدیریت اطلاعات دانشگاه شیراز است که توسط نازنین تقی‌زادگان و به راهنمایی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در حال انجام است.


ابراهیمی در خصوص این پروژه اظهار داشت: در این پروژه سیستم جایابی علمی کتابخانه‌های عمومی شیراز مورد بررسی قرار گرفته و با بهره‌گیری از سیستم GIS و استفاده از معیارهای آن مؤلفه‌هایی مانند دسترسی، مسافت، توزیع جمعیت، همجواری با مراکز پرتجمع، سکوت، امنیت. توانایی گسترش‌های آتی و ... ارزیابی می‌شود.


وی افزود: در این پژوهش با درنظر گرفتن استانداردها مدلی برای احداث کتابخانه‌های جدید ارائه خواهد شد که بهترین نقاط برای ایجاد کتابخانه خواهد بود.


ابراهیمی در ادامه درخصوص سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) عنوان کرد:  GISیک سیستم رایانه‌ای است که امکان دسترسی و کاربری همزمان چند موضوع را به دست می‌دهد. این سیستم می‌تواند با روی هم انداختن نقشه‌هایی با موضوع‌های مختلف از یک منطقه امکان بررسی همه‌جانبه آن منطقه را ایجاد کند.


وی  GISرا ابزاری برای ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری دانست و گفت: امروزه به دلیل رشد روزافزون جمعیت شهرها و کمبود فضای مناسب برای فعالیت‌ها و امکانات مورد نیاز، تعیین مکان بهینه کاربری‌های شهری با توجه به متغیرهای مختلف در امر برنامه‌ریزی شهری، با استفاده از این روش امکان‌پذیر خواهد بود.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس همچنین هدف از این پژوهش را اهمیت بررسی جایابی علمی کتابخانه های عمومی دانست و عنوان کرد: کتابخانه‌های عمومی از جمله مراکزی هستند که وظیفه آن‌ها ارائه خدمت به تمامی افراد جامعه در هر سن و با هر میزان سواد است. از این رو باید سعی شود که کتابخانه‌های عمومی باتوجه به تراکم جمعیت و در نهایت تعادل و توازن برای استفاده آسان تمامی شهروندان در سطح شهر مکان یابی شوند.


ابراهیمی یادآورشد: بنابر اهمیت کتابخانه‌ها در جامعه، تلاش ما بر این است که در این پژوهش مکان کتابخانه‌های شیراز را به صورت مدلی ارائه کنیم تا در آینده شاخص‌های مختلف در تعیین محل کتابخانه‌ها مدنظر قرار گیرد.


وی در پایان با اشاره به اینکه در تلاشیم تا یافته‌های پژوهش به زودی مشخص شود، عنوان کرد: مشخص شدن یافته‌های این پژوهش و به کارگیری آن در ساخت کتابخانه‌های جدید شیراز، نقش بسزایی در پویایی کتابخانه‌ها و اقبال عمومی در آینده خواهد داشت.

منبع : فارس

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 177
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 9593114
تعداد بازديد از سايت: 135412433
تعداد بازديد زيرپورتال: 47184253
اين زيرپورتال امروز: 11088
در امروز: 35536
اين صفحه امروز: 4031
دريافت RSS در امروز: 117225 دريافت RSS صفحه: 38
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

Powered By Sigma ITID.