نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
..
کامیاران:
کتابخانه شهید فریدون رستمی روستای شیروانه به بهره‌برداری رسید
..
قزوین:
افتتاح بخش مرجع کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
اخبار استان ها
1395/10/19 يكشنبه
..
به مناسبت قیام ۱۹ دی و با حضور نویسنده کتاب صورت پذیرفت؛
برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «کلکسیون پهلوی»

نشست نقد و بررسی کتاب «کلکسیون پهلوی» با حضور علی مهر نویسنده کتاب و جمعی از نویسندگان و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، نشست نقد و بررسی کتاب «کلکسیون پهلوی» نوشته علی مهر با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین امیر عطاءالله جباری مدیرکل کتابخانه های عمومی قم، علی مهر نویسنده کتاب، سمیه عالمی منتقد ادبی و جمعی از نویسندگان و اهالی قلم به مناسبت دهه بصیرت و قیام ۱۹ دی در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی این استان برگزار شد.

سمیه عالمی که به عنوان منتقد ادبی در این نشست حاضر شده بود، با اشاره به کتاب «کلکسیون پهلوی» اظهار داشت: نوجوان داستان به نام حسن فقیه که شخصیت اصلی داستان است تلاش می‌کند تا به سمت آگاهی و رشد و کمال فکری برسد و این مورد یکی از نقاط قوت داستان است.

وی سپس به شروع داستان اشاره کرد و گفت: قدرت چانه‌زنی و صحبت حسن فقیه با صاحب مغازه در خصوص رد و بدل کردن روزنامه‌های تصویردار و بدون تصویر و همچنین جلب توجه دبیر تاریخ به مجموعه کلکسیون راوی داستان، نشان از نگارش موفق نویسنده در تصویرسازی و پردازش شخصیت اول رمان است.

این منتقد سپس به رویدادهای قیام ۱۹ دی و زخمی شدن برادر بزرگ پرداخت و افزود: به تصویر کشیدن بیمارستان و حضور حسن در آنجا به منظور نجات جان برادری که سرچشمه آگاهی بخشی او بوده و او را به تکامل رسانده از دیگر ویژگی‌های مثبت آن است.

وی همچنین به وجود نوجوانی دیگر در دل این رخدادها اشاره کرد و گفت: حسن از ایجاد کلکسیون مورد علاقه‌اش به یک آگاهی درست رسید که مبارزه نوجوانانه را برای او رقم می‌‎زند و داستان را اینگونه پیش می‌برد.

عالمی همچنین به حضور ۴ قشر نافذ و تاثیرگذار (روحانیت: بازاری‌ها، دانشجویان و بانوان) در جریان انقلاب اشاره کرد و افزود: شخصیت طلبه برادر بزرگتر حسن به عنوان نماینده روحانیت و پدری بازاری که نماینده صنف بازاری‌های قم است و همچنین شخصیت علی جوان دانشجویی که فضای دانشگاه در سال‌های منتهی به انقلاب را به تصویر می‌کشد.

این منتقد سپس به نقش مادر آنها به عنوان نماینده زنان پرداخت و گفت: انتظار این بود که نویسنده با زیرکی و توانمندی که دارد نقش مادر را پر رنگ تر نشان دهد که البته همین که این نقش در داستان ساخته شده و می‌خواهد به نوجوان آگاهی برساند خوب و مفید است.

عالمی همچنین به قشر بازاری‌ها به عنوان یکی از اقشار تاثیرگذار در روند شکل‌گیری انقلاب که همواره پشت سر روحانیت بودند اشاره کرد و افزود: این شخصیت دارای ۳ فرزند شجاع است که دو فرزند آن در مسیر انقلاب رویش کرده و  نوجوان خانواده هم همین خط فکری را دنبال می کند و من به عنوان یک مخاطب توقع داشتم نقش پدر را به عنوان یک بازاری تاثیرگذارتر در فضای انقلاب ترسیم کند و به شخصیت پدر بیشتر بپردازد.

وی سپس به نقش بازاری‌ها و مساجد در هدایت و مدیریت افکار عمومی و توده مردم پرداخت و گفت: نویسنده می‌توانست از وجود چنین فضایی بهره بیشتری ببرد و آن را به کمال برساند.

این منتقد آقای همسایه را در داستان مثل سایر همسایه‌ها دانست که در کار دیگر همسایه‌ها سرک می‌کشند و مانع تراشی می‌کنند اما با توجه به شیطنت‌های شخصیت‌های نوجوان، جا داشت که در اینجا کشمکشی بین آنها ایجاد کند و از این شخصیت خاکستری متمایل به سیاه تصویر بیشتری ارائه دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: همسایه داستان ما فقط به عنوان یک تعقیب کننده بود و نقش بیشتری در جریان رویدادها نداشت.

عالمی همچنین یکی از موفقیت‌های کتاب را نام آن بیان کرد و اظهار داشت: نویسنده توانسته نام خوب و مخاطب‌پسندی را برای داستانش برگزیند و خواننده در ادامه خوانشش به علت نامگذاری کتاب پی می‌برد.

وی همچنین گفت: در فصل آخر داستان که نوجوان عکس شاه را از دفترش جدا و پاره می‌کند و به‌جای آن عکس امام را می‌گذارد بهتر بود تا دفتر دیگری بجای آن جایگزین شود.

عالمی وجود فصل‌های کوتاه در داستان را مانع از ایجاد خستگی در خواننده دانست و عنوان کرد: تنها ایراد به فصل ۲ و ۱۴ داستان است که با توجه به «من راوی» که شخصیت اصلی داستان است جا داشت نسبت به زاویه دید و راوی تامل بیشتری شود.

علی مهر نویسنده کتاب در این نشست علت نگارش داستان را درخواست انتشارات سوره مهر از نویسندگان بومی هر استان در خصوص تبین و تشریح حوادث پیش از انقلاب و پس از آن عنوان کرد و افزود: به دلیل علاقه‌ای که به این موضوع داشتم پیشنهاد را پذیرفتم.

وی دلایل پذیرش نگارش در حوزه تاریخ پیش از انقلاب را، ادای دین به شهر قم دانست و گفت: پیش از این مطالعاتی پیرامون تاریخ انقلاب انجام دادم که متاسفانه داستانی تا به حال در این خصوص نگارش نشده و من احساس تلکیف کردم تا در باره قیام ۱۹ دی که شروع انقلاب با واقعه این روز بود، داستانی بنویسم.

این نویسنده در ادامه اظهار داشت: مادر به عنوان نماد یک زن می توانست در داستان ما پیچیده‌تر از این باشد یا کارکرد متفاوتی داشته باشد ولی نباید فراموش کنیم یکسری از رویدادها و مسائلی وجود دارد که تمامی شخصیت‌ها را به طرف سیاه یا خاکستری شدن، هدایت می‌کنند.

وی سپس به موضوع جنگ در داستان‌ها به عنوان نماد مرگ و زندگی اشاره کرد و افزود: در جنگ یک طرف به عنوان دشمن و طرف دیگر به عنوان دوست ما قرار می‌گیرد و این در حالی است که همان دشمن هم می‌تواند نقاط خوب و مثبتی داشته باشد.

علی مهر همچنین به رویدادهای انقلاب پرداخت و گفت: رخدادهای پیش از انقلاب در واقع خطری برای شهر و خانواده‌ها بود و مادر نیز در اینجا به عنوان نماد مهر و مهربانی است.

این نویسنده علت زاویه دید در فصل دو را پرهیز از طولانی شدن داستان نوجوانان عنوان کرد و گفت: از این رو زمان، مکان و زاویه دید تغییر کرد.

وی سپس به فصل‌های مختلفی هچون حضور امام(ره) در نجف و شهادت حاج آقا مصطفی و .. در داستان اشاره کرد و افزود: برای اینکه خواننده بتواند علت واقعی قیام ۱۹ دی را درک کند باید به شهادت فرزند امام(ره) و توهین روزنامه اطلاعات به آن بزرگوار پرداخته می‌شد چراکه عدم بیان آن سبب می‌شد تا قیام ۱۹ دی قم ناقص به تصویر کشیده شود.

علی مهر همچنین بیان کرد: علت نپرداختن به شخصیت‌های بازاری، زنان و ... در داستان، متاسفانه نبود اطلاعات کافی و لازم بود اما من بر اساس هدفم باید این اثر تاریخی را به نوجوانان کشورم عرضه می‌کردم.

گفتنی است در پایان این نشست، از علی مهر و سمیه عالمی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم با اهدای لوح سپاس، تقدیر شد.

منبع : قم

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 718
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 11403498
تعداد بازديد از سايت: 148015767
تعداد بازديد زيرپورتال: 51625635
اين زيرپورتال امروز: 43144
در امروز: 130800
اين صفحه امروز: 18404
دريافت RSS در امروز: 164121 دريافت RSS صفحه: 202
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما