چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷

با حضور مسئولین دستگاه‌های فرهنگی؛

نخستین جلسه هماهنگی جشنواره کتابخوانی رضوی در استان مرکزی برگزار شد

کراپ‌شده - جلسه هم‌انديشي جشنواره رضوي استان مركزي

نخستین جلسه هماهنگی استانی برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور نمایندگان دستگاه‌های فرهنگی استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، نخستین جلسه هماهنگی هفتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در استان مرکزی با حضور نمایندگانی از اداره کل اوقاف و امور خیریه، صداوسیمای مرکز آفتاب، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک، سپاه روح‌الله، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، حوزه هنری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و حوزه علمیه خواهران استان مرکزی، پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۶ در اداره کل کتابخانه‌های عمومی این استان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، علی اکبر احمدی سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: هدف از تشکیل این جلسه همفکری و جلب مشارکت دستگاه‌های فرهنگی استان جهت شرکت حداکثری شهروندان در جشنواره کتابخوانی رضوی است.
احمدی افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی بر همه مقوله‌های فرهنگی جامعه اثرگذار است. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور قابل قبول نیست و افزایش آن نیازمند همت جمعی و عزم عمومی است که بدون همکاری سایر مجموعه‌های فرهنگی امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های منابع و اعتبارات، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به تنهایی نمی‌تواند فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه گسترش دهد و مشارکت دستگاه‌ها و ارگان‌های ذیربط برای رشد فرهنگی جامعه ضروری یه‌نظر می‌رسد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در دیدار با کتابداران در سال ۹۰ گفت: برای ترویج مطالعه باید همه متولیان فرهنگی وارد میدان شده و  به‌شکلی انقلابی اقدام کنند.
وی با بیان اینکه «پنج دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد»، افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال گذشته متولی برگزاری این جشنواره بود و علاقه‌مندان از طریق کتابخانه‌های عمومی در این مسابقه شرکت کردند. 
سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، مهم‌ترین اهداف جشنواره کتابخوانی رضوی را ترویج فرهنگ رضوی و گسترش مطالعه کتب مرتبط با سیره پاک ائمه معصومین(ع) به ویژه امام رضا(ع)، شناسایی، معرفی و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان کتاب فرهنگی مرتبط با فرهنگ رضوی و کمک به تولید و انتشار گسترده این آثار دانست.
در ادامه روح‌الله پورمسیبی کارشناس فرهنگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با بیان جزئیات برگزاری جشنواره رضوی گفت: این مسابقه به دو شیوه مکتوب و آنلاین برگزار می‌شود. کتاب‌ها و برگه سوالات و پاسخ‌نامه‌ها در کتابخانه‌ها موجود است و شرکت‌کنندگان بخش مکتوب می‌توانند برای دریافت آن باید به کتابخانه‌ها مراجعه کنند.
پورمسیبی افزود: منابع این جشنواره شامل کتاب‌هایی با عناوین «۱۰ قصه از امام رضا(ع)» ویژه کودکان ۴ تا ۱۱ سال، «ماه غریب من» ویژه نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال، «مهارت‌های زندگی در سیره رضوی»، امام رضا(ع) و زندگی»، «بانوی ملکوت» و «چلچراغ» است.
وی درباره کتاب‌های «بانوی ملکوت» و «چلچراغ» گفت: این دو کتاب به ترتیب درباره فاطمه معصومه(س) و حضرت احمدابن موسی(ع) بوده و علاقه‌مندان  می‌توانند ضمن امانت منابع از کتابخانه‌ها برای دریافت فایل pdf آن به آدرس www.markazipl.ir  مراجعه کنند.
کارشناس فرهنگی اداره کل درباره شرکت کودکان در جشنواره گفت: کودکان می‌توانند در دو بخش نقاشی و پویش مجازی به‌شکل هم‌زمان در مسابقه شرکت کنند.

وی افزود: کودکان می‌توانند با استفاده از گوشی‌های همراه والدین در چند دقیقه به توضیح اجمالی کتاب، بازگویی قصه‌ای از کتاب، خواندن بخشی از کتاب و... اقدام کرده و آن را ارسال نمایند.
وی تصریح کرد: مهلت شرکت در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از ۲۰ فروردین تا اول تیرماه سال‌جاری است وآثار توسط تیمی مجرب از ۱۰ تیر ماه به مدت ۱۰ روز  داوری خواهد شد.

پورمسیبی ادامه داد: زمان برگزاری آیین اختتامیه نیز دهه کرامت است که زمان دقیق متعاقباً اعلام می‌شود و نفرات برگزیده مرحله استانی به مراسم جشنواره کشوری دعوت می‌شوند.

حجت‌الاسلام سلطانی معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نیز در این جلسه گفت: به برکت جشنواره رضوی ظرفیت خوبی با محوریت حضرت امام رضا(ع) در جامعه ایجاد شده است و نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغات بیشتر جشنواره در بین عموم مردم هستیم.
سلطانی افزود: با توجه به مراجعه مردم با سلیقه‌های متنوع، این پتانسیل در بقاع متبرکه وجود دارد و آمادگی این را داریم تا بنر و پوسترهای مربوط را در این اماکن مذهبی و پرتردد نصب کنیم.
سلیمی نیز به نمایندگی از صداوسیمای استان مرکزی گفت: به منظور مشارکت بیشتر شهروندان، تیزر و زیرنویس جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت رایگان از شبکه آفتاب پخش خواهید شد و این ظرفیت وجود دارد تا با دعوت از مسئولین و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان در برنامه‌های این شبکه، شرایط شرکت در جشنواره برای مخاطبین این رسانه توضیح داده شود.
در ادامه نیز رحیمی به نمایندگی از سپاه روح‌الله و علیمحمدی به نمایندگی از اتحادیه انجمن‌های اسلامی استان قول مساعد دادند تا با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، تبلیغات و اطلاع‌رسانی جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح پایگاه‌های بسیج و مدارس استان هرچه سریع‌تر انجام شود.
همچنین مدرسی به نمایندگی از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از مشارکت کودکان عضو کانون در بخش نقاشی و قصه‌گویی خبر داد و ابراز امیدواری کرد هفتمین دوره دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز مانند سال گذشته با مشارکت بالای خانواده‌ها برگزار شود.
در ادامه، محمدی به نمایندگانی از مدیریت حوزه علمیه خواهران استان مرکزی پیشنهاداتی در خصوص برگزاری با شکوه‌تر جشنواره در سطح استان ارائه کرد.