یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰

همراه با رونمایی از نسخه بریل؛

نشست معرفی و بررسی کتاب «بانوی ملکوت» در قم برگزار شد

کراپ‌شده - نشست معرفی و بررسی کتاب «بانوی ملکوت» در قم

در آستانه ماه مبارک رمضان و همزمان با برپایی هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، نشست معرفی و بررسی کتاب «بانوی ملکوت» نوشته آیت‌الله کریمی جهرمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، نشست معرفی و بررسی کتاب «بانوی ملکوت» نوشته آیت‌الله کریمی جهرمی به همراه آییین رونمایی از نسخه بریل آن با حضور نویسنده، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد قائم مقام تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم، حجت‌الاسلام والمسلمین فلاحی معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) و شماری از روحانیون و کارکنان اداره کل کتابخانه‌ها در سالن جلسات آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری در ابتدای این نشست ضمن بیان توضیحاتی در خصوص جشنواره کتابخوانی رضوی، با اشاره به  کتاب «بانوی ملکوت» اظهار داشت:‌ از دو سال گذشته نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متولی برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم در ادامه ضمن ابراز خرسندی از ابتکار و اهتمام نهاد در ورود دو کتاب با موضوع زندگانی حضرت فاطمه معصومه(س) و احمد بن موسی(ع) به این جشنواره افزود:‌ با توجه به جایگاه شهر مقدس قم و وجود نویسنده محترم این کتاب که از اساتید و علما برجسته حوزه علمیه قم هستند؛ معرفی، بررسی کتاب و همچنین تجلیل از این نویسنده در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: قم بر اساس موقعیت مذهبی فرهنگی و ... که دارد باید در این عرصه پویاتر وارد شود؛ چراکه یکی از اهداف این جشنواره آشنایی افراد با کتاب و نشر فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به برگزاری این جشنواره در سه مقطع سنی کودک، نوجوان و بزرگسال اشاره کرد و افزود: در بخش کودک و نوجوان به همراه قصه‌گویی از کتاب، مسابقه نقاشی نیز انجام می‌شود و در گروه سنی بزرگسالان سوالات به صورت استاندارد و متفاوت با یکدیگر طراحی شده‌اند.

وی اضافه کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی به دو شیوه اینترنتی و مکتوب و به صورت فردی و خانوادگی برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم همچنین با تقدیر و تشکر از تلاش‌های علمی آیت‌الله کریمی جهرمی نویسنده کتاب «بانوی ملکوت» خاطرنشان کرد: این اندیشمند بزرگ در اثر گرانقدر خود حیات معنوی و پر بار حضرت معصومه(س) را با قلمی شیوا و زبانی گویا بیان کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری در پایان خاطرنشان کرد: کتاب «بانوی ملکوت» برای نابینایان به خط بریل نیز تهیه شده و به زودی به سراسر کشور ارسال خواهد شد تا تمامی نابینایان و کم‌بینایان عضو در کتابخانه‌ها نیز بتوانند همانند دیگر افراد علاوه بر مطالعه کتاب در مسابقه کتابخوانی رضوی شرکت کنند.

آیت‌الله کریمی جهرمی نویسنده کتاب «بانوی ملکوت» نیز در ادامه این نشست ضمن تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار داشت: از شما مسئولین فرهنگی که در اجرای کارهای مفید و عام المنفعه‌ای همچون جشنواره کتابخوانی رضوی از دیگران پیشی می‌گیرید و با تلاش و شتاب برای معرفی و نشر فرهنگ اهل بیت پیامبر(ع) گام بر می‌دارید، تشکر می‌کنم.

نویسنده کتاب «بانوی ملکوت» همچنین افزود: نبود شناخت و اطلاعات کافی در مورد حضرت فاطمه معصومه(س) خلأیی کاملاً محسوس بود که ان‌شاءالله با مطالعه چنین کتاب‌هایی برطرف شود. حضرت فاطمه معصومه(س) دارای مقامی خاص و شأنی والا هستند که برای افراد عادی چنین جایگاهی وجود ندارد و این مقام تنها شایسته اولیای الهی است و این شأن خاص برای حضرت معصومه(س) در نظر گرفته شده است.

آیت‌الله کریمی جهرمی در ادامه اهتمام کتابخانه‌های عمومی قم در تولید کتاب «بانوی ملکوت» به خط بریل را توفیقی الهی عنوان و ابراز امیدواری کرد تمامی کتاب‌هایی که با موضوع حضرت معصومه(س) به رشته تحریر در آمده برای استفاده روشندلان به خط بریل تبدیل شود تا آنان نیز همانند دیگران از نعمت بهره‌مندی از این کتاب‌ها برخوردار شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قم مرکز علوم اسلامی، مرکز بزرگان دین و فرهنگ تشیع است و توجه و اهتمام به مکتب رضوی و گسترش آن باید به گونه‌ای شایسته انجام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد قائم مقام تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز در بخش پایانی این نشست با اشاره به شخصیت علمی و فرهنگی آیت‌الله کریمی جهرمی اظهار داشت: ایشان از علما و نویسندگان دغدغه‌مند و دست به قلمی است که ضمن نگارش ۸۰ اثر بیس و شش سال نیز در محضر آیت‌الله گلپایگانی تلمذ کرده‌اند.

وی اضافه کرد: ایشان پیش از انقلاب نیز در مبارزه با طاغوت گام‌های موثری برداشتند و در سالهای گذشته به عنوان پژوهشگر و استاد نمونه در کشور معرفی شده‌اند.

گفتنی است در پایان این مراسم ضمن تجلیل از آیت‌الله کریمی جهرمی از نسخه بریل شده کتاب «بانوی ملکوت» در کتابخانه حرم مطهر حضرت معصومه(س) رونمایی شد.