شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۹

توسط بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای صورت پذیرفت؛

معرفی و بررسی کتاب من زنده ام به همراه نشست کتاب خوان در اردوی فرهنگی

کراپ‌شده - معرفی کتاب من زنده ام در نشست کتابخوان

بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای نشست معرفی و بررسی کتاب «من زنده ام» را به همراه نشست کتاب خوان در اردوی فرهنگی یک روزه برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ دو نشست کانون ادبی صبح اشراق و کتاب خوان با حضور شماری از کتابداران و روشندلان بخش نابینایان کتابخانه آیت ا ... خامنه ای در روستای نایه قم تشکیل شد.

نشست معرفی و بررسی کتاب من زنده ام در روستای نایه
 

در آغاز این نشست، حاجی مرتضایی مربی کانون اظهار داشت:  کتاب «من زنده ام»  از نظر ساختار خاطره نویسی کلاسیک گونه و از ابتدای نوجوانی، جوانی، اسارت و بازگشت به خاک وطن روایت می شود.  وی سپس گفت: این کتاب با بهره مندی از خاطرات دیگران، کمک از اهل فن و همچنین صحبت های هم بندی­هایش لحظات تلخ و شیرینی را همراه با واقعیت برای نسل های آینده بیان کرده است.
 

این مربی کانون سپس به نثر زیبای کتاب اشاره کرد و گفت: این نثر با لحجه آبادانی و عراقی که در محاورات بکار می رود؛ عجین شده و تصاویر ملموسی را نیز ارائه داده است.
 

حاجی مرتضایی همچنین بیان کرد: در صورت حمله دشمن به وطن و قصد تصرف خانه و کاشانه، هر فرد غیرتمندی از سرزمینش دفاع می کند و این بانو هم همپای دیگر برادران خود به مبارزه و دفاع از کشورش می پردازد.

 

مسعوده سادات قوانینی مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای نیز به قیاس «کتاب من زنده ام» با کتاب «خاطرات چرنوبیل» اثر سوتلاآلکسوویچ پرداخت و گفت: در کتاب «زمزمه های چرنوبیل» در عمل جنگ و خون ریزی رخ نمی دهد بلکه  انفجار هسته ای باعث درگیری مردم آن منطقه با جنگ می شود. وی سپس به موضوع عشق و مرگ در کتاب اشاره کرد و افزود: نویسنده پس از گذشت سی سال از خاطرات جنگ، با حضور در بین مردم دوباره آن را به رشته تحریر در می آورد.
 

قوانینی افزود گفت: این کتاب از منظر دین و ایمان در خور توجه است و از دیدگاه مسلمانان نیز هدف آن دین و قیامت است در حالی که در صداهایی از چرنوبیل از ظلم حکومت بر جامعه و توجه به ظواهر زندگی سخن می گوید و پس از آن دیگر افراد جامعه را درگیر می کند. وی سپس اضافه کرد: در کتاب «من زنده ام» روایت دفاعی است و شرف  انسانی در دو جبهه جنگ بازگو می شود و دردناک تر آنجاست که هر دو طرف مسلمانند و به رسول خدا، قرآن و قبله واحد ایمان دارند.
 

وی همچنین اظهار داشت: با اینکه در آغاز کتاب خاطرات خوشی از دوران کودکی نقل می شود اما حال و هوای آن پر از صحنه های دردناک است.
 

در ادامه نشست زهرا عالمی نژاد کتابدار کتابخانه آیت الله خامنه ای «کتاب مانده ام تا روایت کنم» را روایتی از جنگ داخلی خواند و گفت: راوی بانویی است که از احساسات خویش در زمانی که با شماری از هموطنانش در یک حمام عمومی پنهان شدند؛ سخن می گوید و از این منظر این کتاب  مشترکات زیادی با کتاب «من زنده ام» دارد.
 

فاطمه خداوردی از اعضا روشندل و پویای کتابخانه نیز به مبحث ارزشمند حجاب در کتاب پرداخت و افزود: جذابیت داستان آنجایی است که ۴ نفر از بانوان ایرانی برای حفظ حجاب و پوشش خود، به فرماندهان ارتش بعثی که زنانشان را به عنوان ملکه زیبایی به یکدیگر نشان می دادند؛ اعتراض می کنند و سرانجام اعتراض آنها مفیدفایده واقع می شود و چادر بعنوان پوشش سر،  در اختیارشان قرار می گیرد.

وی سپس بیان کرد: با حرکت انقلابی این شیرزنان، مردان نیز با الگو برداری از خواهرانشان به اعتصاب غذا می پردازند و سرانجام نامشان را در لیست سازمان بین الملل ثبت می کنند.
 

در پایان طیبه عبدلی مسئول بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای به معرفی کتاب های «لم یزرع»، «قدیس»، «پاییز فصل آخر سال است» و «ملت عشق» پرداخت و افزود: این کتاب ها در سال های مختلف جوایزی را به خود اختصاص دادند که بزودی در دسترس روشندلان عزیز قرار خواهد گرفت.

 

نشست کتاب خوان ویژه روشندلان در کتابخانه روستای نایه

در این نشست ۹ نفر از روشندلان به معرفی کتابهای خوانده شده به شرح زیر پرداختند:

کتاب «لهوف» نوشته سید بن طاووس/ ارائه توسط: روح الله صفایی صابر؛ کتاب «یک سال در میان ایرانیان با مطالعاتی درخصوص وضع زندگی واخلاق وروحیات ایرانیان» نوشته ادوارد براون/ارائه توسط: هادی ضیایی فر؛ کتاب «با کودک بد قلق و نا آرام چه کنیم؟» نوشته گروه نویسندگان، ترجمه سولمازجوکار/ارائه توسط: ملیحه چراغی؛ کتاب «رویا، حماسه، اسطوره» نوشته میرجلال الدین کزازی/ارائه توسط: کبری صفایی صابر؛ کتاب «من منم، تو تویی» نوشته امیررضا آرمیون/ ارائه توسط: فاطمه میرزایی؛ کتاب «ساربان سرگردان» نوشته سیمین دانشور/ ارائه توسط: سمیه اسماعیلی؛ کتاب « معجزات امروزی» نوشته لوئیزال هی، ترجمه مهدی قراچه داغی/ارائه توسط: سمانه چراغی؛ کتاب «بانوی ملکوت» نوشته کریمی جهرمی/ ارائه توسط: طیبه عبدلی مسئول بخش نابینایان و کتاب « قدیس» نوشته ابراهیم حسن بیگی توسط حسن عبدلی کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای برای مطالعه به اشتراک گذاشته شد.

 

گفتنی است در این نشست مریم رمضانی مسئول امور کتابخانه های عمومی استان قم، مسعوده سادات قوانینی مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای، زهرا عالمی نژاد و فائزه سادات خسروی کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه ای و طیبه و حسن عبدلی از کتابداران بخش نابینایان حضور فعال داشتند.

 

این نشست در قالب اردوی تفریحی فرهنگی در کتابخانه عمومی روستای نایه برگزار شد.