شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل:

جشنواره رضوی گامی در راستای ترویج سبک زندگی رضوی است

بهتاج

مدیر کل ورزش و جوانان استان اردبیل، برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را گامی در راستای ترویج سبک زندگی امام رضا (ع) در جامعه دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل، ایوب بهتاج، مدیرکل ورزش و جوانان استان با تأکید بر اینکه کتاب بهترین وسیله انتقال میراث فرهنگی، علمی، ادبی و هنری جامعه از نسلی به نسل دیگر است، اظهار داشت: کتاب به انسان‌ها کمک می‌کند تا میراث فرهنگی و اجتماعی و ارزش‌های دینی و تاریخی خود را بشناسد و به آن ارج نهند. امروز در هجمه گسترده اطلاعات، کتاب می‌تواند حاوی اطلاعات صحیح و زمینه‌ساز دانش‌افزایی انسان باشد. کتاب ضمن ارائه اطلاعات مفید به مردم، نوشتار و گفتار صحیح را نیز در جامعه ترویج می‌کند.

بهتاج تصریح کرد: والدین نباید از نقش کتاب در تکوین شخصیت فرزندان خود غافل شوند و کتاب باید همیشه در سبد مصرفی خانوارها لحاظ شود. برنامه‌های مطالعاتی در قالب جشنواره‌ها و مسابقات کتابخوانی، نقش بسزایی در افزایش میل به مطالعه در خانواده‌ها و مخصوصاً نوجوانان و جوانان خواهد داشت. همچنین نشست‌های کتابخوانی در عین سهیم بودن در این مهم، روحیه مشارکت‌پذیری نسل جوان را تقویت می‌کند.

وی تصریح کرد: کتاب می‌تواند در تربیت صحیح روحی و روانی بسیار تأثیرگذار باشد.

بهتاج با تأکید بر اهمیت برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، ادامه داد: ترویج فرهنگ و گفتمان رضوی، ترویج اسلام ناب است و این فرهنگ را باید از دوران کودکی به کودکان آموزش داد. آموزش این فرهنگ ناب موجب می‌شود که نسل جدید با رفتار، منش و زندگی امام رضا (ع) آشنا شده و بتواند آینده خود را بر اساس سیره رضوی ترسیم کنند. درصورتی‌که این شناخت از دوران کودکی به‌درستی تبیین شود، ماندگاری و اثرگذاری بیشتری در ذهن و روح کودک خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سیره علمی و اخلاقی ائمه معصوم (ع) می‌تواند مقدمه‌ساز ایجاد تحولات بزرگی در جامعه باشد، اضافه کرد: اقداماتی همچون جشنواره رضوی از اهمیت کم‌نظیری برخوردار است. در ترویج فرهنگ رضوی مهم است که مردم را به اخلاق و رفتار رضوی دعوت کنیم؛ اگر بتوانیم این اعمال را در جامعه به‌صورت فرهنگ ترویج دهیم؛ کار بسیار بزرگی انجام شده است.

بهتاج با اذعان به اینکه یکی از اهداف جشنواره کتابخوانی رضوی ترویج سبک زندگی امامان معصوم و به‌ویژه امام رضا (ع) است، اضافه کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی سبب می شود،‌ضمن ترویج کتاب‌خوانی، سبک زندگی این امام معصوم در جامعه ترویج یابد.

وی معتقد است برای ترویج کتاب‌خوانی باید در دو بُعد برنامه‌ریزی کرد؛ در بعد نخست، کتاب‌های زیبا، جذاب و با مطالب مفید عرضه و در بُعد دوم نیز فرهنگ و عادت کتاب‌خوانی در افراد تقویت شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان با اشاره به نقش مؤثر خانواده و آموزش‌وپرورش در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، بر ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه از زمان کودکی تأکید کرد.

بهتاج همچنین با تأکید بر اینکه انتقال فرهنگ با انجام فعالیت‌های جمعی تأثیرگذارتر است، بیان کرد: ما با سبک زندگی اسلامی فاصله داریم و زندگی امامان معصوم به‌عنوان الگو باید بیشتر در جامعه گسترش ‌یابد؛ چراکه بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی و مشکلات خانوادگی به دلیل فاصله گرفتن از این سبک زندگی است. دشمنان دین با هدف نفوذ در حوزه فرهنگی به دنبال تغییر سبک زندگی مردم هستند و وظیفه فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی پیاده‌سازی سبک زندگی امام رضا (ع) با شعار مبارزه دائمی و خستگی‌ناپذیر در تمام عرصه‌های زندگی است.

وی افزود: ما وظیفه داریم با مشارکت در برگزاری رویدادهایی ازجمله جشنواره رضوی در راستای رساندن پیام زندگی امام رضا (ع) و به تعبیر دقیق‌تر، سیره اهل‌بیت(ع) به جوانان گام برداریم.