پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی لاهیجان مطرح شد؛

توسعه کتابخانه‌های روستایی در اولویت است

کراپ‌شده - جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان

فرماندار لاهیجان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان توسعه زیرساخت‌های گردشگری و کتابخانه‌های عمومی در روستاها را، از مهم‌ترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید در دوره جدید دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان لاهیجان با هدف پیگیری مصوبات گذشته این انجمن و بررسی مشکلات کتابخانه‌های عمومی با حضور محمد احمدی، فرماندار؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی لاهیجان و نیز اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان برگزار شد.

فرماندار شهرستان لاهیجان در ابتدای این نشست با قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات اداره کتابخانه‌های عمومی لاهیجان، عملکرد رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی، کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی شهرستان را مثبت ارزیابی و بر ضرورت تعامل و همکاری تمامی دستگاه‌ها با این نهاد فرهنگی تأکید کرد.

احمدی انجمن کتابخانه‌های عمومی را تشکلی خودگردان و نیازمند حمایت شهرداری‌ها دانست و اظهار کرد: بر اساس قانون، شهرداری‌ها مکلف به پرداخت نیم درصد درآمد خودشان به کتابخانه‌های عمومی هستند.

وی با تأکید بر لزوم انجام اقداماتی جهادی در راستای تثبیت فرهنگ کتابخوانی در جامعه اظهار داشت: برگزاری جشنواره‌های مختلف کتابخوانی در امر ترویج و توسعه کتابخوانی بسیار مؤثر است و موجب نگاه عمیق‌تر مردم به موضوع کتاب و کتابخوانی می‌شود.

احمدی ایجاد آرامش روحی در جامعه را از اهداف دولت تدبیر و امید دانست و با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی دولت ایجاد امید و جذابیت در روستاهاست، گفت: توسعه زیرساخت‌های گردشگری و توسعه کتابخانه‌های عمومی در روستاها می‌تواند یکی از اصلی‌ترین مصادیق این برنامه باشد.

در ادامه این جلسه مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان لاهیجان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه‌های عموی این شهرستان، خواستار نام‌گذاری یکی از میدان‌های شهر لاهیجان و رودبنه به نام کتاب شد.

اکبری ضمن تقدیر از حمایت‌های اعضای انجمن،‌ برگزاری هفتمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی را از اصلی‌ترین برنامه‌های حال حاضر مجموعه کتابخانه‌های شهرستان دانست و بر ضرورت جلب مشارکت عمومی در برگزاری شایسته آن تأکید کرد. وی همچنین تخصیص اعتبار به‌منظور تکمیل طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های فرهنگی شهرستان دانست و خواستار پیگیری آن شد.