شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹

با استقبال پرشور کودکان، اولیاء و مسئولین استانی؛

جشنواره کتابخوانی، قصه‌گویی و نقاشی «با کودکان قصه بخوانیم» در رشت برگزار شد

با استقبال پرشور کودکان، اولیاء و مسئولین استانی جشنواره کتابخوانی و نقاشی با کودکان قصه بخوانیم در رشت برگزار شد

نخستین جشنواره کتابخوانی، قصه گویی و نقاشی ویژه کودکان با نام «با کودکان قصه بخوانیم» با حضور مسئولین استانی و جمع کثیری از کودکان و والدین آنها سبزه میدان رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، جشنواره بزرگ «با کودکان قصه بخوانیم» از سری برنامه‌های مرتبط با هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، با هدف ایجاد انگیزه کتابخوانی در کودکان و والدین آنها، روز چهارشنبه هفدهم خرداد با حضور زهرا بدن‌آرا سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، علیرضا حسنی مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری رشت، اسفندیار ضیایی سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و مرتضی عاطفی شهردار منطقه 2 رشت در سبزه میدان شهر رشت برگزار شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در ابتدای این مراسم با اشاره به دومین سال برگزاری این جشنواره از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اظهار داشت: استقبال خوب مردم استان در دوره گذشته‌ی جشنواره کتابخوانی رضوی منجر به کسب رتبه دوم این جشنواره از حیث تعداد شرکت‌کننده در سطح کشور شد.

زهرا بدن‌آرا با یادآوری اینکه این جشنواره برای رده‌های سنی کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال با شش عنوان کتاب برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد با مشارکت مردم امسال نیز این جشنواره با کیفیتی مطلوب در استان گیلان برگزار شود.

 وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: امروز قصه‌خوانی؛ این رسم کهن و دیرین در جمع اتفاق می‌افتد، لذا خانواده‌ها برای تربیت فرزندانشان به این مهم بیشتر توجه کنند، چراکه در کشورهای پیشرفته والدین ملزم هستند تا روزانه حداقل یک قصه برای کودکشان بخوانند.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی گیلان در ادامه با اشاره به فوائد قصه‌خوانی گفت: قصه و قصه‌خوانی موجب می‌شود مهارت کلامی کودکان تقویت شده و هوش هیجانی، خلاقیت، قدرت درک مسئله،‌ ارتباطات و مهارت‌های اجتماعی آنان قوت بگیرد؛ بنابراین نباید این نکته مهم از زندگی فرزندانمان جدا کنیم.

 بدن آرا  همچنین خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم فرزندانی با هویت ملی و مذهبی خودمان تربیت کنیم باید از کودکی آنها را از طریق قصه‌خوانی با عقاید ملی و مذهبی و باورهای خود آشنا کنیم تا فرزندانی با هویت داشته باشیم.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی گیلان ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در چند سال اخیر تلاش کرده است در خصوص ترویج مطالعه کودکان گام‌های مفید و موثری بردارد که راه‌‎اندازی بخش‌های ویژه کودک در کتابخانه‌های عمومی استان از جمله این برنامه‌ها است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری رشت نیز در ادامه این مراسم با اشاره به‌گسترش فضاهای مجازی و امکان دسترسی آسان به مطالب و منابع گفت: افزایش گستره‌ی فضاهای نوظهور این تصویر را ایجاد می‌کند که به آسانی می‌توان به محتوای کتاب‌ها دسترسی پیدا کرد؛ این درحالی است که جایگاه کتاب بسیار فراتر و خدشه‌ناپذیر است.

علیرضا حسنی در ادامه از خانواده، آموزش و پرورش و دستگاه‌های فرهنگی همچون کانون پرورش فکری، نهاد کتابخانه‌های عمومی و سازمان فرهنگی ورزشی به عنوان متولیان اصلی نهادینه‌کردن فرهنگ کتاب‌خوانی درجامعه نام‌برد و ابراز امیدواری کرد در سایه‌ افزایش همکاری‌های مشترک، حرکت در مسیر علاقه‌مندسازی مخاطبان به کتاب ادامه داشته ‌باشد.

حسنی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: حوزه‌هایی که می‌توانند نقش مهمی را در ترویج و توسعه این فرهنگ ایفا کنند قطعاً می‌توانند کمک‌های خوبی را نیز در جهت تاثیرگذاری خواندن کتاب برای نسل امروز انجام دهند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری رشت گفت: در سال جاری و با همکاری‌های مشترک با مجموعه کتابخانه‌های عمومی گیلان برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا رسالت مهم خود در این حوزه را ایفا کنیم.

سرپرست‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان نیز در این برنامه با اشاره به نقش ارزشمند کتاب درجامعه، خانواده را زمینه‌ساز علاقه‌مندی کودکان و نوجوانان به مطالعه و کتاب‌خوانی را پایه‌ و اساس شکل‌گیری تمدن‌های بزرگ عنوان کرد.

شهردار منطقه 2 رشت نیز در ادامه این مراسم از آمادگی شهرداری این منطقه جهت برگزاری برنامه‌های ویژه فرهنگی با هدف توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه خبر داد.

مرتضی عاطفی با ابراز امیدواری در برگزاری برنامه‌های فرهنگی با موضوع کتابخوانی خاطرنشان کرد: امیدوارم کماکان شاهد برگزاری برنامه‌های فرهنگی در سطح شهر به خصوص برای کودکان باشیم تا بتوانیم رشد فرهنگی شهرمان را فراهم کنیم.

در ادامه ‌این برنامه که با همراهی کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها برگزار شد، کتابداران کتابخانه‌های عمومی، مربیان و اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان به قصه‌گویی از کتاب «10قصه از امام رضا(ع)» پرداختند.

شعرخوانی احمد خدادوست شاعر برجسته‌ ادبیات کودک و نوجوان، ‌تصویرسازی قصه‌های امام رضاعلیه‌السلام از سوی کودکان و اجرای مسابقه‌ از دیگر بخش‌های جشنواره بزرگ «با کودکان قصه بخوانیم» بود.