یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵

مدیر حوزه‌های علمیه استان همدان؛

جشنواره کتاب خوانی رضوی زمینه مناسبی برای ترویج فرهنگ مطالعه است

جشنواره کتابخوانی رضوی همدان

مدیر حوزه‌های علمیه استان همدان جشنواره کتابخوانی رضوی را زمینه مناسبی برای تشویق مردم به کتابخوانی دانست.

آیت‌الله سید مصطفی موسوی‌اصفهانی، مدیر حوزه‌های علمیه استان همدان، در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی همدان، در خصوص برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار داشت: تشویق و ترغیب مردم به کتابخوانی یکی از بزرگ‌ترین توفیقاتی است که انجام آن در هر زمانی، باعث ارتقاء فرهنگ خواهد شد. کتابخوانی باعث نخبه‌پروری شده و تحقیقات، خصوصاً در رشته‌های موردعلاقه، باعث رشد و پیشرفت در جامعه خواهد شد. پیشرفت کشور، علم، عمل و تقوا با کتابخوانی میسر خواهد شد؛ بنابراین اگر بتوانیم بستر کتابخوانی را در بین دانش‌آموزان فراهم کرده و مردم را به امر کتابخوانی تشویق کنیم در ارتقاء فرهنگ دینی، اسلامی و پیشرفت دانشگاه‌ها، صنعت و اختراعات مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد: در اسلام به علم‌آموزی بسیار سفارش شده است؛ اسلام همواره طرفدار علم بوده و هست. صدر اسلام پیشرفت‌هایی زیادی در سایه علم برای مسلمانان ایجاد شد و بزرگانی چون بوعلی سینا در سایه تشویق به کتابخوانی تربیت شدند.

وی با اشاره به راهکاری‌های معرفی کتاب‌های مفید برای بهره‌مندی عموم، افزود: باید نخبگانی در بین دانشمندان تراز اول هر رشته‌ایی باشند که کتاب‌های ارزشمند را در هر حوزه‌ای اعم از اختراعات، اطلاعات سیاسی و... معرفی کنند. نخبگانی در هر رشته‌ای گرد هم‌آیند و بهترین کتاب‌ها را به زبانی ساده تنظیم کنند و در  اختیار دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و ... قرار دهند.

آیت‌الله موسوی اصفهانی تصریح کرد: اگر به همان اندازه که به ورزش اهمیت می‌دهیم به پیشرفت علوم و اختراعات اهمیت می‌دادیم پیشرفت‌های بسیاری به دست می‌آمد.

آیت‌الله موسوی اصفهانی، اضافه کرد: لازم است حوزه‌هایی در مراکز علمی نظیر دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، مراکز تحقیق و پژوهش تشکیل شود و نخبگان بهترین کتاب‌ها را تهیه و در اختیار جامعه قرار دهند تا تشویق به امر کتابخوانی هدفمند شود.

مدیر حوزه‌های علمیه استان همدان، با اشاره به راهکار حفظ و غنی کردن هویت ایرانی اسلامی، گفت: یکی از راه‌ها این است که کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام» از مرحوم شهید مطهری تکثیر و در بین دانشمندان کشور توزیع شود. وقتی خصوصیت ایرانی و اسلامی باهم قرینه شد، سلمان ایرانی با معنویات و علوم الهی در خدمت رسول اکرم (صلوات‌الله‌علیه و آله و سلم) قرار گرفت. اسلام ناب می‌تواند چنین چراغ‌های فروزانی را روشن کند؛ در عصر حاضر نیز امام خمینی (ره) از شخصیت‌هایی بودند که باعث شکل‌گیری جامعه ایرانی اسلامی شدند.