یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی؛

تأثیر جشنواره رضوی در گسترش فرهنگ کتابخوانی غیرقابل‌انکار است

احمدی لاشکی

نماینده نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی تأثیر برگزاری جشنواره رضوی در گسترش فرهنگ کتابخوانی را غیرقابل‌انکار دانست.

قاسم احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران در خصوص برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار داشت: کتاب و کتابخوانی در رشد اجتماعی تأثیر بسزایی دارد و روح جامعه در پرتو این مهم بارور می‌شود؛ همت اولیای دین اسلام بر این بوده است که به مصداق بارز آیه شریفه «ن و القلم و ما یسطرون» بندگان خدا را به‌سوی روشنایی کتاب رهنمون شوند.

وی افزود: کتاب از دیرباز، نگاه‌دارنده و احیاکننده تفکر و اندیشه‌های والا بوده که طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب می‌نماید؛ ارزیابی شرایط و امکانات موجود فرهنگی گواه این مدعاست که امروزه کتاب می‌تواند به‌عنوان ابزاری مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فضای فرهنگی جامعه مورداستفاده قرار گیرد.

احمدی با تأکید بر اینکه رشد و توسعه تمدن‌ها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی هر جامعه دارد، اذعان داشت: علیرغم رشد رسانه‌های گوناگون تاکنون هیچ رسانه‌ای نتوانسته نقشی را که کتاب در رشد تمدن‌ها داشته است، ایفا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص فرهنگ ملی و دینی ما با ریشه‌های قوی و نگرش‌های فرهنگی غنی اظهار داشت: ما با فرهنگی رشد کرده‌ایم که تمامی جلوه‌های افتخارآفرینش، نمودهای راستین فرهنگی‌اند. نخستین جلوۀ باشکوه چنین ارزشی را می‌توان در ابتدای برنامه‌های پیامبر عظیم‌الشأن اسلام یافت که رسالتش را با فرمان‌ِ «خواندن» از سوی خداوند آغاز می‌کند و پی می‌گیرد و در همین فرهنگ مقدس است که خداوند یگانه، به قلم و حرمت آن سوگند یاد می‌کند و معجزۀ جاودانۀ آخرین سفیر الهی را یک کتاب آسمانی تشکیل می‌دهد.

وی در پایان گفت: به عقیده من جشنواره رضوی در تمام ابعادش خصوصاً بُعد کتابخوانی مؤثر خواهد بود؛ امیدوارم هدف این جشنواره که همانا گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، محقق شود.