سه‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۷

با حضور جمعی از مشاوران امور بانوان مدیران کل استان قم؛

نشست کتاب‌خوان ویژه «عفاف و حجاب» برگزار شد

کراپ‌شده - عفاف و حجاب

نشست کتاب‌خوان ویژه «عفاف و حجاب» با حضور مشاور استاندار قم و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه در تالار امام رضا(ع) فرمانداری قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، همزمان با گرامیداشت هفته عفاف و حجاب نشست کتاب‌خوان ویژه «عفاف و حجاب» به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم و همکاری دفتر اداره کل امور بانوان استانداری قم، با حضور معصومه ظهیری مشاور استاندار قم و همراهی مشاوران امور بانوان مدیران کل ادارات استان قم و شماری از اساتید حوزه و دانشگاه در تالار امام رضا(ع) فرمانداری قم برگزار شد.

کتاب حجاب شهید مطهری همواره زنده و پویاست

معصومه ظهیری مشاور استاندار و مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری قم با معرفی کتاب «مسئله حجاب» تالیف شهید مطهری به اثرات اجتماعی عفاف و حجاب اشاره کرد و بیان داشت: رعایت عفاف و حجاب توسط زنان در قدم نخست احترام به خود زنان و جایگاه خانواده است، جامعه‌ای که عفاف و حجاب در آن رعایت شود، جامعه‌ای است که توانمندی‌ها در راستای توسعه استفاده خواهد شد.

وی ادامه داد: شهید مطهری معتقد بود که پوشش حجاب برای زن مسلمان، لباسی برای حضور او در جامعه است و حجاب یک فریضه برای زن مسلمان است که همواره زنده و پویاست.

نگرشی نو بر عفاف و حجاب در کتاب «عطر عفاف»

ناهید طیبی استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب «عطر عفاف» نیز در این نشست با اشاره به موضوعات مطرح شده در این کتاب اظهار داشت: در این کتاب به دلایل عقلی حجاب پرداختم و فلسفه حجاب را برای مخاطب بیان کردم، آیت‌الله جوادی آملی ذات حجاب را ارزش می‌داند و این مرجع تقلید حجاب را حق‌الله بیان کرده است.

وی با بیان اینکه حجاب یک مساله شخصی نیست و بی‌حجابی فساد آور است افزود: یک زن محجبه حجاب برای او خود ارزش دارد، عقل حکم می‌کند که انسان از یک چیز ارزشمند حفاظت کند، ذات زن خودش ارزشمند است.

لزوم نگاه به حجاب به عنوان مسأله‌ای درونی

در ادامه نرگس بهشتی استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر به معرفی کتاب  «حجاب، بی‌ حجاب» نوشته محمدرضا زائری پرداخت و گفت: در صدر اسلام حجاب نشانه شرافت یک زن بود و در ابتدا بردگان حجاب نداشتند، اما امروز در سریال‌های تلویزیونی شاهد هستیم که افراد تحصیل کرده حجاب مناسب ندارند در حالی که زنان زندانی حجاب کامل دارند.

وی ادامه داد: در بحث حجاب و عفاف نباید در موضع دفاع باشیم و منفعلانه عمل کنیم، برگزاری جشن حجاب و ارائه لباس‌های مناسب به دختران در ابتدای سن تکلیف برای گسترش حجاب و عفاف مناسب است، باید به حجاب به عنوان مساله درونی نگاه کنیم تا بانوان در هر موقعیتی در برابر اشخاص نامحرم حجاب را داشته باشند.

رهنمودها و کلام‌هایی به زوج‌های جوان

 مریم الهی‌پور کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور  نیز در این نشست به بیان سرفصل‌های کتاب «مطلع عشق» اثر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت و گفت: این کتاب گزیده رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به زوج‌های جوان است و این پندها و نصیحت‌ها که در پس و پیش خواندن خطبه عقد ایراد شده،  آمیخته‌ای از حکمت‌های نظری و عملی با زبانی ساده و شیرین است.

وی افزود: این مجموعه شامل چهار کلام و هفت رهنمود است که کلام‌ها در واقع ره توشه‌ای نظری و رهنمودها ره توشه‌ای عملی، به شمار می‌روند. در کلام‌ها، دانستنی‌هایی ضروری در مورد ازدواج و خانواده مطرح و در رهنمودها، مهارت‌های زندگی مشترک و توصیه‌هایی به زوج‌های جوان بیان می‌شود.

روایاتی خواندنی با موضوع شخصیت حضرت فاطمه(س)

طاهره قنبری مشاور مدیرعامل بانک کشاورزی نیز در این نشست با معرفی کتاب «فاطمه گلواژه آفرینش» نوشته سیدضیاء مرتضوی، تصریح کرد: این کتاب مجموعه‌ای از روایاتی است که در مباحثی همچون: «شخصیت ‌حضرت فاطمه(س)»، «زن، جایگاه و مسئولیت» و «خانواده و مسؤولیت‌ها» سخن می‌گوید و به صورت اجمالی از این موضوعات در سخنان اهل‌بیت(ع) یاد کرده است.

مشاور مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین گفت: در کتاب «فاطمه گلواژه آفرینش»  منابع روایی شیعه و اهل سنت نیز وجود دارد و تلاش شده که روایات مورد نظر به گونه‌ای منسجم، گزینش ‌شود.

گفتنی است در پایان این نشست نیز از ارائه دهندهگان کتاب در زمینه عفاف و حجاب تقدیر به عمل آمد.

حجت‌الاسلام امیر عطااءلله جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم در حاشیه این نشست اظهار داشت: مهم‌ترین هدف نشست کتاب‌خوان عفاف و حجاب معرفی و بهره‌مندی از کتاب‌های مفید و نویسندگان توانمند در این حوزه مهم، و ترویج پوشش اسلامی ایرانی و گسترش فرهنگ مطالعه و تثبیت ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی در جامعه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم اضافه کرد: متأسفانه برخی از پوشش‌های نامتعارف در جامعه ناشی از ناآگاهی و بی‌توجهی به فرهنگ اصیل دینی و ایرانی است.

وی در ادامه تصریح کرد: با مطالعه و ایجاد بینش صحیح و توجه مسئولین فرهنگی به مقوله حجاب و عفاف و بیان جاذبه‌های حجاب می‌توان به تدریج مشکلات موجود در زمینه پوشش‌های نامتعارف را رفع کرد.

حجت‌الاسلام جباری با اشاره به لزوم تبیین پوشش اسلامی و ایرانی خاطرنشان کرد: باید در این مسیر از آثار ارزشمند و کتاب‌های مفید بهره گرفت و نویسندگان برجسته و ذغدغه‌مند در این حوزه را معرفی کرد.

وی افزود: وجود پوشش‌های نامتعارف در جامعه یک خلاء بزرگ اجتماعی است بر این اساس در قالب نشست‌های کتاب‌خوان به سراغ موضوع حجاب و عفاف رفته‌ایم تا بتوانیم به صورت پژوهشی و با نگاهی علمی و منطقی مخاطب را جذب کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم در پایان با تأکید بر حفظ عفاف و حجاب گفت: بها دادن به هویت زن ایرانی و مسلمان، یکی از هنجارهای مهم اجتماعی است که باید به آن توجه شود و در این راه مشاورین امور بانوان مدیران کل ادارات استان قم نقش به سزایی در تبیین مسأله حجاب و عفاف در میان بانوان دارند.