سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد:

«کتاب» در تاریخ تشیع از جایگاهی ویژه برخوردار است

حجت گنابادی نژاد

حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: علمای مادر طول تاریخ، تلاش بسیاری در بسط کتابخوانی داشته‌اند به طوری که تا مرز شهادت پیش رفته‌اند. بر این اساس کتاب در تاریخ تشیع از جایگاهی ویژه برخوردار است.

گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد. 

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، تقدیر از برگزار کنندگان این جشنواره، گفت: اگر دیروز مناسبت‌های میلاد ائمه اطهار(ع) صرفا به برگزاری مراسمی با شور و شوق معنوی محدود می‌شد، امروز به برکت انقلاب اسلامی، رویدادهای فرهنگی بزرگی ذیل نام این بزرگواران برگزار می‌شود.

وی افزود: موضوع کتاب و کتابخوانی با هویت شیعی ما عجین شده و هرنام و نشانی که از اهل بیت(ع) داریم جایگاه کتاب و کتابخوانی را در آن مغفول نمی‌بینیم. علمای مادر طول تاریخ، تلاش بسیاری در بسط کتابخوانی داشته‌اند به طوری که تا مرز شهادت پیش رفته‌اند. بر این اساس کتاب در تاریخ تشیع از جایگاهی ویژه برخوردار است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با ابراز خرسندی از استقبال گسترده عمومی از جشنواره کتابخوانی رضوی در هفتمین دوره برگزاری، گفت: آمار ارائه شده از افزایش میزان مشارکت در این جشنواره نشان می‌دهد که ظرفیت‌های عظیمی در این عرصه وجود دارد که باید برای بهره‌مندی از آن بیش از پیش تلاش کنیم.

انتشار ۵۶۰۰ عنوان کتاب در انتشارات آستان قدس رضوی

حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد در ادامه به ارائه آماری از فعالیت‌های انتشارات آستان قدس رضوی پرداخت و گفت: بنابر گزارش‌های موجود در مجموعه آستان قدس از سال ۱۳۲۷ هجری قمری تأسیس قرآن‌خانه و کتابخانه در این مکان مقدس سابقه داشته است. براساس اسناد موجود از سال ۸۶۱ هجری قمری در حرم حضرت امام رضا (ع) کتابخانه دایر بوده است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار کرد: کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از سال ۱۳۷۴ با ۲۸ هزار و ۷۰۰ مترمربع مساحت در محل جدید به فعالیت مشغول است و ۱۶ هزار نسخه خطی و سنگی که از سوی رهبر معظم انقلاب به این کتابخانه اهدا شده، تنها یکی از افتخارات این مجموعه است.

کتابخانه مرکزی و در کنار آن ۲۸ کتابخانه دیگر تحت این عنوان در سراسر کشور و همچنین یک کتابخانه در هندوستان، افتخاری دیگر برای مجموعه آستان قدس رضوی است. تا پیش از انقلاب در مجموعه آستان قدس فقط ۲۷ کتاب به چاپ رسیده بود ولی امروز چاپ و انتشار پنج هزار و ۶۰۰ عنوان کتاب در ۱۲ هزار و ۵۰۰ جلد در کارنامه این مجموعه دیده می‌شود.

گفتنی است این مراسم با حضور سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به همراه جمعی از مسئولان نهاد، فعالان فرهنگی و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در تالار همایش‌های کوثر، جنب مسجد امام صادق(ع) واقع در میدان فلسطین تهران، برگزار شد.

همچنین  مهرداد آگاهی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، اصغر مسعودی، نائب رئیس کمیسون فرهنگی، فاطمه ذوالقدر، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شیخ،  از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، سیدهادی حسینی، معاون امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، امیر سرتیپ گرامی، جانشین معاونت تبلیغات دفاعی نیروهای مسلح، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد محمدی، مسئول فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) در این مراسم حضور داشتند.