سه‌شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵

انجمن خیّرین کتابخانه ساز شهرستان مشهد از خیّر کتابخانه ساز روستای زاک تقدیر کردند؛

کشاورزمنش: خیّر هستم و هدفی جز ترویج فرهنگ کتابخوانی در موطن خود ندارم

عباسعلی کشاورزمنش

عباسعلی کشاورزمنش، خیر کتابخانه ساز مشهدی تأسیس سازمان های مردم نهادی همچون انجمن خیرین کتابخانه ساز را، نویدی برای توسعه فرهنگ مطالعه دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان مشهد طی مراسمی از عباسعلی کشاورزمنش، خیر کتابخانه ساز روستای زاک تقدیر کرد.

این کتابخانه ساز نیک‌اندیش در جمع هیئت‌مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز، اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستای زاک اظهار داشت: کتابخانه روستای زاک را به سفارش مرحوم پدرم ساختم. این کتابخانه به نام فارغ‌التحصیلان زاک نام‌گذاری و در سال ١٣٨٠ افتتاح شد. در مسیر تأسیس این کتابخانه، تلخی و شیرینی‌های زیادی را چشیدم. از ابتدای کار تأکید داشتم که خیر هستم و هدفی جز ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در موطن خود ندارم. کاری که ما انجام می‌دهیم در مقابل خون شهدایی چون شهید بزرگوار محسن حججی که از جان خود می‌گذرند، هیچ است.

وی ادامه داد: با لطف و عنایت الهی تاکنون ۱۵ پروژه را به اتمام رسانده‌ام؛ تعدادی کتابخانه نیز در مساجد ساخته شد که هزینه بخشی از آن‌ها را آستان قدس رضوی بر عهده گرفت. همچنین تعدادی مدرسه نیز بهسازی و نوسازی شد.
این خیر کتابخانه ساز افزود: نهادهای دولتی باید توجه بیشتری به خیران داشته باشند؛ تأسیس سازمان مردم نهادی مانند انجمن خیرین کتابخانه ساز مشهد، نوید برای توسعه فرهنگ مطالعه است.

وی با تأکید بر لزوم مشارکت آحاد جامعه در ساخت کتابخانه و دیگر مراکز فرهنگی، بهسازی مدارس و ساخت کتابخانه در مناطق محروم را از اولویت‌های این حوزه دانست.

کرباسی، عضو هیئت‌مدیره و خزانه‌دار انجمن خیرین کتابخانه ساز مشهد مقدس نیز پاسداشت یاد و خاطره خیرین کتابخانه ساز را از وظایف این انجمن دانست و گفت: کتابخانه‌های عمومی در روستاها تنها کارکرد کتابخانه‌ای ندارند؛ بلکه پایگاهی فرهنگی محسوب شده و می‌توانند نقش مؤثری در سطح فرهنگ عمومی و ترویج کتاب و کتابخوانی در روستاها ایفا کنند.