سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷

در نشست کتاب‌خوان ویژه پزشکان فسا؛

پزشکان شهر فسا از کتاب‌های خواندنی گفتند

نشست کتاب‌خوان استانی پزشکان در فسا

نشست کتاب‌خوان ویژه پزشکان فسا با حضور جمعی از متخصصان و پزشکان این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، نشست کتاب‌خوان ویژه پزشکان فسا، دوشنبه سیزدهم شهریورماه با حضورجمعی از مسئولین، متخصصان و پزشکان این شهرستان برگزار شد.

روح‌الله منوچهری، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از حضور و همراهی مسئولان شهرستان فسا در امور کتابخانه‌های عمومی و تبریک روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی و دهه ولایت، اظهار داشت: نشست‌های کتاب‌خوان، محیطی برای اشتراک گذاری کتاب‌های خوانده بوده که در دو سال گذشته به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شده است.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس با اشاره به برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان در سطوح مدرسه‌ای، کتابخانه‌ای و تخصصی گفت: استان فارس از ابتدای امسال، میزبان سه نشست کتاب‌خوان تخصصی بوده و برگزاری دو نشست کتاب‌خوان «شعر» و «رسانه» در شیراز و نشست کتاب‌خوان پزشکان نیز به میزبانی فسا نیز بخشی از نشست های پرمخاطب استان است.

او همچنین از برگزاری دو نشست تخصصی کتاب‌خوان تا پایان سال در استان خبر داد و گفت: نشست کتاب‌خوان تخصصی عصای سفید، همزمان روز عصای سفید در مهرماه و نشست کتاب‌خوان «نیروی هوایی» نیز در بهمن ‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

محمد حسین فیروزی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فسا نیز در این نشست با اشاره به همکاری مطلوب دانشگاه علوم پزشکی فسا با مجموعه کتابخانه‌های عمومی این شهرستان، گفت: برگزاری نشست کتاب‌خوان تخصصی پزشکان یکی از سه‌گانه‌ فعالیت‌های فرهنگی و کتابخوانی است که در این شهرستان به کمک دانشگاه علوم پزشکی برگزار شده است.

وی تأکید کرد: اولین نشست کتاب‌خوان شهرستان فسا در سال ۱۳۹۴ با همکاری این مجموعه برگزار شد و در سال ۹۵ نیز اداره کتابخانه های عمومی شهرستان با کمک دانشگاه علوم پزشکی آیین رونمایی از کتاب‌های آیت‌الله دکتر احمد بهشتی را برگزار کرد.

فیروزی با تصریح اینکه در شهرستان فسا اقدامات مطلوبی در زمینه ترویج فرهنگ کتاب‌خوان انجام شده است، افزود: با وجود تلاش‌های بسیار هنوز تا سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور فاصله بسیاری وجود دارد و یکی از راه‌هایی که می‌تواند این فاصله را کاهش دهد، برگزاری چنین نشست‌هایی است.

او در ادامه ضمن با پیشنهاد مطالعه مجموعه اشعار «شعر بیقراری» سروده شهید علیرضا فیروزی گفت: شهید علیرضا فیروزی از شهیدان برجسته کشور است که متأسفانه هنوز اقدامی درشأن برای تقدیر وی، صورت نگرفته است.

نشست کتاب‌خوان استانی پزشکان در ادامه با معرفی چهار کتاب برتر پی گرفته شد.

تقابل سنت و مدرنیته در تاریخ فارس

دکتر فرجام اقبال، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی فسا نخستین کتاب‌خوان این نشست بود که کتاب «سووشون» نوشته سیمین دانشور را معرفی کرد.

 اقبال با اشاره به اینکه «اهمیت این کتاب بیش از هرچیز این است که آغازگر موج نویسندگی نوین زنان در ادبیات معاصر بود»، گفت: این کتاب مصادیق مشکلات سیاسی و اجتماعی منطقه فارس در خلال جنگ جهانی اول را به زیبایی به تصویر کشده است؛ علاوه بر آن تقابل سنت و مدرنیته را می‌توان در این کتاب دید به همین دلیل است که می‌توان گفت نویسنده در زمان خود، پیشرو بوده است.

او با تصریح اینکه  «به تصویر کشیدن زندگی شهری و جامعه مدرن پس از عصر پهلوی اول، توجه به فرهنگ و زندگی عشایر، پرداختن به مشکلات طبقه اشرافی و فساد آن‌ها و سمبولیک بودن از نکات مهم این اثر است»، افزود: البته گاهی هم انتقادهایی به این کتاب وارد است؛ از جمله اینکه برخی از اتفاقات تاریخی در این کتاب فراموش شده است یا اینکه نزدیک بودن شخصیت‌های کتاب به شخصیت‌های واقعی مانع از شخصیت پردازی ادبی در داستان شده است.

خواندن کتاب «سری از اسرار آل محمد» از نان شب واجب‌تر است

سلیمان کرمی، معاون استاندار و فرماندار ویژه فسا کتاب «سری از اسرار آل محمد» نوشته سلیم بن قیس هلالی را معرفی کرد.

وی دلیل معرفی این کتاب را پرسش‌گر بودن آن دانست و گفت: این کتاب الفبای مذهب شیعه است. مؤلف این اثر از خواص اصحاب حضرت علی (ع) بوده است و فضائل اهل‌بیت (ع) را به نقل از شاهدان عینی روایت می‌کند. به گفته او «این کتاب سندی است بر مظلومیت خاندان اهل‌بیت و روایاتی را مطرح می‌کند که کمتر گفته شده است.»

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فسا در ادامه با اشاره به وضعیت کتابخوانی و کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان و گلایه از مسئولان این شهرستان، اظهار کرد: با وجود اقدامات و تلاش‌های فرهنگی بسیار در حوزه کتابخانه‌ها، شاخص‌های کتابخوانی در شهرستان از میانگین استانی پایین‌تر است و این معضلی است که برای حل آن به همت مردم، دولتیان و خیریان نیاز داریم.

کرمی با اشاره به اینکه باید از تمامی امکانات برای توسعه فرهنگی و کتابخوانی در این شهرستان بهره برد، افزود: امید است که با همکاری تمامی اقشار و صنوف، همت خیران و پرداخت سهم‌ نیم درصد کتابخانه‌های عمومی توسط شهرداران، شاهد ارتقاء وضعیت کتابخانه‌های عمومی و شاخص‌های کتابخوانی در شهرستان باشیم.

با «جاسوسی برای تمامی فصول» آشنا شوید

دکتر میثم اقبال پزشک عمومی در ادامه با معرفی کتاب «زندگی من در سیا» نوشته دوان. آر کلاریج، نشست را پی گرفت.

 اقبال با بیان اینکه «این کتاب زندگی نامه شخصی است که ۳۳ سال با عضویت در سازمان جاسوسی سیا آمریکا برای این سازمان جاسوسی کرده است»، گفت: دلیل انتخاب این کتاب این است که بسیاری از رازها و شیوه‌های جاسوسی این سازمان را فاش می‌کند.

وی با اشاره به اینکه «خواندن این کتاب به دوستانی توصیه می‌شود که پیش از این هم اهل مطالعه بودند»، افزود: در این کتاب به خوبی بیان شده است که سازمان سیا برای رسیدن به منافع خود، اصول اخلاقی را زیرپا می‌گذارد و درصدد ساختن آرمان شهری جهانی است.

دلقکی که نگاه شما را به دنیا تغییر می‌کند

کتاب «عقائد یک دلقک» اثر هاینریش بل آخرین کتاب این کتاب‌خوان بود که به دست دکتر مسیح صدیق متخصص طب سنتی به اشتراک گذاشته شد. دکتر صدیق در معرفی این کتاب گفت: شخصیت اصلی این کتاب که شغل دلقکی را انتخاب کرده است به مخاطب خود یاد می‌دهد که چگونه به دنیا نگاه کند. این کتاب در حقیقت حدیث نفس نویسنده است و مخاطب را با متفاوت دیدن و قضاوت نکردن روبه‌رو می‌کند.

این متخصص طب سنتی در ادامه با بیان اینکه «هر کتاب دو چشم به چشم‌های انسان اضافه می‌کند»، خاطر نشان کرد: اگر می خواهیم کتاب‌خوان زیاد شود، باید ظرفیت و بسترهای آن را ایجاد کنیم.

گفتنی است، در پایان این نشست ضمن قدردانی از مسئولان معرفی کننده کتاب، از خانواده دو شهید گرانقدر عزیزالله حیدری و علیرضا فیروزی قدردانی شد.