دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲

کتاب خوان ماه مهر؛

مسافران کوچک‌ترین اتاق دنیا

یه قل دو قل.jpg

داستان‌های یک‌قل دوقل

نویسنده:‌ طاهره ایبد

انتشارات:‌ به‌نشر

دوره ۵ جلدی

به نظر من هیچ فیلم یا نمایشی جذّاب‌تر از نگاه کردن به رفتارهای بامزه بچّه‌های دوقلو یا چندقلو نیست؛ به‌ویژه اگر آن‌ها مثل دوقلوهای داستان ما درست عین هم باشند.

«محمد حسین» و «محمد مهدی» برادران دوقلویی هستند که با گویشی کودکانه و جذّاب داستان‌های شیرین این کتاب را روایت می‌کنند. ماجراها و اتّفاقاتی که برای دو برادر داستان می‌افتد، آن‌قدر جالب‌اند که خاطرة مطالعه این کتاب را در ذهن مخاطب به یادگار می‌گذارند. داستان‌های این مجموعه بیشتر مناسب کودکان دبستانی است. این مجموعه شامل ۱۰۰ داستان طنز کودکانه است که با تصویرگری محمدحسین صلواتیان و زبانی صمیمی و دوستانه از دوران جنینی دو قلوها تا بزرگ‌سالی آن‌ها نقل می‌شود.

این داستان‌ها پیش‌ازاین در مجله «دوست» منتشر شده و نویسنده آن‌ها را در دو مجموعه خلاصه و گردآوری کرده است. «چهارقلوهای لجباز» عنوان داستانی جذّاب از این مجموعه است: «دعوا بود، دعوای شدید؛ توی خانه عروس خانم‌ها، یعنی آن دو تا خواهر دوقلو که یکی از آن‌ها نامزد من بود و یکی نامزد محمدحسین. دعوا هم بر سر این بود که چه کسی جلوی ماشین عروس بنشیند...» 

طاهره ایبد، نویسنده کودک و نوجوان، متولد شیراز است. او تاکنون در ۱۲ جشنواره ادبی برگزیده شده است. از کتاب‌های ایشان می‌توان به «الم‌شنگه»، «دور گردون»، «کاش آدم‌بزرگ‌ها نی‌نی شوند»، «شیشه‌های شکسته» و «خروس‌جنگی» اشاره کرد.

اگر کودک خردسالی دارید و به دنبال یک کتاب داستان جذّاب برایش هستید، این کتاب گزینه مناسبی است.