دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴

کتاب خوان ماه مهر؛

راهی به سوی جاودانگی

داستان های مثنوی.jpg

قصّه‌های خواندنی مثنوی مولوی (تازه‌هایی از ادبیات کهن برای نوجوانان)

بازنویسی:‌جعفر ابراهیمی

انتشارات: پیدایش

تعداد صفحات: ۶۶۶

شما باور می‌کنید درختی به نام درخت زندگی وجود دارد که با خوردن میوه‌های آن درخت، جاویدان می‌شویم؟ من هم قبل از خواندن این حکایت، اصلاً باورم نمی‌شد، امّا حالا خیلی خوشحالم که درخت زندگی را پیدا کرده‌ام.

یکی از راه‌های رسیدن به درخت زندگی خواندن همین کتاب است. کتابی که جعفر ابراهیمی (شاهد) تلاش کرده با انتخاب تعدادی از قصّه‌های شیرین و حکایت‌های کتاب ارزشمند مثنوی معنویِ جلال‌الدین بلخی، آن‌ها را با زبانی ساده و امروزی بازنویسی کند تا نوجوانان علاقه‌مند و افرادی که خواندن حجم بزرگ و واژه‌های کهن و گاه دشوارِ مثنوی برایشان سخت است، بتوانند از این گنج گران‌بها بهره‌مند شوند.

خواندن هر حکایت از کتاب «قصّه‌های خواندنی مثنوی مولوی»، درک معانی بلند فلسفی، اخلاقی و عرفانی بسیاری را برای خواننده هموار و دل‌نشین می‌کند. آن‌گونه که سخن از دل برآمدة شاعر بی‌همتای قرن هفتم هجری از جادة هموار قلم خوش‌خوان ابراهیمی شاهد بر دل مخاطب امروزی می‌نشیند.

خواندن این کتاب، باب آشنایی نوجوانان را با اثر گران‌قدر مثنوی می‌گشاید و دور از ذهن نیست، اگر پس از خواندن این ۹۲ حکایت خواندنی، نوجوان ما مخاطب همیشگی مثنوی شریف شود.