پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۴

اخبار هفتگی نهاد در یک نگاه؛

مروری بر اخبار نهاد کتابخانه های عمومی کشور در هفته‌ سوم خرداد ماه

نهاد در هفته ای که گذشت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در هفته‌ای که گذشت برنامه‌ها و اقدامات مختلف و متنوعی از سوی نهاد و کتابخانه‌های عمومی کشور انجام شد و انعکاس گسترده‌ای نیز در رسانه‌های جمعی داشت. در گزارش زیر برخی از مهم‌ترین اخبار نهاد و کتابخانه‌های عمومی کشور را مرور می کنیم.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در آستانه فرا رسیدن روز جهانی قدس، که با مشارکت گسترده جامعه کتابداران در استان‌های مختلف برگزار شد، در پیامی ضمن گرامیداشت این یادگارِ حضرت امام خمینی‌(ره) به نمایندگی از تمامی کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن اعلام حضور در راهپیمایی عظیم روز قدس در سراسر کشور، از آحاد ملت آزاده، ‌ غیور و استکبار ستیز ایران نیز دعوت کرد تا همگام با یکدیگر و حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس، ‌ فریادشان را بر رژیم صهیونیستی به گوش جهانیان برسانند.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید

هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی

همچنین اسماعیل جانعلی‌پور، مسئول دبیرخانه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تشریح روند برگزاری این دوره از جشنواره گفت: طراحی و راه‌اندازی سامانه اینترنتی مستقل جشنواره رضوی مهم‌ترین تفاوت این جشنواره با ادوار گذشته است؛ به طوری که سال گذشته علاقه‌مندان برای شرکت در این جشنواره از روش الکترونیکی، باید به سامانه بنیاد بین المللی امام رضا(ع) مراجعه می‌کردند، اما امسال به همت همکاران در معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری و همچنین همکاران در روابط عمومی نهاد، دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی دارای یک پایگاه اینترنتی مستقل شد تا ضمن ارائه آخرین اخبار و اطلاعات جشنواره‌ کتابخوانی رضوی، مسیر مستقلی را برای شرکت کنندگان در این مسابقه ایجاد کند.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

دومین کنگره شعر دفاع مقدس

با پایان یافتن مهلت شرکت در دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، روزنامه جام جم طی مطلبی با عنوان «زنانه، شاعرانه و از جنس مقاومت» به معرفی این کنگره پرداخت. این روزنامه آورده: شاید فرصتی باشد برای نگاه شاعرانه تر و لطیف تر به دفاع مقدس، وقتی که دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب هایی برگزار می شود که نقش زنان را در دفاع مقدس روایت کرده اند. سه کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «راز درخت کاج» در کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، بهانه و مایه سرودن شعر شد و شاعران زیادی آثارشان را به دبیرخانه کنگره ارسال کردند.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

رضا اسماعیلی

رضا اسماعیلی نیز با اشاره به محوریت سه کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «راز درخت کاج» در دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر، در حوزه ادبیات داستانی این اتفاق رخ داد و آثار ارزشمندی در حوزه خاطره نگاری، زندگینامه و ... خلق و مورد استقبال قرار گرفت. معرفی کتاب‌های ارزشمند با موضوع دفاع مقدس و هدایت جامعه ادبی برای خلق اثر بر مبنای مضامین این کتاب‌ها، اقدامی مبتکرانه و خلاقانه است؛ به‌این‌ترتیب ما از جشنواره‌زدگی و تکرار فاصله گرفته و هدفمند پیش می‌رویم.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

محمد علی مجاهدی

همچنین محمدعلی مجاهدی، ادیب و شاعر پیشکسوت کشور درباره برگزاری دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس گفت: برپایی این کنگره باعث می‌شود تا شاعران کشور با مطالعه آثار ارزشمند در حوزه دفاع مقدس، آگاهی مناسبی از ابعاد مختلف این حماسه و همچنین شخصیت و زندگی شهدا، جانبازان و ایثارگران به دست آورند، آگاهی‌های که هر کدام می‌تواند سوژه یکی از اشعار این شاعران باشد. بر این اساس معتقدم خاطرات دفاع مقدس ناب‌ترین منبع الهام برای شاعران متعهد کشور است.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

پریرخ

در هفته ای که گذشت مهری پریرخ، عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌وگویی ضمن ارزیابی فعالیت‌های این نهاد در سال‌های اخیر، بر توجه به تخصص‌گرایی و  مدیریت دانش تاکید کرد. وی عنوان کرد: یکی از این مشکلات نهاد در سال های گذشته «تخصص‌گریزی» بود که چه در آزمون‌هایی که برگزار میشد و افراد مختلف با رشته‌های مختلف به کار گمارده میشدند و چه در بدنه مدیریتی نهاد به راحتی میشد آن را دید. بعد از اینکه علیرضا مختار پور در دوره اول آمد (و  هم اکنون می‌توان نشانه های آن را دید) اول اینکه به کتابدار بهای خاصی داده شد. از نظر معیشتی به آنان توجه شد همچنین دیدگاه‌ها و نظرات کتابداران مورد توجه قرار گرفت.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

معارفه مهدی رمضانی

یکی دیگر از اخبار پربازدید نهاد در هفته ای که گذشت حکم انتصاب مهدی رمضانی به عنوان معاون توسعه کتابخانه و کتابخوانی نهاد بود که دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور پس از طی مراحل اداری مربوط، در حکمی مهدی رمضانی را به عنوان معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد منصوب کرد. دبیرکل نهاد در این حکم ضمن آرزوی توفیق برای همکاران معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی، خواستار  تلاش روز افزون و بهبود کمی و کیفی خدمات کتابخانه ای در دوره مدیریت جدید این معاونت شد. گفتنی است مهدی رمضانی تا پیش از این سرپرستی معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی را برعهده داشت.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

بازدید استاندار اردبیل

همچنین اکبر بهنامجو، استاندار اردبیل در جریان بازدید از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی اردبیل اظهار کرد: ما برای افزایش آگاهی و دانائی مردم نیازمند توسعه و تقویت فرهنگ مطالعه به شکل مکتوب و گرایش به کتاب به عنوان یار مهربان هستیم که در این زمینه فضای مناسبی در کنار دریاچه شورابیل در اردبیل فراهم آمده تا علاقمندان به کتاب از مجموعه کتابخانه مرکزی استفاده کنند. وی همچنین در بازدید از سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی اردبیل که سال‌هاست نیمه تمام باقی مانده است، تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم تا در سالجاری و سال‌های پیش رو با تأمین اعتبار موردنیاز برای این پروژه که بیش از 700 میلیون تومان تعیین شده بتوانیم این مجموعه را نیز آماده بهره‌برداری کنیم.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

نشست کتاب خوان ویژه طلاب غیر ایرانی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و با مشارکت و همکاری دانشگاه بین المللی جامعه المصطفی با حضور حجت الاسلام مرادی مدیر کل فرهنگی جامعه المصطفی، وحید میرزایی معاون اداره کل کتابخانه های عمومی؛ طلاب و اساتیدی از کشورهای خارجی در سالن شهیدین مدرسه علمیه حجتیه و به برگزار شد. مدیرکل فرهنگی جامعه‌المصطفی گفت: این مجموعه امسال در بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی ورود کرده و کتاب‌های جشنواره را به زبان‌های انگلیسی، عربی، اردو و ترکی ترجمه می‌کند.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

غرفه اداره کل در ضیافت رمضان

استاندار و نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با بازدید از غرفه اداره کل کتابخانه‌های عمومی در نمایشگاه ضیافت رمضان، اشاعه فرهنگ غنی اسلامی و سیره ائمه معصوم (ع) را باقیات‌الصالحات جشنواره کتاب‌خوانی رضوی دانستند.  محمدرضا صالحی، استاندار خراسان شمالی در این بازدید ضمن تقدیر از تلاش‌های دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای توسعه و ترویج فضای کتاب‌خوانی در کشور، انتقال ارزش‌های اسلامی و سیره ناب رضوی در قالب مسابقه نقاشی و کتاب‌خوانی را از برکات جشنواره کتاب‌خوانی رضوی برشمرد.

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.

نمایشگاه قرآن و عترت

در مراسم اختتامیه سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد مقدس غرفه کتابخانه های عمومی به عنوان غرفه برگزیده این نمایشگاه انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت. در این مراسم سعید سرابی، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان با قدردانی از تلاش‌های شهرداری مشهد در برگزاری این نمایشگاه گفت: امسال به همت شهردار محترم، سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد با برنامه‌های فرهنگی و قرآنی شهرداری گره خورد و در کانونی‌ترین نقطه مشهد یعنی میدان شهدا که جریان انقلاب را در خود جای داده است، برگزار شد. 

متن کامل این خبر را (اینجــــــا) بخوانید.