سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس؛(۲)

دریچه‌ای به خیال انگیزترین خاطرات از جانفشانی‌های رزمندگان اسلام

سید عباس صالحی

سید عباس صالحی در پیامی به دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، گفت: این کنگره، دریچه‌ای گشوده رو به خیال انگیزترین خاطرات از جانفشانی‌ها و دلاوری‌های رزمندگان اسلام است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سید عباس صالحی، فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت برگزاری دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس پیامی به شرح زیر صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

دوران حماسه ساز هشت سال دفاع مقدس ملت قهرمان ایران اسلامی، ثمره‌ای بالنده از فرهنگ ایثار و شهادت را برای همیشه در تاریخ این مرز و بوم به جای گذاشته است. دیباچه دفاع مقدس، برگ‌های زرینی از تبلور آیین و مرام انسان های پاک باخته‌ای است که اتصال به ملکوت را رهین ایمان خود دانسته‌اند .

کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، دریچه‌ای گشوده رو به خیال انگیزترین خاطرات از جانفشانی‌ها و دلاوری‌های رزمندگان اسلام است. ذوق، قریحه و اندیشه تعالی بخشی که از نسل دفاع مقدس برآمد، جامعه را به خلق ادبیاتی امید آفرین و همچنین بستر سازی مناسب برای رشد باورهای عمیق دینی و مذهبی در قالب شعر سوق می‌دهد .

شعر جنگ، زبان روایتگر خاطره‌های ماندگار از ایثار و فداکاری است. خاطراتی که الفبای آن با رشادت و فرهنگ آن با شهادت عجین است.

به دست اندرکاران این کنگره ارزشمند درود می‌فرستم و از خداوند متعال توفیق روز افزون این عزیزان را مسالت دارم. امیدوارم برگزاری این گونه رویدادها از این دست بستر ساز شناخت بهتر همه وجوه دوران دفاع مقدس و تصویرگر عواطف پاک مردم شریف کشورمان باشد.

سیدعباس صالحی

لازم به ذکر است دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با موضوع نقش بانوان در پاسداشت دفاع مقدس و با محوریت ۳ کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «راز درخت کاج» برگزار شد که در مجموع ۶۵۰ اثر به دبیرخانه این کنگره ارسال شد و ۲۷۲ اثر شامل ۱۱۸ قطعه شعر در بخش کلاسیک، ۱۰۵ قطعه شعر در بخش سپید و قالب‌های نو، ۲۱ شعر در قالب ترانه و ۲۸ قطعه شعر کودک، به بخش نهایی داوری راه یافتند که آثار برگزیده در هر بخش معرفی و از صاحبان آن تقدیر شد.