یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳

با تقدیر از برگزیدگان؛

اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در هرمزگان برگزار شد

image.png

آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان هرمزگان در راستای تجلیل از برگزیدگان شهرستان های بندرعباس، قشم، رودان و ابوموسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در راستای تجلیل از برگزیدگان شهرستان های بندرعباس، قشم، رودان و ابوموسی با حضور عزیزالله کناری، فرماندار بندرعباس؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ رضا کمالی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان؛ هادی ابراهیمی، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی هرمزگان؛ امیرحسین حیدری، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ علیرضا مدرس، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس؛ خلیل مسیحی، معاون فرهنگی و اجرایی کانون پرورش فکری هرمزگان؛ حمید رزم پور، بخشدار قلعه قاضی و علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

علم و دانش لازمه قدرت است

فرماندار بندرعباس در این مراسم، علم و دانش را لازمه قدرت دانست و اظهار داشت: شرط لازم برای پیشرفت کودکان و نوجوانان این کشور، مطالعه و توجه به فرهنگ کتاب‌خوانی است.

عزیزالله کناری، وجود کتاب‌خانه‌های الکترونیکی را یکی از فرصت‎های مهم در تقویت کتاب‎خوانی دانست و افزود: با وجود این فضا، بستر کتاب‌خوانی در هر شرایطی فراهم خواهد شد. شرکت آنلاین در جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از نقاط قوت این مسابقه است که شرکت در این جشنواره را تسهیل کرده است.

فرماندار بندرعباس ادامه داد: درصدد هستیم تعداد کتابخانه‌های عمومی در استان را افزایش دهیم تا همه اقشار، گروه‌ها و طبقات مختلف مردم از فضای کتابخانه‌ های عمومی استفاده کنند. زیرا بین توسعه فرهنگی و گسترش کتابخانه ها و کاهش آسیب های اجتماعی ارتباط مستقیم وجود دارد.

وی در پایان ضمن قدردانی از مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری موفق نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و ترویج سیره و اعتقادات ائمه اطهار(ع)، از برنامه‌های مفید و اقدامات مناسب اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در جذب هرچه بیشتر مردم به سمت مطالعه مفید و پرکردن صحیح اوقات فراغت نوجوانان و جوانان تقدیر کرد.

فرهنگ عنصر اصلی و ضروری توسعه است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان نیز ضمن اشاره به فرهنگ به عنوان اساسی ترین عنصر توسعه هر کشور بیان کرد: در حوزه ترویج کتاب‌خوانی همه باید همکاری کنند، زیرا معتقدیم فرهنگ زیربنای توسعه و به تعبیر رهبر انقلاب مثل اکسیژن است که برای بقای حیات هر جامعه‌ای لازم و ضروری است و باید بیشتر مورد توجه دولت و مسئولان قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری یادآور شد: به فرهنگ و فعالیت های فرهنگی نباید به عنوان یک کالای دست چندم نگاه شود؛ بلکه باید در کنار سایر فعالیت‌های مهم به آن ارج نهاده شود. هر فعالیت مهم اقتصادی، سیاسی و امنیتی باید پیوست فرهنگی داشته باشد تا بتواند در مسیر صحیح و موفقیت آمیز پیش رود.

وی وجود کتابخانه‌های مناسب و فراهم کردن زیرساخت های کتابخوانی را از عوامل مهم در ترویج کتابخوانی دانست و افزود: وجود کتابخانه‌های مجهز به منابع مورد نیاز مردم و امکانات کافی، روند ترویج کتابخوانی را تسریع می بخشد.

استقبال گسترده مردم از نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی حاکی از نقش پررنگ و مؤثر کتاب در زندگی مردم است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ضمن اشاره به استقبال گسترده مردم هرمزگان از نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: خوشبختانه  امسال شاهد رشد تعداد شرکت کنندگان در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بودیم و این تعداد از 8 هزار نفر در سال گذشته به 21 هزار نفر در سال جاری رسیده است.

وی ادامه داد: بیشتر شرکت کنندگان در بخش آنلاین جشنواره شرکت کردند و تعداد این افراد از هزار نفر در سال گذشته به 12 هزار نفر در سال جاری افزایش یافت. مشارکت گسترده مردم نشان از اقدامات مؤثر جامعه بزرگ کتابداران و مسئولان حوزه کتاب و کتابخوانی است.

حجت الاسلام و المسلمین ذاکری خاطرنشان کرد: شهرستان میناب از نظر تعداد شرکت کنندگان در نهمین جشنواره کتابخونی رضوی با ۳ هزار و ۷۰۰ شرکت کننده در رتبه نخست و بندرعباس و بندرلنگه نیز به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

کمالی زرکانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز به ارزش و جایگاه کتاب اشاره کرد و اظهار داشت: در سال های اخیر، شاهد فعالیت‌های بسیار خوبی در حوزه کتاب و کتابخانه‌ها بوده ای و به عنوان یکی از متولیان توسعه و ترویج  کتابخوانی از تلاش‌های صورت گرفته تشکر می‌کنم.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم متفکران آلمان به این نتیجه رسیدند که به جای بازسازی کشور، ابتدا باید به فکر توسعه فرهنگ کتابخوانی و ساخت کتابخانه باشند و اگر امروزه شاهد پیشرفت و توسعه این کشور هستیم به خاطر وجود کتابخانه‌ها و توجه به فرهنگ کتاب‌خوانی است؛ زیرا فرهنگ مبنا و عنصر ضروری موفقیت مردم یک جامعه است.

زرکانی بیان کرد: میزان مطالعه مردم نشان از میزان توسعه یافتگی کشور است و امروز اگر می‌خواهیم نبض اجتماعی یک کشور پیشرفته را ارزیابی کنیم باید به میزان مطالعه مردم آن کشور نگاه کنیم؛ چراکه کتاب در زندگی مردم کشورهای پیشرفته از جایگاه بالایی برخوردار است و به عنوان فعالیتی اساسی و ضروری برای زندگی موفقیت آمیز به آن نگاه می‌شود.

گفتنی است، در این آیین از 37 نفر از برگزیدگان شهرستان بندرعباس، 18 نفر از برگزیدگان شهرستان قشم، 16 نفر از برگزیدگان شهرستان رودان، 5 نفر از برگزیدگان شهرستان خمیر و 4 نفر از برگزیدگان شهرستان ابوموسی با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

برگزیدگان شهرستان بندرعباس

فاطمه بنع، علیرضا منصوری نیا، امیرعلی غریبی و غزل دولتی در بخش کودک؛ علی بواسی، عبدالرحیم آب شناس، رضا کامران، زهرا پورحسن درگیر، اسحاق بنی اسدی، مهناز همتی راد، رضا بنایی، فاطمه رئیسی، سیاوش خادمی، احسان ذاکری، ابراهیم ذاکری، فاطمه حق شناس، رضا لالوی، ملیحه خوشاب، مهدیه کیانوشی، مریم تابانی، محمد احمدی، زینب ذاکری گورزانی، فهیمه زرنگاری، عباس یزدان پناه، مرتضی باقی، لقمان احمدی، علی اصغر شعبانی، حدیث رییسی، همایون جعفرپور، فهیمه بخشی، عباس بخشی، ابراهیم اسمعیلی میانشهری و سهیلا سعدی نژاد در بخش نوجوان و بزرگسال و رضا لالوی و مریم نظری در بخش خانوادگی.

برگزیدگان شهرستان قشم

نائله بازماندگان قشمی در بخش کودک؛ فاضل اسلامی نژاد، امیر حاجی میری، فاطمه راشدی قشمی، مبینا گورانی، مبینا ایمانی، کاوه امیری حسینی، عفرا شادروان، بهاره فرامرزی، زینب ورناصری قندعلی، عبدالباعث نازینی، سامیه صالحی، نادیه ایمانی، صالح دفاعی، زهرا ورناصری قندعلی و محسن عبداللهی در بخش نوجوان و بزرگسال و حمید کلانتر و ناهید سرودی در بخش بزرگسالان.

برگزیدگان شهرستان رودان

فائقه ملایی معزآباد، زهرا ابراهیم نژاد و آریان خادمی در بخش کودک؛ فاطمه سالاری، آرزو فیروزی، آرزو حاجبی، علیرضا عنبرپور، آمنه اصفری، اقدس سربندیان، فاطمه زحمتکش، فاطمه گرگندی، گلمهر حسن زاده، فریبا صفرپور و سیده بتول کاشانی در بخش نوجوان و بزرگسال و حمید عنبریه در بخش خانوادگی.

برگزیدگان شهرستان بندرخمیر

فاطمه احمدزاده، انسیه شکوهی و نوح برمندپور در بخش نوجوان و بزرگسال و زینب دهقان و حسین دهقان در بخش خانوادگی؛

برگزیدگان شهرستان ابوموسی

عاطفه کاظمی زاده، محمد مرکبی، حمزه بی نیاز و رقیه زارع عبداللهی در بخش نوجوان و بزرگسال.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 12 =