سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱

بازگشت پر قدرت و به روز شده کتابخانه کهنسال پایتخت؛

مسن ترین کتابخانه شهر تهران دوباره جوان شد

كتابخانه مركزي پارك شهر

سرانجام با اتمام عملیات مرمت، مقاوم‌سازی و تجهیز و پس از طراحی بر اساس استانداردهای کتابخانه‌ای، کتابخانه قدیمی اما مدرن شده پارک شهر تهران یکبار دیگر آغوش خود را به روی تمامی علاقه‌مندان، پژوهشگران و فرهیختگان گشود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی پارک ‌شهر در سفره‌خانه‌ای سنتی در محوطه پارک ‌شهر تهران، و در محله قدیمی سنگلج تهران افتتاح شد. کتابخانه تا پیش از ۱۳۴۰ در محل سابق دفتر پارک بود. در این سال با همکاری شرکت ملی نفت ایران، کتابخانه‌ای با حدود ۳۸۰۰ جلد کتاب گشایش یافت. سه سال بعد نیز کلنگ ساختمان جدید کتابخانه با زیربنای ۲۸۳۰ مترمربع در ضلع جنوب غربی پارک ‌شهر به زمین زده شد و در نهایت نیز در آبان ۱۳۵۰ به محل کنونی‌اش انتقال یافت.

کتابخانه تا سال ۱۳۵۲ توسط سازمان کتابخانه‌های عمومی شهر تهران وابسته به شهرداری اداره، و اعتبار آن از ۱.۵ درصد درآمدهای شهراری تهران تأمین می‌شد. اما از اواخر سال ۱۳۵۲ اداره کتابخانه مرکزی بر عهده وزارت فرهنگ و هنر و بعد از آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و بودجه آن نیز از سوی این وزارتخانه تأمین می‌شد. با اینکه کتابخانه پارک شهر و سایر کتابخانه‌های عمومی استان تهران  از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۴ توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان اداره می‌شد اما از سال ۱۳۸۴ اداره آن به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور واگذار شد تا این کتابخانه شاهد فصل جدیدی از فعالیت‌هایش را زیر نظر مدیریت جدید تجربه کند.

این بنا که طی ۵۰ سال گذشته (از ابتدای تأسیس تاکنون)، با برخی تعمیرات سطحی به ارائه خدمات کتابخانه‌ای به مراجعه‌کنندگان می‌پرداخت، در نهایت طی سال‌های گذشته با مشکلات زیر ساختی مختلفی اعم از لوله‌کشی، آب، فاضلاب، گاز، سیم‌کشی برق، تأسیسات سرمایشی و گرمایشی و ... روبه‌رو شد و همواره مورد اعتراض کاربران و اعضای کتابخانه بود.

از سال ۱۳۸۳ که کتابخانه عمومی پارک‌ شهر زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قرار گرفت، بحث ضرورت بازسازی و تعمیر بنای قدیمی این کتابخانه همواره مطرح بود. اما از یک سوء عدم تأمین اعتبارات لازم و از سوی دیگر ملاحظات سازمان میراث فرهنگی که این بنا را دارای ارزش میراثی می‌دانست، باعث به تعویق افتادن تعمیرات اساسی در این بنا می‌شد. تا اینکه در سال ۱۳۹۳ با توجه به گشایش اعتباری که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از محل دریافت سهم نیم‌درصد شهرداری‌ها ایجاد کرد، تصمیم بر آن شد که بعد از ۵ دهه، تعمیرات اساسی با حفظ اصالت و ارزش تاریخی بر روی بنای کتابخانه انجام شود.

اولین اقدام عملی مکاتبه با سازمان میراث فرهنگی و اخذ مجوز مرمت و بازسازی بنای کتابخانه عمومی پارک‌ شهر بود. نخستین گام اجرایی نیز در روز هجدهم بهمن ۱۳۹۳ برداشته شد و کارشناسان اداره کل عمرانی نهاد، طراحی‌های لازم در بحث مقاوم‌سازی برای میزبانی شایسته از مردم و مراجعه‌کنندگان به این کتابخانه را انجام دادند و طرح مذکور میان شرکت‌های دارای صلاحیت‌های لازم به مناقصه گذاشته شد.

علی‌رغم واگذاری کار مرمت و بازسازی کتابخانه پارک شهر در روز بیست و هشتم تیرماه ۱۳۹۵ به پیمانکار برنده مناقصه، مواجهه با طولانی شدن روند بازسازی و مرمت کتابخانه و انحراف از برنامه زمان‌بندی پروژه در کنار اخطارهای مکرر به پیمانکار در خصوص تکمیل کتابخانه، باعث شد تا قرارداد همکاری با پیمانکار اولیه فسخ شود و قرارداد همکاری با پیمانکاری جدید برای اتمام پروژه منعقد گردد.

در طراحی جدید کتابخانه مرکزی پارک شهر بیشترین بهره‌برداری از فضای موجود صورت گرفته و تمام بخش‌های آن بر اساس استانداردهای کتابخانه‌ای طراحی شده است. درگاه و پیش‌خوان ویژه پذیرش اطلاعات و بخش پیش‌ثبت‌نام، بخش جستجو و امانت منابع اطلاعاتی، مخزن مرجع و کتاب‌های غیرفارسی (عربی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و روسی)، بخش محققین فردی برای استفاده پژوهشگران در قالب اتاق‌های انفرادی مطالعه با خدمات اینترنت پرسرعت، بخش پایگاه‌های اطلاعاتی و امکان دسترسی به پایگاه‌های معتبر داخلی و خارجی و جستجو و بازیابی متن کامل مقالات و دسترسی به جدیدترین دستاوردهای علمی و پژوهشی، ‌ بخش کودک، بخش نابینایان، سالن‌های مطالعه بانوان و آقایان با طراحی و تجهیزات جدید، سالن جلسات، بخش خدمات فنی کتابخانه‌ای و آماده‌سازی منابع اطلاعاتی، دو نمازخانه مجزا برای بانوان و آقایان، آسانسورهای ارتباط دهنده میان طبقه -۱ و همکف، اتاق مسئول کتابخانه، بخش تأسیسات، سرویس‌های بهداشتی، آبدارخانه و  اتاق سرور قسمت‌های مختلفِ طراحی جدید کتابخانه مرکزی پارک ‌شهر را تشکیل می‌دهند.

در نهایت پس از انجام عملیات مرمت، مقاوم‌سازی و تجهیز کتابخانه مرکزی پارک ‌شهر، این کتابخانه همزمان با هفته دولت در روز سه‌شنبه پنجم شهریورماه ۱۳۹۸ بازگشایی شد تا بار دیگر آماده خدمت‌رسانی فرهنگی و اجتماعی و پذیرای تمامی علاقه‌مندان و فرهیختگان شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 6 =