چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴

گفتگو با کتابدار بخش کودک کتابخانه محقق العلمای استهبان؛

کتابخانه ای با دغدغه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان

كتابخانه محقق العلما استهبان- عكس اصلي - کراپ‌شده

تلاش برای حفاظت از طبیعت استهبان، تأمین مایحتاج کودکان نیازمند شهر و اهتمام به ایجاد انگیزه در بیماران با ابزار کتاب، از برنامه های کتابخانه محقق العلما برای ارتقای سطح زندگی شهروندان استهبان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه عمومی محقق العلما، به عنوان کتابخانه مرکزی شهر استهبان استان فارس، در سال۱۳۵۴ تأسیس شد. این کتابخانه از سال ۱۳۷۶، به اهتمام نوادگان مرحوم محقق العلما و تلاش زنده یاد حاج جواد محققی، از اهالی فرهنگ و ادب این خطه، در ساختمانی جدید به فعالیت خود ادامه داد. کتابخانه عمومی محقق العلما مجهز به بخش های مختلف مخزن، مرجع، نشریات، کودک و سالن مطالعه بوده و به اهالی این منطقه خدمات ارائه می دهد.

زهرا کاظمی نژاد، کارشناس رشته کتابداری، فعالیت خود را در این حرفه از سال ۱۳۸۳ آغاز کرد و از همان ابتدا کتابدار بخش کودک کتابخانه عمومی محقق العلما بوده است. وی در گفتگو با روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: تحصیل من در رشته کتابداری بسیار اتفاقی بود، اتفاق مبارکی که تأثیر بسیاری بر زندگی ام گذاشت و خدا را به خاطر آن شاکرم. ارتباط با کودکان همیشه برایم جاذبه داشته است؛ دنیای کودکان به قدری پاک و ساده است که حتی لحظه ای همکلام شدن با آنان خستگی را می زداید و جان دوباره ای می بخشد.

وی ادامه داد: بخش کودک کتابخانه ما بسیار فعال است و کودکان به همراه مادران شان، از اقشاری هستند که همه روزه برای حضور در برنامه ها به کتابخانه مراجعه می کنند. فعالیت بخش کودک کتابخانه محقق العلما ابتدا در بخشی به وسعت ۶ متر آغاز شد؛ برنامه های متنوع این بخش،‌ استقبال روزافزون اعضا را به دنبال داشت و به این ترتیب وسعت بخش کودک ضرورت یافت. بعد از مدتی بخش کودک توسعه پیدا کرد و گستره فعالیت های این بخش بیشتر شد تا جایی که امروز دو فضای کارگاهی برای برگزاری کلاس ها و برنامه ها به کتابخانه اضافه شده است.

کاظمی نژاد ادامه داد: استهبان شهرستان کوچکی است و مربیان برجسته و علاقمند در حوزه کار با کودک شناخته شده هستند؛ به دلیل تنوع فعالیت های کتابخانه، با مربیان ارتباط برقرار کردم و حالا چند سالی است که چند مربی به صورت پیوسته در برگزاری کلاس های آموزشی با کتابخانه همکاری می کنند.

وی ادامه داد: برگزاری کارگاه های محیط زیست، یکی از برنامه های مورد استقبال کودکان و نیز والدین آن ها است. واقعیت این است که استهبان طبیعت بسیار زیبایی دارد و ما حفاظت از این طبیعت بکر را وظیفه خود می دانیم. بنابراین این کارگاه در تعامل با اداره محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان و با هدف آموزش شیوه های حفاظت از محیط زیست به کودکان شکل گرفت. شرکت کنندگان این کارگاه در سنین پیش از دبستان و سال های آغازین دبستان هستند. در این کارگاه ها با حضور مربی متخصص در زمینه محیط زیست، مباحث نظری و عملی برای اثرگذاری بیشتر، به صورت توامان ارائه می شود. برای مثال از کره زمین، ویژگی ها و اهمیت آن برای کودکان می گوییم و بعد با هم ماکت کره زمین را می سازیم و یا اهمیت درخت و نقش آن در طبیعت برای کودکان بازگو می شود و بعد، آن ها ماکت درخت را می سازند. این کارگاه به مدت ۲ سال است که برگزار می شود و به اذعان والدین تأثیر بسیاری بر کودکان و به دنبال آن سبک زندگی خانواده ها داشته است؛ چراکه کودکان آگاه، خانواده های خود را نیز آگاه کرده و نحوه ارتباط آن ها با محیط پیرامونی برای سایرین نیز آموزنده است.

کاظمی نژاد ادامه داد: از آنجاکه اعضای کودک عموما با همراهی مادران خود به کتابخانه می آیند، ارتباط خوبی بین مادران و کتابداران شکل گرفته و برخی از فعالیت های امروز کتابخانه ما حاصل این ارتباط است. راه اندازی «کمپین مهربانی» از جمله این فعالیت ها بوده است. کمپین مهربانی، خیریه ای متشکل از کتابداران کتابخانه، مربیان و مادران اعضا است. در این کمپین ما پس از شناسایی کودکان و در واقع خانواده های نیازمند، سعی می کنیم در مناسبت های مختلف نیازهای کودکان را تأمین کنیم و از آنجا که اعضای این گروه،‌ مردم شهر هستند، اعتماد شهروندان به مشارکت در این فعالیت ها و حمایت از آن بی نظیر است. برای مثال پیش از سال نو به منظور تهیه لباس و خوراکی برای کودکان، جشنی برگزار کردیم که طی آن بیش از ۱۷ میلیون تومان جمع آوری شد، این مبلغ با توزیع بن هایی در بین کودکان نیازمند تقسیم شد. بعد از آن یکی از شهروندان ۱۰۰ جفت کفش به کتابخانه هدیه داد تا به دست کودکان نیازمند برسد. همچنین با همکاری اداره تربیت بدنی، بازارچه خیریه ای در سالن ورزشی فرشتگان برگزار و از عموم برای بازدید دعوت کردیم. هر یک از مادران به هزینه خود غذایی آماده کردند و در بازارچه به فروش رساندیم و مثلا فردی برای خرید یک کاسه آش دو میلیون تومان پرداخت. برگزاری چنین فعالیت هایی اهالی شهر را بیش از پیش با کتابخانه همراه می کند. در حال حاضر نیز ششمین کمپین با عنوان «فرفره مهربانی» با هدف تأمین لوازم التحریر کودکان نیازمند در سال تحصیلی جدید، در حال برگزاری است.

وی افزود: همزمان با حضور کودکان در برنامه ها و کلاس های آموزشی کتابخانه، از والدین این اعضا نیز غافل نیستیم. کارگاه های مشاوره در زمینه های مختلف همچون «فرزندپروری»، «زندگی شاد و موفق» و «نقش قصه در رشد و تربیت کودکان» به صورت رایگان ویژه والدین در کتابخانه برگزار می شود. مربیان این کارگاه ها،‌ مشاوران و روانشناسان مطرح شهرستان هستند و از آنجا که به اثرگذاری کتابخانه و برنامه های آن اعتماد دارند، به صورت رایگان با کتابخانه همکاری می کنند.

کاظمی نژاد ادامه داد: بسیاری از فعالیت ها نیز در تعامل با مراکز فرهنگی همچون مدرسه استثنایی،‌ بیمارستان امام خمینی (ره)، موسسه حمایت از کودکان بی سرپرست و ... انجام می شود. در مدرسه استثنایی ویژه برنامه هایی چون قصه گویی و شاهنامه خوانی برای کودکان اجرا می کنیم. در مناسبت های مختلف همچون روز جهانی سالمند،‌ روز نیروی انتظامی و ... به دیدار این افراد رفته و از طرف کتابخانه روزشان را تبریک می گوییم؛ این موضوع تاثیر کتابخانه را بر ذهن و زندگی افراد ماندگار می کند. گاهی به ملاقات کودکان بستری در بیمارستان می رویم، برایشان کتاب هدیه می بریم و قصه می گوییم. همچنین با انجام هماهنگی های لازم، قفسه های کتاب از سوی بیمارستان تأمین شد و در بخش های کودک، زایمان و جراحی قرار گرفت؛ ما نیز کتاب های یک صفحه ای تهیه و در این قفسه ها قرار دادیم تا مورد استفاده بیماران و همراهان آن ها قرار گیرد.  

وی که به مدت ۱۴ سال در کسوت کتابدار مشغول خدمت به مردم استهبان است،‌ با یادآوری خاطراتی شیرین، از روزهایی گفت که اعضای کتابخانه با جعبه شیرینی وارد می شدند و خبر قبولی خود در کنکور را قبل از خانواده با کتابدار در میان می گذاشتند؛ ارتباط ارزشمندی که به مرور زمان کتابدار و اعضای کتابخانه را به یک خانواده تبدیل کرد.

کاظمی نژاد به نحوه شکل گیری کمپین مهربانی اشاره کرد و گفت: دو سال پیش بود که جمعی از کودکان مهد برای بازدید به کتابخانه آمدند؛‌ یکی از آن ها به دلیل شرایط اقتصادی خانواده،‌ پوشش مناسبی نداشت و آثار خجالت از این موضوع در چهره اش نمایان بود. پس از این بازدید به فکر فرو رفتم تا سهم این کودک و بسیاری همچون او، از زندگی، شادی بیشتری باشد. با موافقت مادران اعضا و مربیان بخش کودک، تصمیم گرفتیم با هدف کمک به کودکان نیازمند شهر  کمپین مهربانی راه اندازی کنیم و برای شناسایی خانواده های نیازمند با اداره بهزیستی ارتباط برقرار کردیم. بدین ترتیب کمپین مهربانی شکل گرفت و سود حاصل از آن صرف تأمین نیازهای ضروری کودکان شهرمان شد تا همه کودکان بدون احساس شرم و با اعتماد به نفس در کنار یکدیگر برای داشتن آینده ای بهتر از کتاب و کتابخانه بهره مند شوند.

                                               

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 3 =