شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

فرماندار یزد؛

مهم‌ترین شاخص توسعه فرهنگی در جامعه وجود کتابخانه‌های غنی است

جلسه مشترک انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد

فرماندار یزد در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد گفت: مهم‌ترین شاخص توسعه فرهنگی در هر جامعه ای وجود کتابخانه های غنی و نیز سرانه بالای مطالعه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، جلسه انجمن‌ کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد به ریاست سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد و با حضور رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و جمعی از اعضای این انجمن‌ها در سالن ولایت فرمانداری یزد برگزار شد.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد در این جلسه گفت: مهم‌ترین شاخص توسعه فرهنگی در هر جامعه‌ای، وجود کتابخانه‌های غنی و متعدد و نیز سرانه بالای مطالعه است. ارتقای شاخص‌های کتابخوانی، تأثیر انکارناپذیری بر تقویت فرهنگ ایرانی و اسلامی و کاهش آسیب‌های اجتماعی جامعه دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این جلسه، بیان داشت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته، کتابخانه‌های عمومی استان یزد در ۵ شاخص عضویت، امانت کتاب، تعداد کتاب، زیربنای کتابخانه‌ای و تعداد کتابخانه به نسبت جمعیت، جایگاه نخست کشور را کسب کرده است.

دوست فاطمی‌ها با بیان اینکه سرانه تعداد و مساحت کتابخانه‌ای شهرستان یزد در میان شهرستان‌های استان در پایین‌ترین سطح قرار دارد، افزود: شهرستان و شهر یزد کمبودهایی از نظر تعداد کتابخانه و به ویژه زیربنای کتابخانه‌ای دارد و با اضافه شدن کتابخانه مرکزی یزد، اگرچه از نظر زیربنای کتابخانه‌ای رشد خواهیم داشت و شهرستان از رتبه هفتم به رتبه چهارم ارتقا پیدا می‌کند، اما کماکان مشکل کمبود تعداد کتابخانه و مهم‌تر از همه عدم توزیع متوازن کتابخانه در مناطق مختلف شهری، پابرجا است.

وی به ضرورت بازسازی کتابخانه‌های قدیمی و فرسوده اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از ۲۰ کتابخانه در پنج سال گذشته در یزد بازسازی و بهسازی شده که قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی یزد یعنی «شرف‌الدین علی» نیز در بین همین کتابخانه‌ها است.

وی تصریح کرد: در بخش مرکزی به علت تعدّد روستاها، امکان احداث کتابخانه در تمامی این نقاط نیست و بعضاً برای راه‌اندازی کتابخانه در روستای مرکزی دهستان‌های استان نیز اجماع لازم صورت نمی‌گیرد؛ به همین خاطر به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای بهره‌مندی همه روستاها از نعمت کتابخانه، راه‌اندازی و حمایت از کتابخانه‌های سیار است.

در ابتدای این جلسه محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد نیز گزارشی از عملکرد اداره متبوع خود در بخش‌های فرهنگی و عمرانی ارائه کرد.

موضوع افزایش حق عضویت کتابخانه‌های نهادی از ابتدای مهرماه، از جمله مواردی بود که در دستور کار جلسه انجمن‌ کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد قرار داشت و به تصویب اعضا رسید.

در پایان این جلسه نیز از دهیاران روستاهای شحنه، مدرسی، حسین‌آباد ریسمانی و دهنو به دلیل حمایت ویژه از کتابخانه سیار این مناطق، تقدیر شد.

گفتنی است، شهرستان یزد در حال حاضر ۲۹ کتابخانه فعال دارد که از این تعداد ۲۸ باب شهری و یک باب نیز روستایی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 4 =