سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵

گفت و گو با هما خانجانی؛

کتابدار نابینایی که حافظ قرآن است/ تبدیل محدودیت به فرصت با خودباوری و تلاش

بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان

۲۳ مهرماه روز «عصای سفید» متعلق به روشندلان است که هرگز به محدودیتی که برایشان ایجاد شده توجه نکرده و با توانمندی و خودباوری پله‌های ترقی را طی کرده اند. مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی مرکزی همدان در گفت و گو با ما از فراز و نشیب های زندگی اش با وجود نابینایی و تبدیل محدودیت به فرصت با توسل به خودباوری و تلاش می گوید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، بخش نابینایان کتابخانه  عمومی مرکزی همدان، یکی از بخش‌های فعال و پویا کتابخانه مرکزی است که بسیاری از روشندلان را به خود جذب کرده است. در این بخش برنامه‌های متنوعی از جمله نشست‌های شناخت مشاهیر همدان، ویژه برنامه هفته دفاع مقدس، جلسات قرائت قرآن، روخوانی، آموزش خط بریل و دیگر برنامه‌های مخصوص نابینایان برگزار می شود. این برنامه‌ها با مشارکت روشندلان انجام می شود.

هما خانجانی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی مرکزی همدان ۲۸ ساله است. پس از گذراندن دوره ابتدایی در مدرسه استثنایی شهر نهاوند و به دلیل نبود مدارس تخصصی، روانه مدارس معمولی می‌شود و تا پایان دوره کارشناسی ارشد همراه با افراد عادی به تحصیل می‌پردازد و همواره از شاگران ممتاز بوده است. او حافظ کل قرآن کریم است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی، فرهنگی و ادبی را دنبال می‌کنم و به شعر گفتن نیز علاقمندم، گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ رتبه برتر در حوزه حفظ و قرائت قرآن کریم را در رده‌های مختلف استانی و ملی کسب کردم. غزل و رباعی نیز می‌سرایم و به دلیل علاقه و پیگیری نابینایان است که در کتابخانه مرکزی همدان نشست‌های کتاب خوان، علمی و برنامه‌های مناسبتی را ویژه آنان برگزار می‌کنیم.

خانجانی با بیان اینکه دوره‌های آموزشی مختلفی مانند خط بریل و رایانه در این بخش برگزار می‌شود، ادامه داد: فعالیت‌های ما در کتابخانه مرکزی تنها به افراد نابینا اختصاص ندارد و افراد بینا نیز همواره در کنار ما هستند.

وی گفت: در حال حاضر فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد در ادبیات عرب از دانشگاه رازی کرمانشاه هستم. برای نابینایان سهمیه خاصی در کنکور سراسر در نظر گرفته شده است، اما من اطلاع نداشتم و بنابراین بدون اعمال سهمیه و مانند دیگر دانش آموزان در کنکور شرکت کرده و روانه دانشگاه شدم. آنجا در خوابگاه زندگی می کردم و پس از دو بار که با خانواده و دوستان مسیرها را طی کردم و یادگرفتم، به طور مستقل از خانه راهی ترمینال و شهر کرمانشاه می‌شدم و بدون کمک به دانشگاه می‌رفتم.

وی با بیان اینکه بزرگ ترین نعمت زندگی من داشتن خانواده ای خوب و فرهنگی است، ادامه داد: این خانواده‌ام بود که نشان داد چگونه باید با نابینایان رفتار کرد و استقلال یک نابینا چگونه تعریف می‌شود. دنیای من تاریک نیست؛ تاریکی زمانی برای من قابل فهم است که ضد آن یعنی روشنی را دیده باشم؛ وقتی رنگ‌ها قابل فهم است که ما متضاد آن‌ها درک کرده باشیم. بنابراین من دنیا را به آن روشنی که خودم از نور درک کردم، می‌بینیم.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی  مرکزی همدان در ادامه درباره تصورش از رنگ‌ها گفت: من به واسطه اشیا رنگ‌ها را درک می‌کنم به عنوان مثال سبز را با برگ‌های تازه و زبر درختان، سفید را با برف، سیاه را با زبری زغال و نارنجی را با پرتقال  یا نارنگی می‌شناسم.

خانجانی که پایان نامه خود را با عنوان بررسی تطبیقی مضامین حکمی در نهج البلاغه و مثنوی معنوی مولوی ارائه داده است، گفت: به دلیل علاقه‌ام به قرآن و نهج البلاغه آن را دنبال کردم. سعی کردم برای عنوان پایان نامه‌ام موضوعی عمومی برگزینم که برای همگان جالب باشد و در صدد چاپ آن به عنوان کتاب نیز هستم.

وی که پایان نامه‌ خود را به مقام معظم رهبری تقدیم کرده است، گفت: من ارادت ویژه‌ای به مقام معظم رهبری دارم و همواره از زمانی که شروع به حفظ قرآن کردم، آرزو داشتم به دیدار ایشان رفته و رهبر انقلاب را از نزدیک درک کنم. شعرهایی برای حضرت آقا در زمان‌های خاص سروده‌ام. در کنار ارادتم به مقام معظم رهبری، علاقه ایشان به شعر و تعمق و تسلط ایشان به نهج البلاغه نیز دلیل اهدای پایان نامه ام به ایشان بود.

خانجانی درباره چگونگی حفظ قرآن کریم نیز بیان کرد: از سن ۹ سالگی فعالیت‌های قرآنی را مشتقانه آغاز کردم و دلیل آن نیز شنیدن تلاوت قرآن قبل از  اذان پخش شده از تلویزیون بود، به همین دلیل خانواده‌ام این مسأله را با مدرسه‌ مطرح کردند و پس از آن تلاوت قرآن در مدرسه بر عهده من گذاشته شد.

وی با اشاره به اینکه به تشویق مادرم در مسابقات قرآنی شرکت کردم، گفت: مادرم علاوه بر تأکید به درس خواندن مشوق فعالیت‌های قرآنی‌ام بود که در نهایت در این عرصه ورود کرده و از زمان دبیرستان به حفظ قرآن پرداختم. قرآن دلیل بسیاری از معجزات در زندگی من بوده و در سخت‌ترین شرایط زندگی همراه من بوده است.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی مرکزی همدان از جمله نابینایانی است که عینک دودی به چشم نمی‌زند و دلیل اینکارش را اینگونه توضیح می‌دهد: بسیاری از افراد به من می‌گفتند که عینک بزنم تا برخی متوجه نشوند که نابینا هستم که البته برای من این مسأله‌ای نیست چراکه من نابینایی خود را قبول کردم و نمی‌خواهم با یک عینک برای دیگران ابهام ایجاد کنم.

خانجانی با بیان اینکه بریل هویت یک نابینا است و نابینا نباید با استفاده از کتاب صوتی از آموختن خط بریل سرباز زند، ادامه داد: ۳۲۱ عنوان کتاب بریل در بخش نابینایان کتابخانه عمومی مرکزی همدان وجود دارد و بخش نابینایان در حال جذب عضو است به طوری که تا کنون ۱۹۵ نفر عضو این بخش شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 4 =