شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴

گفتگو با مسئول کتابخانه عمومی سید افضل موسوی؛

کتابخانه ای با کاربری های متنوع فرهنگی و آموزشی برای مردم گلشهر زنجان

كتابخانه سيد افضل موسوي زنجان

کتابخانه سید افضل موسوی شهر زنجان با هدف پاسخگویی به نیاز کاربران این کتابخانه، برنامه های متنوعی ویژه گروه های مختلف سنی برگزار می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه عمومی مهندس سید افضل موسوی به عنوان بزرگ ترین کتابخانه عمومی خیرساز کشور در شهرک گلشهر زنجان واقع است. این کتابخانه سال ۱۳۹۲ در زمینی به مساحت ۶۵۰۰ و زیربنای ۲۷۰۰ مترمربع کلنگ زنی و به همت بنیاد فرهنگی مصلی نژاد احداث شد و در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. کتابخانه سید افضل موسوی با ۲۹ هزار نسخه کتاب و ۱۰۲ عنوان نشریه دارای بخش های مخزن، سالن کنفرانس، مرجع و پژوهش، نشریات، اینترنت، دفاع مقدس، زنجان شناسی، کلاس آموزشی، نگارخانه،‌ بخش ویژه کودک و نوجوان و سالن های مطالعه مجزا است.

فاطمه دنیوی، مسئول کتابخانه عمومی سید افضل موسوی شهرک گلشهر زنجان در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با اشاره به موقعیت جغرافیایی و فرهنگی منطقه گلشهر گفت: شهرک گلشهر، در شمال شرق شهر زنجان واقع شده و بسیاری از ساکنان این شهرک از روستاهای اطراف به زنجان مهاجرت کرده اند و می توان گفت که منطقه به لحاظ فرهنگی یکدست نیست. علاوه بر این، امکانات فرهنگی این منطقه به نسبت جمعیت آن محدود است. مراجعان کتابخانه ما از تمامی گروه های سنی هستند و خانواده های ساکن این شهرک از برنامه های کتابخانه استقبال می کنند. کتابخانه سید افضل موسوی در حال حاضر ۴ هزار و ۱۵۰ عضو فعال دارد که از این تعداد ۶۰۰ نفر عضو کودک، ۴۰۰ نفر عضو نوجوان و باقی، بزرگسال هستند.

وی در ادامه به تشریح فعالیت های این کتابخانه ویژه سه گروه سنی بزرگسال، نوجوان و کودک پرداخت و گفت: ۱۲ سال پیش،‌ وقتی کار خود را به عنوان کتابدار در کتابخانه فرهنگ زنجان آغاز کردم، از همان ابتدا، بنا را بر کار با کودکان گذاشتم؛ به اعتقاد من کودکی زمانی است که آدمی مملو از حس کنجکاوی برای کشف جهان پیرامون خود است و این فرصتی است که باید از آن بهره برد. کشش کودکان برای انجام کار مفید، علاقه آنان به کار گروهی و اشتیاق برای ورود به دنیای بزرگسالی و پذیرش نقش،‌ زمینه های مناسبی است که نیاز به هدایت دارد. یادم می آید برنامه های ویژه کودکان را ۱۲ سال پیش، با جشن روز کودک شروع کردم و بعد از آن اشتیاق کودکان و والدین آن ها برای تداوم برنامه ها، مرا وادار کرد که زمان بیشتری به این موضوع اختصاص دهم. واقعیت این است که دوستی با کتاب و کتابخانه در دوران کودکی،‌ کتابخوانی را به بخشی تفکیک ناپذیر از زندگی افراد تبدیل می کند. کتابداری برای من با کار در کتابخانه فرهنگ شروع شد و کودکانی که آن زمان مخاطب برنامه قصه گویی بودند حالا کتابخوان هایی حرفه ای شده، به این کتابخانه می آیند و به من در اجرای برنامه ها کمک می کنند.

وی ادامه داد: در ایام تابستان کتابخانه سید افضل موسوی هر روز با برگزاری کلاس های متنوع میزبان کودکان و نوجوانان بود اما با شروع سال تحصیلی روزهای پنج شنبه به ویژه برنامه های این گروه سنی و روزهای یکشنبه و چهارشنبه به برنامه های ویژه خردسالان اختصاص یافت. قصه گویی همراه با نمایش خلاق و نقاشی از قصه های گفته شده، جمع خوانی، کلاس های پرورش خلاقیت و کاردستی،‌ کلاس های آموزش نقاشی، طراحی و چرتکه و کلاس آموزش لکو کیدز از برنامه های مستمر کتابخانه است. کتابخانه سید افضل موسوی جدای از بخش کودک، اتاقی ویژه بازی و اتاقی ویژه قصه گویی نیز دارد؛ در اتاق بازی، علاوه بر بازی های فکری، وسایل بازی مثل سرسره و ... نیز هست؛ بچه ها که گاهی از کتاب خواندن خسته می شوند، در این اتاق بازی می کنند. به این ترتیب کتابخانه مجموعه کاملی برای پاسخگویی به نیاز کودکان است. علاوه بر این، بخش کودک کتابخانه ما بخش مادر و کودک نام گرفته و به این ترتیب آن زمان که کودکان در کلاس های آموزشی، اتاق قصه گویی و یا مشغول بازی هستند، مادران آن ها نیز در کلاس های آموزشی شرکت می کنند. کلاس های مشاوره در تعامل با مرکز بهداشت ناحیه و با استفاده از مشاوران این مرکز در موضوعات مختلف تربیتی و تغذیه ویژه والدین برگزار می شود.

دنیوی ادامه داد: نشست های کتاب خوان و جمع خوانی کتاب، به صورت هفتگی ویژه نوجوانان برگزار می شود. نشست های سیر مطالعاتی نیز ویژه این گروه است؛ در این نشست ها نوجوانان موضوع و یا نویسنده ای را انتخاب می کنند و طی ۵ هفته به مطالعه کتاب هایی در موضوع مورد نظر و یا آثار یک نویسنده می پردازند. کلاس های داستان نویسی و شاهنامه خوانی نیز از برنامه های مورد علاقه نوجوانان عضو کتابخانه است. کلاس داستان نویسی، توسط زهرا محمدی و شاهنامه خوانی توسط مائده شجاعی مدیریت می شود؛ مربیان این کلاس ها خود نوجوان هستند و بخش قابل توجهی از دوره کودکی خود را در کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان گذرانده اند؛ آن ها با گذراندن دوره های آموزشی لازم در حال حاضر از مربیان کتابخانه کانون محسوب می شوند و با ما نیز همکاری می کنند؛ به تجربه یافته ام که خیلی وقت ها نوجوانان ارتباط بهتری با همسالان خود برقرار می کنند و این امر فرایند یادگیری را برایشان دلنشین کرده، انتقال مفاهیم سریع تر و اثرگذاری آن بیشتر خواهد شد.

وی برگزاری کلاس های آموزشی رباتیک از طریق تعامل با موسسات آموزشی، کلاس های نقاشی، طراحی و اوریگامی را از دیگر برنامه های کتابخانه سید افضل موسوی ویژه نوجوانان دانست.

دنیوی ادامه داد: از برنامه های برجسته کتابخانه ویژه رده سنی بزرگسال، نشست های تخصصی کتاب خوان است. این نشست ها دو بار در ماه در موضوعات، ادبیات، فلسفه و ... برگزار می شود. حضور استاتید برجسته و نویسندگان استان در این نشست ها، ویژگی برجسته این جلسات است؛ نویسندگان در این جلسات به معرفی آثار خود و بررسی ابعاد مختلف یک موضوع می پردازند و برای حاضران هم فرصت کافی می ماند تا سوالات خود را مطرح کنند. علاوه بر این،‌ کلاس های مشاوره نیز ویژه بزرگسالان است؛ از طریق رایزنی با اداره بهزیستی و با استفاده از مربیان این سازمان، کلاس های مشاوره از جمله مشاوره قبل و بعد از ازدواج برگزار می کنیم. همچنین در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی نیز برنامه هایی با محوریت معرفی و نقد کتاب، اجرا می کنیم.

وی با اشاره به تشکیل کلاس های آموزشی نهضت سوادآموزی از سال ۹۵ تاکنون در این کتابخانه، اظهار داشت: با توجه به اینکه این منطقه مهاجرپذیر است و بسیاری از ساکنان شهرک از روستاها آمده اند، در میان مراجعان ما مادران جوانی هستند که کودک خود را به کتابخانه می آورند اما خود سواد ندارند. نیاز این گروه از مخاطبان ما را بر آن داشت تا با همکاری آموزش و پرورش، کلاس های سوادآموزی را در کتابخانه برپا کنیم. این کلاس ها تاکنون ۶ دوره برگزار شده است.

فاطمه دنیوی برقراری ارتباط با مراجعان و دوستی های ماندگاری که طی این سالیان شکل گرفت را ثمره شیرین فعالیت خود به عنوان یک کتابدار می داند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =