سه‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵

با حضور نویسنده اثر برگزار شد؛

آیین رونمایی از کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی» در کتابخانه ۱۳ آبان

رونمایی کتاب 72 تن

آیین رونمایی از کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی» (دستور العمل هایی در باب سبک زندگی اسلامی) اثر حجت الاسلام و المسلمین محمد شفیعی مازندرانی در کتابخانه ۱۳ آبان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری و سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران، آیین رونمایی از کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی» نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمد شفیعی مازندرانی با حضور نویسنده اثر، حجت السلام و المسلمین صمدی، مدیر پژوهش و امور محتوایی انتشارات جمکران؛ حجت الاسلام والمسلمین موسی پور، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد قم؛ علی اکبر قربانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری جمعی از علاقمندان در کتابخانه ۱۳ آبان برگزار شد.

برنامه های فرهنگی  سبب آگاهی بخشی می شود

در ابتدای این مراسم، علی اکبر قربانی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ری ضمن خیرمقدم به حاضران، گفت: کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی» به مباحث سبک زندگی اسلامی می پردازد. این برنامه با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی، مدیریت منطقه ۲۰ سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران و موسسه جمکران برگزار شده و امیدواریم سبب آگاهی بخشی به ویژه برای نسل جوان شود.

کتاب در کشور ما غریب است

حجت السلام و المسلمین صمدی، مدیر پژوهش و امور محتوایی انتشارات جمکران نیز در این نشست اظهار داشت: حوزه کتاب در کشور ما به شدت غریب است و مراسمی از این دست می تواند به نویسندگان، ناشران و همه کسانی که در حوزه نشر زحمت می کشند کمک کند تا آثار فاخری به دست مخاطب برسد. امیدواریم این نوع برنامه ها روز به روز بیشتر شود تا شاهد افزایش سرانه مطالعه در کشور باشیم.

وی ادامه داد: حجت الاسلام شفیعی مازندرانی کتاب های مختلفی به چاپ رسانده اند. چاپ کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی» حدود دو سال به طول انجامید. به اعتقاد من امام حسین (ع) و عاشورا، چشمه جوشان و فیاض تاریخ بشریت است و اتفاقی که در سال ۶۱ هجری افتاد، حادثه ای بود که بنا بر روایات باید تا قیامت ادامه یابد. اگر می خواهیم در رکاب لشکر امام زمان (عج) باشیم و بدانیم که اصحاب آخر زمانی چه ویژگی هایی دارند، باید خصوصیات  امام حسین (ع) را بررسی کنیم. کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی» بخشی از ویژگی ها و زیست عاشورایی امام حسین (ع) و یارانش را به تصویر کشیده است.

حجت السلام صمدی ادامه داد: سه نوع سبک زندگی اسلامی وجود دارد؛ یکی، سبک زندگی عمومی دینی است که از زمان حضرت رسول شروع شده که خدامحوری، معاد باوری و زیست اجتماعی شامل آن است. دومی، سبک زندگی عاشورایی است که بر مبنای جهاد، صبر و شهادت بوده است و سومی، سبک زندگی  منتظران است که امروزه به شدت به آن نیازمندیم. ما هم اکنون در دوران غیبت ولی خدا به سر می بریم و سبک زندگی در این زمان خیلی متفاوت است. این کتاب به ما می آموزد که چگونه باید  زمانی که ولی خدا حضور ندارد، زندگی کنیم.

 استاد شفیعی مازندرانی، استاد اخلاق و الگویی برای اساتید حوزه و دانشگاه

حجت الاسلام والمسلمین موسی پور، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد قم نیز دیگر سخنران این مراسم بود که در خصوص نویسنده کتاب «۷۲ آموزه عاشورایی»، اظهار داشت: وی بیش از سی سال است که در حوزه و دانشگاه دارای  کرسی تدریس هستند و تاکنون نیز بیش از ۶۰ اثر به چاپ رسانده است. این استاد اخلاق، الگویی برای اساتید حوزه و دانشگاه محسوب می شود، ذوق شاعری دارد و دیوانی به نام «گلچین عاشورا» نیز به چاپ رسانده است. وی همچنان خود را سرباز انقلاب و خادم آستانه مبارکه حضرت معصومه (س) می داند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد قم، تصریح کرد: به اعتقاد من، کتاب ۷۲ آموزه عاشورایی نوعی سبک زندگی خانوادگی است که دارای ۷۲ نکته عاشورایی است. امام حسین (ع) با خانواده در کربلا حضور یافت و با وجودی که بارها به حضرت پیشنهاد شد که به تنهایی و بدون خانواده به جنگ بروند، ایشان فرمودند تک تک کسانی که با من هستتند باید در کربلا نقش آفرین باشند. این نشان می دهد که همه مردم باید تا قیامت از عاشورا درس بگیرند؛ چراکه بهترین روابط خانوادگی در عاشورا تجسم یافته است و خوشبختانه نویسنده همه این موارد را در این کتاب به خوبی قید کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین موسی پور در خاتمه از نهاد کتابخانه ها و سازمان فرهنگی هنری شهرداری به دلیل برگزاری فعالیت های فرهنگی تقدیر کرد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سید محمد شفیعی مازندرانی، نویسنده کتاب « ۷۲ آموزه عاشورایی» نیز در این مراسم ضمن تشکر از بانیان برگزاری این برنامه، اظهار داشت: آموزه ۵۴ این کتاب در مورد رسیدگی و احترام به ارباب رجوع است؛ امام حسین (ع) می فرمایند «دست های ارباب رجوع در ظاهر دست است اما در باطن مرحمت های خداوندی است. مبادا این دست ها، تو را خسته کند بلکه باید شکر تو را افزایش دهد.»

در پایان این نشست از کتاب « ۷۲ آموزه عاشورایی» رونمایی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 1 =