جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰

در مراسم معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین مطرح شد؛

توجه ویژه به کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و آموزشی در کتابخانه‌های عمومی کشور

تکریم و معارفه ی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد گفت: کتابخانه‌ها در حال حاضر سه کارکرد مهم دارند؛ یک کارکرد اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی، یک کارکرد آموزشی و در نهایت یک کارکرد فرهنگی. طبیعتا کارکردهای سنتی و امانت دهی باید در کتابخانه‌ها تقویت شود و نباید مورد غفلت قرار گیرد، اما امروز کارکردهای فرهنگی و اجتماعی و آموزشی باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، مراسم تکریم رویا اسماعیلی، مدیر کل سابق کتابخانه‌های عمومی استان قزوین و معارفه فاطمه محمدبیگی، مدیر کل جدید کتابخانه‌های عمومی این استان، دوشنبه ۶ آبان ماه، با حضور امین متولیان، معاون برنامه ریزی پژوهش و فناوری اطلاعات، حسام قربانعلی، مدیرکل امور مجلس و استان های نهاد، منوچهر حبیبی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین، محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، مریم بیدخام، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری قزوین، داوود محمدی و سیده حمیده زرآبادی، نمایندگان مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، بهمن طاهرخانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس و جمعی از مدیران، مسئولان دستگاه ها و اعضای شورای اسلامی شهر قزوین، برگزار شد.

 نقش ظرفیت‌های عمومی در آینده اداره کتابخانه‌های عمومی

امین متولیان، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد در این مراسم طی سخنانی گفت: عمومی بودن وجه ممیز کتابخانه‌های عمومی با سایر مراکز فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در سطح کشور است. در یک معنا این عمومی بودن یعنی هر فرد ایرانی مستقل از اینکه چه گرایش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و چه مذهب، آیین، سن و چه جنسیتی دارد، می‌تواند وارد کتابخانه عمومی شود. اگر اتفاقی باعث شود یکی از این عوامل محقق نشود، دیگر آن کتابخانه، یک کتابخانه عمومی نخواهد بود.

وی افزود: در دوره جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به خصوص از دوره حضور جناب آقای مختارپور در نهاد، یک سیاست به عنوان سیاست اصلی تلقی شد که بارها از سوی مقامات کشوری مورد تأیید قرار گرفت و نزد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح و در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار گرفت و آن سیاست این بود که کتابخانه‌ها باید به مراکز فرهنگی و اجتماعی و آموزشی تبدیل شوند.

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد یادآور شد: کتابخانه‌ها در حال حاضر سه کارکرد مهم دارند؛ یک کارکرد اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی، یک کارکرد آموزشی و در نهایت یک کارکرد فرهنگی. طبیعتا کارکردهای سنتی و امانت دهی باید در کتابخانه‌ها تقویت شود و نباید مورد غفلت قرار گیرد، اما امروز کارکردهای فرهنگی و اجتماعی و آموزشی باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.

متولیان در ادامه با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی باید به صورت عمومی اداره شود تصریح کرد:  کتابخانه‌های عمومی ملی‌ترین نقطه فرهنگی و اجتماعی در شبکه ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی هستند. کتابخانه‌ها یکی از شبکه‌های بزرگ ارائه خدمات فرهنگی در کشور هستند، چرا که ما در برخی روستاها که حتی مدرسه وجود ندارد، کتابخانه عمومی فعال داریم. اما معمولا کتابخانه‌ها مظلوم هستند.

وی با اشاره به جایگاه کتابخانه‌های عمومی در جامعه، ادامه داد: در شرایطی مانند سال جاری که وضعیت اقتصادی در شرایط خاصی قرار می‌گیرد و برخی دسترسی‌ها به خدمات برای مردم محدودتر می‌شود، کتابخانه‌های عمومی پناهگاه مردم می‌شوند. بنابراین شبکه گسترده‌ای که نقطه امید و پناهگاه مردم است، باید به صورت عمومی اداره شود. منظور از اداره به صورت عمومی این است که ما فقط به بودجه‌های دولتی و کمکی، دل خوش نباشیم. اعتبارات نهاد محدود است و باوجود کمک‌های همه نمایندگان عزیز و مسئولان دیگر، در نهایت سقف اعتباراتی کشور محدود است. اما در عین حال ظرفیت‌های بی‌نظیر مردمی، اقتصادی و صنعتی در استان‌ها وجود دارد که می‌توان با رایزنی از آنها در کتابخانه‌ها استفاده کرد.

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد تأکید کرد: اگر ما می‌خواهیم کتاب وارد سبد مصرف فرهنگی مردم شود، باید دسترسی به کتاب را آسان کنیم. اما واقعیت این است که نه کتابفروشی‌ها و نه کتابخانه‌های ما در سطح کشور کفاف نیاز مردم را نمی‌دهد.  و این موضوع لزوم توسعه کتابخانه‌های عمومی را روشن می‌کند.

متولیان با ارائه آماری از شهرستان‌های فاقد کتابخانه عمومی ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ حدود ۱۷۰ شهرستان از مجموع بیش از ۱۲۰۰ شهر کشور فاقد کتابخانه عمومی بودند، امروز با همه تلاش‌های صورت گرفته این عدد به ۱۲۰ شهرستان رسیده؛ یعنی ۱۲۰ شهرستان در کشور فاقد کتابخانه عمومی هستند . این موضوع زیبنده وجهه فرهنگی انقلاب اسلامی و سابقه تمدنی ما نیست. پوشش این خلاء یک عزم جدی را می‌طلبد. چرا که با تمام کمک شهرداری‌ها، تعاملات با خیرین، ظرفیتی بیش از وضع موجود نداریم و حتما باید اعتباراتی از صنایع استان‌ها به خصوص در استان‌های صنعتی، در راستای مسئولیت اجتماعی خود، به کتابخانه‌های عمومی جذب شود.

وی در ادامه با تقدیر از فعالیت همه کتابداران استان قزوین گفت: امیدوارم با همت سرکار خانم محمدبیگی که خودشان از حوزه کتابداری هستند، تنها به این شرایط اکتفا نشود و از توان مالی، اعتبارات و خدمات ظرفیت‌های موجود در استان، برای اداره و تجهیز کتابخانه‌ها استفاده شود. آینده کتابخانه‌های ما آینده‌ای روشن خواهد بود اگر به صورت عمومی و ملی اداره شود و در غیر این صورت در دهه آینده در اداره کتابخانه‌ها با مشکل روبه‌رو خواهیم بود.

توجه به کتاب و کتابخوانی زمینه‌ساز دست‌یابی به توسعه‌

منوچهر حبیبی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین، نیز در این مراسم ضمن تسلیت ایام سوگواری ماه صفر، گفت: به اعتقاد بنده رشد و بالندگی جامعه فقط و فقط از مسیر کتاب می‌گذرد و اگر کتاب در جامعه محور باشد، ما می‌توانیم به رشد و توسعه جامعه امیدوار باشیم. بالاترین قدرت و بالاترین اقتدار نیز اقتدار علمی است که آن را هم باید در کتاب بیابیم. اقتداری که سیطره آن روز به روز در جهان گسترده‌تر می‌شود.

وی افزود: از میان نیازهای انسان دو نیاز در صدر نیازهای بشری قرار دارند که یکی امنیت و یکی آموزش است. بحث و محمل آموزش در جامعه نیز از همین کتاب در جامعه گسترده می‌شود. امروز در جوامع بشری شاخص توسعه‌یافتگی و پیشرفت را آموزش می‌دانند. به طوری که هر ملت و جامعه‌ای به موضوع آموزش بیشتر بها داده باشد، پیشرفته تر و دانا تر است و هر جامعه‌ای داناتر شده و توسعه‌یافته‌تر خواهد بود. لذا در میزان توجه به آموزش باید دقت کنیم که یکی از راه‌های آن، توجه به امر «کتاب و کتابخوانی» است و امیدواریم روز به روز میزان کتابخوانی در کشور ما بیشتر شود که البته این موضوعات طی سال‌های اخیر دغدغه مهم مسئولین محترم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بوده است.

منوچهر حبیبی درباره ضرورت همه‌گیر شدن کتابخوانی در جامعه تأکید کرد: اولا همه ما باید حرمت کتاب را حفظ کنیم و فضای مجازی نباید باعث کاهش این حرمت شود. دوم اینکه تلاش کنیم کتاب در سبد خانوار جای بگیرد و گرانی نباید باعث حذف این کالای فرهنگی از سبد مصرف فرهنگی خانواده‌ها شود. بر این اساس اگر قرار است یارانه ای پرداخته شود، اولین گزینه ای که شایسته دریافت آن است «کتاب» است؛ زیرا به واقع هزینه کردن برای کتاب در جامعه، سرمایه گذاری در مسیر توسعه پایدار است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین ادامه داد: باید پای کتاب را به ادارات، خانواده‌ها و خانه‌ها و حتی اماکن عمومی و پایانه ‌های حمل و نقل عمومی باز کنیم و کتاب تنها محدود به کتابخانه‌ها نشود. در ارزیابی مدیران شاخص‌های متعددی وجود دارد، اما یکی از شاخص‌ها باید میزان انس مدیران با کتاب و کتابخوانی باشد.

ضرورت پرداخت سهم نیم‌درصد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی

داوود محمدی، نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: امروز در کشور نسبت به تولید اهتمام ویژه‌ای وجود دارد و در همه نشست‌ها و جلسات عنوان می‌شود که راه نجات کشور در تولید است؛ بنده عرض می‌کنم یکی از مصادیق تولید نیز تولید علم است و از این مهم نباید غفلت کنیم.  چرا که پایه و اساس کار برای تولید، تولید علم است. همین تولید علم ما را در تولید صنعتی، کشاورزی و تولید در عرصه‌های مختلف موفق می‌کند. اگر ما در جهت تولیدات علمی جایگاه خوبی به دست بیاوریم، قطعا در سایر حوزه‌های تولید هم می‌توانیم به جایگاه مناسبی دست یابیم.

وی تاکید کرد: مسیر تحصیل علم از کتاب عبور می‌کند و حتما باید نسبت به این موضوع اهتمام ویژه‌ای به کار بسته شود. در این مسیر تکالیفی بر عهده دستگاه‌های بخش خصوصی و مردم نهادها و تکالیفی هم بر عهده دولت‌ها است. ارگان مهمی که می‌تواند در این مسیر، موثر و راهگشا عمل کند شهرداری‌ها هستند که مطابق قانون هم تکلیف دارند که به کتابخانه‌ها کمک کنند. اگر شهرداری‌ها به خصوص شهرداری‌های بزرگ سهم خودشان را به کتابخانه‌ها پرداخت کنند می‌توانند کمک بزرگی در راستای اشاعه کتاب و کتابخوانی داشته باشند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما باید یارانه را به کتاب اختصاص دهیم. امروز کاغذ بسیار گران شده و انتشار کتاب برای ناشران به امر مشکلی تبدیل شده است و به هیچ نحوی توان مالی ناشران تکافوی هزینه‌های جاری مربوط به انتشار کتاب را نمی‌کند. در این حوزه باید حتما اهتمام ویژه‌ای به کار بسته شود تا یارانه‌های لازم پرداخت شود. البته این مشکل در عرصه تولید نشریات مکتوب هم وجود دارد که باعث شده بسیاری از نشریات از فعالیت باز بمانند. این موضوع در کتاب بازنمایی بیشتری دارد که باید ان‌شاءالله گام‌های موثری در این حوزه برداریم.

وی در ادامه ضمن تقدیر از زحمات رویا اسماعیلی، مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی استان، برای فاطمه محمدبیگی در ادامه این مسیر در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، آرزوی موفقیت کرد.

لزوم تأمین اعتبارات قانونی نهاد و هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی

سیده حمیده زرآبادی، رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین، نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: از سرکار خانم اسماعیلی بابت زحمات خوب خود طی مدت فعالیت در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین تشکر می‌کنم و برای خانم محمدبیگی آرزوی موفقیت می‌کنم تا ادامه مسیر کتابخانه‌های عمومی در استان قزوین را با دانش و توانمندی که دارند، به خوبی ادامه دهند.

وی افزود: ما در زمان تدوین بودجه هستیم؛ چه بودجه سالانه کشور و چه بودجه شهرداری‌ها که بخشی از آن به سهم کتابخانه‌ها اختصاص می‌یابد. با توجه به اینکه خانم اسماعیلی در گزارش خود عنوان کردند که بسیاری از برنامه‌های پیش بینی شده در این اداره کل به دلیل عدم تأمین مالی و نبود اعتبارات لازم انجام نشد، درخواست دارم که از یک سو دستگاه‌های مربوطه خود را ملزم کنند که وظیفه خود برای کمک به نهاد را انجام دهند و از سوی دیگر هماهنگی لازم میان دستگاه‌های اجرایی فرهنگی برای اقدامات هدفمندتر در حوزه کتابخوانی در استان، ایجاد شود.

همچنین اسماعیل جانعلی‌پور نیز که پیش از این مسئولیت سرپرستی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین را برعهده داشت، در این مراسم ضمن تقدیر از مردم فرهنگ دوست قزوین، گفت: ماموریت کوتاهی داشتم تا در استان قزوین در خدمت دوستان عزیزم باشم. از همه همکاران و مدیران استانی که به بنده لطف داشتند و به خصوص از مردم فرهنگ دوست این استان تشکر می‌کنم و امیدوارم امروز آغاز دوباره‌ای برای فعالیت‌های حوزه کتاب و کتابخوانی در استان قزوین باشد. با توجه به اینکه هفته کتاب را در پیش داریم، باید دست به دست هم دهیم تا کتاب روز به روز به جایگاه و منزلت خود نزدیک‌تر شود.

بهمن طاهرخانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس، نیز در این مراسم ضمن بیان خاطره‌ای از سخنرانی خود در انجمن دانشجویان  قرآنی ، درباره تحلیل و قاعده‌سازی حرکت راهپیمایی اربعین به لحاظ بین‌المللی، بر تفکر و اندیشه‌سازی در حوزه مباحث اعتقادی برای ساخت زیربنای اعتقادی جامعه تأکید کرد.

افزایش شاخص‌های آماری کتابخانه‌های عمومی در قزوین

ادامه این مراسم با سخنان رویا اسماعیلی، مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی استان قزوین همراه بود که وی با تشریح عملکرد سه ساله خود در این استان گفت: با لطف خدا و همت همکاران در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین اتفاقات خوبی در طول سه سال گذشته رخ داد و کتابخانه‌های بسیاری افتتاح شد. مانند کتابخانه های عمومی در عصمت آباد بوئین زهرا، خاکعلی آبیک، نصرت آباد و دانش البرز، سیردان شهرستان قزوین، جابه‌جایی ساختمان اقبالیه، جابه‌جایی کتابخانه سنجیده، افتتاح کتابخانه ویژه خواهران، کلنگ‌زنی کتابخانه شریفی و بیدستان، قشلاق در آبیک، افتتاح بخش مرجع کتابخانه امام خمینی(ره) و اقدامات بسیار دیگر.

اسماعیلی افزود: وضعیت شاخص‌های آماری کتابخانه‌ها اعم از تعداد کتابخانه‌ها، تعداد عنوان کتاب‌ها، تعداد نسخه کتاب‌ها و زیربنای کتابخانه‌ها با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است. از سال ۱۳۹۵ برنامه‌ها و پروژه‌های عمرانی کتابخانه‌ها تا ۹۵ درصد انجام شده و استان قزوین در میان سه استان با بهترین عملکرد در این زمینه قرار داشته است. هر سال بیش از ۱۳ هزار برنامه متنوع فرهنگی با موضوعات مختلف سبک زندگی، ایثار و شهادت، اهدای کتاب، مسابقات کتابخوانی و بسیاری دیگر به اجرا درآمده است و رشد چشمگیری را تجربه کردیم. همچنین تفاهم نامه هایی نیز با دادگستری، بهزیستی، آموزش و پرورش، بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف افزایش تعاملات، هم‌افزایی و همکاری ها با این دستگاه ها به امضاء رسیده است.

توجه به جذب حداکثری کودکان و نوجوانان در دوره جدید

همچنین فاطمه محمدبیگی، مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان نیز در این جلسه ضمن تقدیر از حضور پر رنگ مدیران و مسئولان نهاد و استان در این مراسم اظهار داشت: بنده آمادگی خودم را برای فعالیت جهت اعتلا و توسعه فرهنگ کتابخوانی و ارتقاء آهنگ رشد آگاهی در جامعه با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در استان شامل محققان، پژوهشگران، استادان، صاحبنظران، اصحاب رسانه و منتقدان به نحو مطلوب، اعلام می‌کنم.

وی با تقدیر از اقدامات صورت گرفته توسط رویا اسماعیلی و سایر همکاران سابق در استان قزوین، افزود: امیدوارم از این فرصتی که در اختیار بنده قرار گرفته استفاده مطلوبی داشته باشم و تلاش می کنم با بهره‌گیری از منویات مقام معظم رهبری و همچنین در راستای اجرای برنامه‌های دولت تدبیر و امید، با استفاده از ظرفیت تمام دستگاه‌های متولی در راستای اجرای برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گام بردارم.

محمدبیگی با اشاره به نگاه ویژه به حوزه کودک و نوجوان در دوره جدید اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، گفت: معتقد هستیم با جذب حداکثری و کتابخوان شدن قشر کودک و نوجوان، درصد عظیمی از مردم جامعه با کتاب مأنوس می‌شوند و جامعه به آن رشد و بالندگی فرهنگی و اجتماعی مورد نظر نزدیک می‌شود.

در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس و هدایایی از زحمات و تلاش های رویا اسماعیلی مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی استان تقدیر و حکم انتصاب فاطمه محمدبیگی به عنوان مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان قزوین به او اعطا شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 14 =