چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰

مسئول کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) تهران:

عملکرد موفق کتابخانه در سبک زندگی مردم جامعه نمود می یابد

مریم امید خدا

مریم امیدخدا، مسئول کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) تهران اظهار داشت: عملکرد موفق یک کتابخانه در سبک زندگی مردم آن جامعه نمود یافته و به شکل گیری جامعه ای سالم و پیشرو کمک خواهد کرد.

مریم امیدخدا، مسئول کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) تهران در گفت و گو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در خصوص جایگاه و اهمیت کتابخانه های عمومی در جامعه، اظهار داشت: در دنیای امروز، آدم ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ دسته ای انزوا طلب و دسته ای جمع گرا هستند. کتابخانه های عمومی ضمن اینکه همیشه مکان دنجی برای گروه اول محسوب می شوند، با ارائه خدمات و برنامه های متنوع، پاتوقی اجتماعی برای اقشار مختلف هستند که نیاز افراد به مشارکت در فعالیت های جمعی را  در بستری هدفمند تأمین می کنند.

وی با اشاره به شیوه های جذب مخاطب در کتابخانه های عمومی، اظهار داشت: همگام با اجتماعی شدن کتابخانه ها، کتابداران نیز باید بیش از پیش وارد جامعه شوند؛ یعنی به جای اینکه در کتابخانه برای ورود مراجعان به انتظار بنشینیم، به میان مردم برویم. خوشبختانه این امر از طریق امضای تفاهم نامه بین نهاد و سازمان آموزش و پرورش، ‌ نهضت سوادآموزی و ... و همینطور تعامل بین کتابخانه و اداراتی که در محدوده کتابخانه واقع شده اند، رواج یافته است. حالا دیگر کتابداران، ‌ کاربران را در محیط هایی بیرون از کتابخانه شناسایی می کنند و برای ایجاد حس نیاز به مطالعه و نیز رفع نیاز اطلاعاتی افراد در مدارس، مهدهای کودک، پایگاه های بسیج، پایگاه های سلامت و ... برنامه های متنوعی طراحی و اجرا می کنند.

امیدخدا اضافه کرد: در تمامی سازمان های خدماتی، از جمله کتابخانه ها، نیاز فرهنگی و اجتماعی مخاطب، از بیشترین اهمیت برخوردار است؛ رفع نیاز مخاطب در این زمینه و حتی توجه به علایق و سلایق آن ها، ضامن ارتباط مستمر مراجعان با کتابخانه خواهد بود.

وی برگزاری برنامه های متنوع را از دیگر جاذبه های کتابخانه های عمومی دانست و گفت: یکی از برنامه های پر استقبال در کتابخانه ها، ‌ نشست های نقد کتاب است؛ ‌ برگزاری این نشست ها در کتابخانه های عمومی، تنها محدود به معرفی کتاب نشد، بلکه در این مسیر رفته رفته ویژگی هایی همچون تصویرگری کتاب، شیوه نگارش، محبوبیت نویسنده و تمام مواردی که به جذاب شدن محتوا کمک می کند، مورد توجه قرار گرفت. بنابراین نشست های نقد کتاب ضمن تمرکز بر محتوا، روز به روز جذاب تر شد و تأثیر بسزایی در جذب مخاطب داشت.

امیدخدا تصریح کرد: عملکرد موفق یک کتابخانه قطعا در سبک زندگی مردم آن جامعه نمود پیدا می کند. برای مثال کتابخانه ای میزبان برگزاری کارگاه های سلامت می شود و طی این کارگاه ها با معرفی منابع مناسب و آگاهی رسانی به شرکت کنندگان، دانش آنان را نسبت به سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب و ... افزایش می دهد. به کار بستن این آموزه ها ضمن اینکه سلامت فرد را تأمین می کند، به شکل گیری جامعه ای سالم و پیشرو کمک خواهد کرد.

امیدخدا ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب به کتابداران سراسر کشور، اظهار داشت: در سال های اخیر کتابداران کتابخانه های عمومی کشور با ارائه خدمات متنوع گام های اثرگذاری برداشته اند که تداوم این تلاش ها، قطعا نتایج خوبی در آینده خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 7 =