شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲

گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی شهدای روستای فردو؛

ســـنگ صبور مردم روســـــتا

با كتابدار

مرضیه بابایی با اشاره به جایگاه کتابداران در مناطق روستایی، مراجعه به کتابداران را به عنوان اصلی‌ترین گزینه انتخابی‌شان برای دردل، مشورت و راهنمایی عنوان کرد.

مرضیه بابایی کتابدار کتابخانه عمومی شهدای روستای فردو در استان قم در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به کلاس‌های آموزشی در کتابخانه عنوان کرد: دوره‌های فوق‌برنامه یکی از جذاب‌ترین کلاس‌هایی است که معمولاً در فصل تابستان در کتابخانه برای اعضاء برگزار می‌شود. این دوره‌ها در کنار اینکه باعث جذب مخاطب می‌شوند، می‌توانند زمینه‌های آشنا شدن گروه‌های مختلف سنی با کتابخانه را نیز فراهم سازند.

وی افزود: برگزاری کلاس‌هایی مانند کاردستی، رایانه، زبان انگلیسی برای گروه سنی کودک و نوجوان و دوره‌های چادر دوزی برای بانوان خانه‌دار از جمله ویژه برنامه‌هایی است که به عنوان مثال در کتابخانه عمومی شهدای فردو با در نظر گرفتن نیازها و آشنایی با محیط این روستا تدوین و برگزار شده است.

این کتابدار با اشاره به الزامات و ویژگی‌های کتابداری در سالهای اخیر، تصریح کرد: باید پذیرفت که «کتابداری» دیگر همانند گذشته تنها به امانت دادن کتاب محدود نمی‌شود. برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و همکاری و ارتباط با ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌ها نه‌تنها باعث ترافیک کاری کتابداران شده بلکه نقش کتابدار در کتابخانه‌های عمومی را در سالهای اخیر پر رنگ‌تر از همیشه و دامنه فعالیت‌ها و همکاری‌ها را گسترده‌تر کرده است.

بابایی با تأکید بر لزوم ایجاد تعامل میان کتابداران و اعضای کودک و نوجوان کتابخانه، خاطرنشان کرد: شخصاً کودکانی که به کتابخانه می‌آیند را نه به چشم یک عضو که به مثابه فرزند خودم درنظر می‌گیرم. به آنها همانطور می‌نگرم که به فرزند خویش نگاه می‌کنم. از لحاظ رفتاری برقراری ارتباط مؤثر و خوب با کودکان عمدتاً پاسخ مشابه و دوستانه‌ای از سوی آنها را به همراه خواهد داشت و همین می‌تواند زمینه‌ای مناسب برای برقراری تعامل مثبت و سازنده با آنها در کتابخانه باشد.

این کتابدار با برشمردن ویژگی‌های کار در کتابخانه‌های روستایی گفت: کتابدار کتابخانه روستایی به دلیلی شرایط ویژه‌ای که دارد باید امکان تعامل با گروه‌های مختلف سنی و مدیریت شرایط خاص روستا را داشته باشد. تفاوت‌ در دغدغه‌ها، نیازها و محدودیت‌های ساکنین روستا به نسبت شهر از نکات کلیدی است که کتابداران این کتابخانه‌ها ملزم به دقت در آنها هستند.

بابایی با اشاره به تغییر نگاه مردم روستاها به کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: نگاه ساکنین روستا به کتابخانه در سال های اخیر به طور غیرقابل انکاری بهبود یافته است که بخشی از این تغییر به دلیل برگزاری همین کلاس‌های آموزشی کاربردی درکتابخانه بوده است؛ دوره‌هایی که زمینه‌ساز آشنایی بیشتر مردم روستا با کتابخانه بوده و ثمره آن ایجاد حس اعتماد و اطمینان بوده است.

وی در پایان تصریح کرد: بسیار دیده می‌شود که مردم روستا علی‌الخصوص بانوان، در صورت بروز مشکل، کتابداران کتابخانه‌های عمومی روستا را اصلی‌ترین گزینه انتخابی‌شان برای دردل، مشورت و راهنمایی انتخاب می‌کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 3 =