سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴

با موضوع «نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی»؛

هفتمین جلسه مقاله خوانی در قزوین برگزار شد

ژورنال

هفتمین جلسه از سلسله جلسات باشگاه‌های مقاله خوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با موضوع «نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی» در قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، هفتمین چهاجلسه از سلسله جلسات باشگاه‌های مقاله خوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با موضوع «نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی» با حضور محمد حسن زاده، رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران؛ احمد شعبانی، نائب رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران؛ روح الله منوچهری و عاطفه زارعی، اعضای هیأت مدیره انجمن علمی کتابخانه‌های عمومی کشور و فاطمه محمد بیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین،‌ در قزوین برگزار شد.

کریم تفضلی، جامعه شناس و استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) استان قزوین در این جلسه با اشاره به بخش هایی از  مقاله «نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اعتماد و سرمایه اجتماعی»، اظهار داشت: امروز بحث سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از اصلی ترین مولفه های حوزه جامعه شناختی در کشور مطرح است و موجب شده تا سرمایه اجتماعی و نگاه به نیروی انسانی به شکل ویژه ای تغییر کند.

وی بیان کرد: در دنیای امروز سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از مهم ترین قدرت های بشر در دنیا مطرح است و کشورهای مختلف با راهکارهای متفاوت به دنبال اعتماد سازی و افزایش اعتماد عمومی در جامعه هستند. کتابخانه ها به عنوان یک نهاد اجتماعی می توانند نقشی تاثیرگذار در این خصوص ایفا کنند.

کتابخانه ها می توانند درمان کننده مشکلات فرهنگی جامعه باشند

زارعی بیان کرد: مسئله حاشیه نشینی، مهاجران و گروه های آسیب پذیر جامعه امروز به چالشی بزرگ در حوزه فرهنگی در کشور تبدیل شده است که قطعا نهاد کتابخانه ها می تواند در این خصوص عملکردی مثبت و اثرگذار داشته باشد.

وی عنوان کرد: استفاده از ظرفیت خیرین نیز در این بخش نباید نادیده گرفته شود و قطعا حمایت گروه های مردمی، خیرین و نهادها، مشکلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی را رفع می کند. امروز نهاد کتابخانه ها به یک عضو تاثیرگذار در اجتماع تبدیل شده است.

کتابخانه حامی سرمایه اجتماعی در کشور است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: در تعریف سرمایه های اجتماعی آمده است، منابع و انرژی نهفته در جامعه که سبب فعال شدن ارتباطات در میان مردم می شود و اعتماد و همدلی و شبکه اجتماعی را بین افراد شکل می دهد. کتابخانه ها به عنوان یک نهاد اجتماعی می توانند در این حوزه با ارائه خدمات اجتماعی به تمامی آحاد جامعه، اثر بخش باشند. کیفیت و ارتقای خدمات در کتابخانه های عمومی می تواند منجر به ارتقای اعتماد عمومی شود و توجه به مناطق کمتر برخوردار، حاشیه نشین، روستاها و ارتقای کیفی خدمات ارائه شده به جامعه هدف از راهکارهایی است که می تواند به این مسئله کمک کند.

وی عنوان کرد: کتابخانه باید از حالت امانت دهی صرف کتاب خارج شود و محلی برای تعامل، آموزش، دریافت حمایت های روحی و فرهنگی و بستری برای توسعه فعالیت های فرهنگی باشد.

نتایج تحقیقات کاربردی در حوزه کتابخوانی گردآوری و تالیف می شود

محمد حسن زاده، رئیس انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران نیز در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به برگزاری کنفرانس نهایی باشگاه های مقاله خوانی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بیان کرد: نتایج حاصل از برگزاری این جلسات و مطالعات انجام شده در آینده نزدیک گردآوری و در مجمع نهایی ارائه خواهد شد. برگزاری این جلسات در جهت حمایت از استفاده از روش های علمی در مدیریت کتابخانه های کشور بسیار موثر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 6 =