دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱

استاندار فارس در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان تاکید کرد؛

رشد شاخص های کتابخانه ای در استان فارس

انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس در سال جاری به ریاست عنایت الله رحیمی، استاندار فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس در سال جاری ۲۲ دی ماه، به ریاست عنایت الله رحیمی، استاندار فارس و با حضور کیوان نیازی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری؛ امیرحسین جمشیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ عسکر نجفی، مدیرکل آموزش و پرورش فارس؛ روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ ابراهیم گشتاسبی راد، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز؛ علی سلحشوری، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس، علی خرمی، رئیس شورای اسلامی استان و اعضای حقیقی انجمن برگزار شد.

استاندار فارس در این جلسه ضمن تقدیر از تلاش های همه افرادی که در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش کرده اند، ساخت کتابخانه مرکزی شیراز را از اقدامات دارای اولویت دانست و عنوان کرد: زمین در نظر گرفته شده برای احداث این کتابخانه از دستور کار خارج شده و زمینی با موقعیتی بهتر به این امر اختصاص داده شده است.

عنایت الله رحیمی با تأکید بر اینکه وجود کتابخانه مرکزی در بافت تاریخی و فرهنگی، با آن تناسب و همخوانی دارد، بیان کرد: بی شک  محل احداث کتابخانه مرکزی شیراز باید از دسترسی مناسبی برخوردار باشد.

وی همچنین عنوان کرد: به رغم تنگناهای مالی موجود، بخش هایی از تعهدات دولتی در راستای تامین اعتبارات مربوط به کتابخانه ها انجام شده و بخش هایی در حال تأمین است.

استاندار فارس با بیان اینکه هم اکنون ۳۷ پروژه عمرانی در حوزه کتابخانه در دست اجرا است، از اتمام ۵ پروژه تا پایان سال خبر داد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه تعداد کتابخانه های استان در سال ۱۳۹۱، تعداد ۱۸۳ باب بوده و هم اکنون به ۲۴۰ کتابخانه عمومی رسیده است، این پیشرفت ۳۱.۵ درصدی را در کنار رشد ۳۴.۶۷ درصدی جذب عضو در کتابخانه های عمومی استان، رشد ۳۶ درصدی منابع و رشد ۱۷ درصدی زیربنای کتابخانه ای در این حوزه را نشان دهنده اهتمام دولت به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی برشمرد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس همچنین از دفتر فنی استانداری، شوراهای شهر و شهرداری های سراسر استان خواست به پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری ها اهتمام ویژه داشته باشند.

رحیمی با اشاره به رشد جمعیت، مهاجر پذیری و جمعیت جوان شهر جدید صدرا بر لزوم توسعه فضاهای کتابخانه ای در این شهر تأکید کرد.

ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه در اولویت است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش برنامه های هفته کتاب، با اشاره به پیگیری های انجام شده در راستای اجرای مصوبات پیشین انجمن، گفت: منابع مالی برای شروع احداث کتابخانه مرکزی شیراز آماده است و منتظر قطعی شدن زمین کتابخانه با همکاری استانداری هستیم.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه مناقصه بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب برگزار شد، اضافه کرد: بازگشایی پاکات مناقصه انجام شد و به زودی جواب قطعی مناقصه اعلام خواهد شد. در حوزه اعتبار بازسازی این کتابخانه، بخشی که تعهد مجموعه کتابخانه های عمومی است، آماده شده و ستاد بازآفرینی شهری نیز تأمین یک سوم آن را تقبل کرده است.

وی تلاش برای ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه را اولویت این مجموعه عنوان کرد و گفت: در سال جاری کتابخانه عمومی «خیام» شهر دبیران در هفته دولت به بهره برداری رسید. کتابخانه عمومی «شهدای اینانلو» شهر قره بلاغ نیز به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده، همچنین کتابخانه سردار شهید قاسم سلیمانی شهر مبارک آباد نیز در دست افتتاح است.

منوچهری با تصریح اینکه در سه شهر مادرسلیمان، داریون و خان زنیان ساختمان هایی متعلق به اداره ارشاد است، افزود: در صورت واگذاری ساختمان، کتابخانه های عمومی این سه شهر افتتاح خواهد شد. در شهرهای نوبندگان، هماشهر، کامفیروز و بنارویه نیز کتابخانه در دست احداث است و در شهر بابامنیر، ساختمان کتابخانه از سوی خیرین تأمین شده و کتابخانه عمومی آن به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: زمین کتابخانه عمومی شهر صدرا نهایی و بهای زمین نیز پرداخت شده است و منتظر واگذاری زمین به کتابخانه های عمومی هستیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با تشریح شاخص های کتابخانه ای، گفت: منابع از مهم ترین شاخص های کتابخانه های عمومی است که براساس سند چشم انداز باید به ازای هر فرد چهار جلد در کتابخانه های عمومی موجود باشد و در حال حاضر در فارس نیم جلد کتاب به ازای هر فرد موجود است.

منوچهری با تصریح اینکه برنامه هایی برای افزایش منابع در کتابخانه های عمومی از سال گذشته آغاز شده، گفت: طرح نسیم دانایی از جمله طرح های استان است که با اجرای آن کتاب هایی به ارزش ۱۰ میلیارد ریال به کتابخانه های عمومی استان اضافه می شود و در حال حاضر، فاز دوم آن در حال اجرا است. همچنین ماندگاران طرح دیگر در این حوزه بود که طی آن توانستیم مجموعه های شخصی استاد اولاد و انجمن دوستداران کتاب را هر کدام با چهار هزار نسخه کتاب، کتابخانه شخصی دکتر مژده علیرضایی با هشت هزار جلد کتاب و تجهیزات و کتابخانه استاد علی سامی را با دو هزار جلد کتاب جذب کنیم.

وی با مقایسه منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی استان در دو سال اخیر گفت: سال ۹۷ در مجموع بیش از ۲۴۸ هزار کتاب از طریق منابع ارسالی از سوی نهاد، خرید استانی و اهدای کتاب به کتابخانه ها اضافه شده است که این آمار در سال جاری بیش از ۱۳۵ هزار نسخه کتاب بوده است.

منوچهری از آغاز اجرای طرح «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان خبر داد و گفت: در راستای بهبود منابع کتابخانه ها و جذب کتاب های ارزشمند، پویش اهدای  کتاب در استان برگزار می شود و این طرح را دو بار در سال اجرا خواهیم کرد. انتظار داریم که مسئولان دستگاه های اجرایی، کارمندان، هنرمندان و فرهنگوران استان با این طرح همراه و همگام شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 1 =