سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹

به ریاست استاندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان قزوین برگزار شد

انجمن

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی قزوین به ریاست هدایت‌الله جمالی‌پور، استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این استان با حضور هدایت‌الله جمالی‌پور، استاندار؛ منوچهر حبیبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار؛ فاطمه محمد بیگی، مدیرکل اداره کتابخانه‌های عمومی استان قزوین؛ محمد حسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و جمعی از مسئولان فرهنگی و فعالان حوزه کتاب در استان قزوین برگزار شد.

جمالی‌پور، استاندار قزوین در این جلسه  گفت: شهرداری‌های استان قزوین باید نیم درصد از درآمد ماهانه خود را به حساب کتابخانه‌های استان واریز کنند. پس از این سهم نیم درصدی نهاد کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری های قزوین به صورت ماهانه پرداخت می شود و امیدواریم با همکاری شهرداری‌ها و همراهی نهاد کتابخانه‌ها بتوانیم شاهد رفع مشکلات این حوزه در استان باشیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه کتابخانه‌ها باید برای خرید کتاب‌های دارای محتوا اقدام کند، اظهار داشت: اینکه از پول بیت المال برای خرید هر کتاب چاپ شده‌ای اقدام شود، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

برای رفع مشکلات حوزه کتاب باید نگاه فراجناحی داشت

استاندار قزوین بیان کرد: فضاهای فرهنگی باید در دسترس مردم قرار داشته باشد و اجازه سو استفاده از این حوزه به کسی داده نمی شود.

جمالی‌پور گفت: امروز برای رفع مشکلات کتابخانه ها نیازمند تلاشی همگانی هستیم؛ چرا که فعالیت کتابخانه امروز فراتر از خدمت رسانی به یک بخش یا گروهی خاص از مردم است. بنابراین به منظور رفع مشکلات این حوزه باید مسئولان، در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی افزود: تاثیرگذاری فعالیت نهاد کتابخانه های عمومی در کشور مستقیما در بدنه جامعه، نمود پیدا می کند و قطعا تلاش برای رونق کتابخانه ها و رفع مشکلات موجود در این حوزه می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی و مشکلات بیانجامد.

کتابخانه‌های استان قزوین به اینترنت پر سرعت متصل می شوند

فاطمه محمد بیگی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین، در بخش دیگری از این جلسه بیان کرد: امروز کتابخانه های ما از مکانی برای امانت کتاب به مرکزی برای افزایش مشارکت اجتماعی و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است. با بررسی فعالیت های کتابخانه های برتر جهان متوجه می شویم تغییرات کلی در این خصوص صورت گرفته است و باید در این شرایط بتوانیم در کنار خدمات سنتی، خدمات مدرن ارائه کنیم.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین افزود: دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی، کتابخانه‌های دیجیتال و خدمات نوین مستلزم دسترسی به زیرساخت های فناوری است و ما نیازمندیم خود را با شرایط همراه کنیم.

محمد بیگی عنوان کرد: ماموریت امروز ما این است که در گام نخست ۴۰ درصد کتابخانه‌های استان قزوین را به اینترنت پر سرعت متصل کنیم که نزدیک به ۳ میلیارد ریال اعتبار برای فاز نخست این طرح نیاز داریم.

وی همچنین مساعدت و همکاری دستگاه های متولی را برای تکمیل ۶ پروژه نیمه تمام کتابخانه ای، از جمله کتابخانه های بوئین زهرا، نرجه، قشلاق، شریفیه، بیدستان و سگزآباد که پیشرفت فیزیکی ۱۰ الی ۵۵ درصد داشته اند، خواستار شد.

تشکیل انجمن خیرین کتاب یاور، مشکلات حوزه کتاب را در استان کاهش می دهد

محمد حسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار داشت: اگر بتوانیم در استان قزوین بحث انجمن خیرین کتاب یاور را راه اندازی کنیم، این انجمن می تواند بخشی از نیازهای مالی این حوزه را تأمین کند.

وی بیان کرد: استان قزوین ظرفیت خوبی در این حوزه دارد و خیرین همیشه در کنار مردم و دولت بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: انجمن کتاب یاور می تواند ظرفیت های موجود در این حوزه را گرد هم جمع کند و نیازهای موجود در این حوزه را شناسایی و رفع کنیم.

اسماعیلی گفت: ما به دنبال ایجاد نهضتی برای کتابخوانی و تغییر نگاه به کتاب در استان هستیم و بدین منظور از ظرفیت فعالان فرهنگی و اندیشمندان استان قزوین استفاده شده است.

ابزارهای فرهنگی و هنری به خدمت معرفی کتاب در می‌آیند

وی افزود: درصدد هستیم تا با استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری بتوانیم به معرفی کتاب بپردازیم و این فعالیت‌ها به صورت مستمر و همیشگی باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: امروز حوزه کتاب به چیزی بیش از حمایت مالی نیازمند است و خیرین می‌توانند با مشارکت در برگزاری برنامه های فرهنگی با ما همراهی کنند.

اسماعیلی تصریح کرد:  یکی از مشکلات دیگر در حوزه کتاب و کتابخوانی در استان قزوین، مشکلات بنیادین در طرح های تفضیلی و نقشه های شهرک های جدید است که به کتابخانه توجه نشده است.

ابوالفضل یاری، مدیرکل سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری قزوین؛ محمد رضا فرجی، کارشناس آمار و پژوهش اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین و جمعی از فعالان فرهنگی و هنری استان نیز در این نشست، به بیان دغدغه های خود در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 3 =