سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲

همزمان با آخرین روز نمایشگاه کتاب همدان؛

نشست خوانش کتاب «حاج قاسم» برگزار شد

خوانش کتاب حاج قاسم

نشست خوانش کتاب «حاج قاسم؛ جستاری در زندگی حاج قاسم سلیمانی» نوشته علی اکبری‌مزدآبادی در نمایشگاه کتاب همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، همزمان با آخرین روز دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب همدان، نشست خوانش کتاب «حاج قاسم؛ جستاری در زندگی حاج قاسم سلیمانی» به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، با حضور سردا میرزا محمدسلگی و  امیرسرتیب حسن خلیلی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس و سردار مهدی ظفری، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس روز دوشنبه ۲۳ دی ماه در سالن آمفی تئاتر نمایشگاه‌های همدان برگزار شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ابتدای این نشست با بیان اینکه نمایشگاه کتاب فرصتی است تا محتوای آثار منتشر شده و موضوعات مختلف دیده و درباره آن‌ها بحث و تبادل نظر شود، اظهار داشت: امروز نمایشگاه کتاب فرصتی شد تا در راستای گام دوم انقلاب، نشست خوانش کتاب با موضوع زندگانی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار شود.

وی  افزود: شهید قاسم سلیمانی الگویی برای جوانان ما است که می‌توانند با تمسک به راه و روش او، مسیر گام دوم انقلاب را به خوبی طی کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه همه ما سربازانی هستیم که در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، آموزش و پرورش برای ایران اسلامی کار می‌کنیم، تصریح کرد: باید همه در راه اعتلای کشورمان تلاش کرده تا به حفظ، ثبات، توسعه و قدرتمندتر شدن کشور کمک کنیم.

زارعی با اشاره به اینکه کتاب «حاج قاسم» درباره بخشی از زندگی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است، ادامه داد: شهید سلیمانی سراسر تعهد و از خودگذشتگی بوده است. حاج قاسم سلیمانی فرزند ایران اسلامی است و تمام تلاش خود را برای حفظ ارزش‌های آن به کار گرفت. شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به توسعه ایران و حفظ تمامیت ارضی کشور توجه ویژه‌ای داشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه حاج قاسم الگویی برای همه ما است تا سربازی برای کشور باشیم، گفت: کتاب «حاج قاسم» در ۲۳ بخش تهیه شده است. پس از مقدمه، با عنوان «روایت حاج قاسم» که برگرفته از مصاحبه‌های این شخصیت بزرگی جهانی است؛ در ابتدای این کتاب از شوقش برای حضور در جبهه‌ها می‌گوید و حماسه‌ها را از نگاه خود روایت می‌کند.

وی افزود: تشبیهات و تحلیل‌هایی که حاج قاسم از افراد حاضر در جبهه‌ها و شهدا ارائه می‌دهد، نشان از نگاه تیزبینانه یک فرمانده است که قرار است علاوه بر جبهه‌های آن روزها در آینده نزدیک و حدود سه دهه دیگر در جهان نقشی ماندگار ایفا کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه با مطالعه کتاب به نگاه راهبردی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پی می‌بریم، تصریح کرد: سپهبد شهید سلیمانی بهترین اثر را از خود برجای گذاشت و برای جامعه ارزشمند بود.

زارعی با اشاره به اینکه همه مردم بدون نگاه سیاسی و جناحی برای این شهید بزرگ عزاداری کردند، ادامه داد: ما نیز باید درس بگیریم تا به نوع تفکر و اندیشه این شهید دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه کتاب همچنین به بیان سخنرانی‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پس از هشت سال دفاع مقدس در برنامه‌های مختلف می‌پردازد و سیر حرکتی سردار را نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: سپهبد حاج قاسم سلیمانی همواره بر آنچه اعتقاد داشت و از ابتدا با خدای خود عهد بست، در طول زندگی خود ثابت قدم بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت:  کتاب در ادامه خاطراتی را از سردار سلیمانی نقل می‌کند که به عملیات‌های مهمی چون طریق القدس، ثامن الائمه و یا فتح المبین می‌پردازد که با تأمل در سخنان سردار درباره عملیات‌ها، نخبه بودن او به عنوان یک نظامی متعهد بر ما روشن می‌شود.

 زارعی گفت: کتاب از نگاه‌های جهانی به سردار سلیمانی نیز سخن می‌گوید و از ترس‌های دشمنان از شنیدن نام او می‌گوید و چهره کاریزماتیک وی را بررسی می‌کند.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی در مسیر زندگی خود تقوا پیشه کرد، ادامه داد: او همواره خود را ارزیابی می‌کرد تا همیشه در راه صحیح قدم بگذارد. مطالعه زندگانی شهید حاج قاسم سلیمانی نشان می‌دهد که او همواره به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب متعهد و پای بند بود، چنان که  در این راه به مقام والای شهادت رسید.

وی با اشاره به اینکه کتاب‌های بسیاری با موضوع شهید قاسم سلیمانی تألیف شده است، تصریح کرد: برخی از این کتاب‌ها عبارتند از: «نبرد در سیدجابر»، «سربازان سردار»،  «حاج قاسم»، «هجوم به تهاجم» و «ذوالفقار».

زارعی گفت: ما مروجان فرهنگی در ابعاد مختلف هستیم و باید  شخصیت‌های بزرگ، تاریخی، دینی، سیاسی و ...  همچون شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی  به خوبی معرفی و راه و رسم شهدا را حفظ و تقویت کنیم.

در این نشست سردار سلگی و سرتیپ خلیلی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس به معرفی و خواندن بخش‌هایی از کتاب «حاج قاسم» پرداختند.

سردار سلگی، راوی کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» در این نشست اظهار داشت: شخصیت سردار سلیمانی به ویژه بعد جهادی و دیانت او برای همه ما به ویژه خودم، درس بزرگی بود. با خواندن این کتاب بعد اعتقادی شهید سلیمانی برای ما برجسته می‌شود. همواره بعد نظامی در عرصه بین الملل برجسته و مورد توجه است، در حالی که تفاوت جبهه‌های ما با سایر مناطق، همین بعد جهادی است.

جانباز دفاع مقدس با بیان اینکه نوع برخورد سردار سلیمانی با مردم با خضوع و خشوع بود، تصریح کرد: او آنچنان به خدا توکل داشت که امریکا نتوانست او را تحمل کند و عظمتش باعث شد که رئیس جمهور این کشور برای از بین بردنش وارد عمل شود و او به شهادت برسد.

در ادامه امیر سرتیپ حسن خلیلی، از فرماندهان هشت سال جنگ تحمیلی به معرفی کتاب «حاج قاسم» پرداخت و بخش‌هایی از آن را خواند.

وی تأکید کرد: هرگز فردی را سراغ ندارم که ۴۰ سال مداوم در جبهه‌های جنگ حضور داشته باشد و از این نظر او منحصر به فرد است. کتاب «حاج قاسم» به خاطرات شهید سپهبد سلیمانی در زمان دفاع مقدس می‌پردازد. کتاب از خاطرات سردار پس از جنگ سخنی به میان نمی‌آورد.

در پایان مهدی ظفری، مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با بیان اینکه مراکز علمی و حوزه‌های علمی می‌توانند خط سیری برای آیندگان تعیین کنند، اظهار داشت: باید مشخص باشد که پاسداری از جامعه و ارزش‌های آن چگونه انجام شود.

ظفری با اشاره به اینکه سردار سلیمانی هرگاه از مرز خارج می‌شد دو رکعت نماز و حداقل یک صفحه قرآن می‌خواند و مدتی با خود خلوت می‌کرد، افزود: یکبار که همراه سردار سلیمانی وارد یک کشور دیگر شدیم، رئیس جمهور کشور میزبان به خدمت سردار سلیمانی آمد تا او را ببیند.

وی با بیان اینکه مشاوره سردار سلیمانی آینده و ساختار این کشور را مشخص کرد، گفت: سرنوشت و آینده یک کشور با اراده و رفتار سپهبد شهید سلیمانی مشخص شد.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با اشاره به لزوم معرفی شهید سلیمانی از سوی مجموعه‌های فرهنگی و علمی، ادامه داد: باید به این فکر کنیم که چگونه داعش نابود شد و سردار سلیمانی با قاطعیت از  آن سخن گفت و آن را عملی کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 0 =