شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

سالروز تاسیس نهاد/ رابطه کتابدار با کتاب به روایت کتابداران / ۴

آرامش‌بخش ترین عادت هر کتابدار

با كتابداران

یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. در سلسله گفتگوهایی مستمر، پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها جویا شدیم.


باید یک کتابخوان تمام عیار بود

فاطمه ارادی / خوزستان

برای علاقه‌مند کردن اعضاء به کتاب، کتابخوانی و کتابخانه؛ کتابدار باید یک کتابخوان تمام عیار باشد. حتی جا دارد احاطه‌ای نسبی در مورد کلیت بسیاری از عناوینی که به دلیل تخصصی بودن‌ و یا حتی کمبود زمان مجالی برای مطالعه‌شان نیست داشته باشد تا در مواجهه با پرسش‌های متقاضیان بتواند بهترین کمک‌ را به آنها بکند. به نظر من در کنار سایر صفات مهم یک کتابدار همچون خوش‌برخورد بودن، دانش کافی در حرفه کتابداری و صبوری؛ کتاب‌خوان بودن نیز کلیدی و بنیادی است.


واجب‌ترین کار هر کتابدار

امین مهدی‌زاده / لرستان

کتابداران کتابخانه ما سلسله جلسات مطالعاتی‌ برگزار می‌کنند و بسیاری از عناوینی که مطالعه کرده‌اند را در آن نشست‌ها با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و چکیده‌اش را در نشست‌های معرفی کتاب در کتابخانه و مدارس به علاقه‌مندان معرفی می‌کنند. کتاب خواندن واجب‌ترین کاری است که هر کتابدار باید حتماً آن را انجام دهد.


پیشنهاد یک کتاب مناسب می‌تواند پیوند با کتاب را مادام‌العمر کند

لیلا فاطمی / تهران

اولین شرط کتابدار شدن «عاشق کتاب» بودن است؛ هرچند کتاب‌شناس بودن و کتاب‌خوان بودن نیز اهمیتی همپا با این دو ویژگی دارند. کتابدار باید آنقدر اهل مطالعه باشد که ضمن آشنایی با کتاب‌های جدید بتواند خدمات بهتری به اعضاء ارائه کند. گاهی پیشنهاد دادن یک کتاب مناسب می‌تواند حال یک عضو را آنقدر خوب کند که پیوندش با کتاب نیز مادام‌العمر شود.


کتاب خواندن آرامش‌بخش ترین عادت هر کتابدار است

زهره سلحشور / خراسان جنوبی

یکی از مهم‌ترین وظایف کتابداران، تشویق گروه‌های مختلف مردم به مطالعه و دعوت آنها به اندیشیدن و آگاهی است. کوچک‌ترین ویژگی منفی در تصور مردم در خصوص کتابداران، مخاطبان را در مواجهه با این سفیران فرهنگی دچار ابهام خواهد کرد. اهمیت توجه به کتاب‌خواندن و مطالعه یکی از نقاط حساسی است که هرگز نباید توسط مراجعین مورد تردید واقع شود. کتابدار باید پیش از هرچیز کتاب را عاشقانه دوست داشته باشد و با آن عجین باشد تا بتواند آن را به دیگران معرفی و مردم را نسبت به خواندن آن تشویق کند. کتاب خواندن آرامش‌بخش ترین عادت هر کتابدار است و همین نکته نیز رمز موفقیت آنها در کتابخانه و جامعه است.


کتاب خواندن عمل به کلیدی‌ترین نکته در حرفه کتابداری است

راضیه جهانشاهی / کرمان

کتابدار اهل مطالعه بهتر می‌تواند اعضای کتابخانه را راهنمایی کند. مسلماً کتابداری که کتاب می‌خواند در واقع در حال عمل کردن به کلیدی‌ترین نکته حرفه‌اش یعنی «مطالعه» است. از طرف دیگر مطالعه مستمر کتابدار باعث ارتقای کاری او در کتابخانه نیز می‌شود. وقتی یک کارتن کتاب جدید از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء به کتابخانه می‌رسد پیش از همه با اشتیاق فراوان مشغول مطالعه آنها می‌شوم تا با شناخت بیشتری بتوانم در مورد آنها برای اعضاء سخن بگویم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 16 =