شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲

سالروز تاسیس نهاد/ رابطه کتابدار با کتاب به روایت کتابداران / ۵

بیمه‌ای با پشتوانه کتاب و کتابخانه

با كتابداران

یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. در سلسله گفتگوهایی مستمر، پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها جویا شدیم.


به ثمر رساندن یک تلاش شیرین

عصمت حمیدی / چابهار (سیستان و بلوچستان)

اهمیت مطالعه برای کتابدار امری غیرقابل کتمان است. در نظر بگیرید وقتی یک کتابدار برای معرفی کتاب در مراسم صبحگاه یک مدرسه حاضر می‌شود؛ تمام اثرگذاری کتابی که او به دانش‌آموزان پیشنهاد می‌کند در گروه احاطه و خواندن آن در گذشته است. به تعبیری دیگر هرقدر آشنایی و تسلط کتابدار با آن کتاب بیشتر باشد، تلاش‌های او شیرین‌تر در ذهن مخاطبان می‌نشیند.


کتابداری در عین کتاب‌شناسی

محدثه دهقانی / خاش (سیستان و بلوچستان)

کتابداران در کنار کتابداری باید به کتاب‌شناسی نیز احاطه داشته باشند که این ویژگی تنها از طریق مطالعه کتاب‌های مختلف و متنوع حاصل می‌شود. اثرگذاریِ راهنمایی یک کتابدار و معرفی کتاب از سوی او به کتاب خواندن و اشرافی که به حوزه‌های مطالعاتی دارد بستگی دارد. در واقع تنوع نیازها و حوزه‌های مطالعاتی کتابداران را ناگزیر از داشتن سیر مطالعاتی مدون و مستمر می‌کند و باعث می‌شود آنها همواره درصدد به روز نگه داشتن خود باشند.


ویژگی غیر قابل حذف کتابداران

زینب مبارکی / نیک ‌شهر (سیستان و بلوچستان)

مطالعه دید کتابدار به جامعه و محیطی که در آن مشغول به کار است را بیشتر می‌کند. آنها باید در میان نخستین گروه از افراد جامعه باشند که همواره بهترین پیشنهادها را برای مطالعه ارائه می‌کنند؛ لذا باید کتاب و کتاب ‌خواندن همراه همیشگی آنها باشد. برای کتابداری که الزاماً باید یک تأثیرگذارِ فرهنگی در جامعه و علی‌الخصوص محیط کتابخانه باشد، مطالعه یکی از ویژگی‌های حذف‌نشدنی است. 

بیمه‌ای با پشتوانه کتاب

سمیه شیخی / چابهار (سیستان و بلوچستان)

مطالعه کتابدار، مواجهه او با مراجعین و پرسش‌هایشان را «بیمه» می‌کند. به تعبیری دیگر مطالعه و اهل کتاب بودن یک کتابدار باعث ایجاد «حس اعتماد» در رابطه میان عضو با کتابدار می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 5 =