شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹

سالروز تاسیس نهاد/ رابطه کتابدار با کتاب به روایت کتابداران / ۶

دعوت‌گران مطالعه در جامعـــــــــه

با كتابداران

یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. در سلسله گفتگوهایی مستمر، پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها جویا شدیم.


عاملی برای ایجاد حس مثبت در کتابداران

زینب قلعه‌مافی / رامیان (گلستان)

مطالعه نه‌تنها در حرفه کتابداری که در تمام شئونات زندگی انسان‌ها و حتی خودِ کتابداران تأثیر دارد. کتاب‌خوان بودن کتابداران باعث ایجاد حس مثبت در آنها می‌شود و عاملی غیرقابل کتمان در مواجهه مؤثر و موفق با مراجعه‌کنندگان به کتابخانه به حساب می‌آید.


دعوت‌گران مطالعه در جامعه

الهام متین / گرگان (گلستان)

اثرگذارترین کاری که ما به عنوان کتابدار انجام می‌دهیم «دعوت به مطالعه» است. در واقع کار اصلی کتابداران دسترس‌پذیر کردن کتاب برای عموم مردم جامعه است. به همین خاطر یک کتابدار برای برقراری تعامل و انتقال اطلاعات و دانش می‌بایست نسبت به منابع آشنایی جامعی داشته باشد تا بتواند بهترین مشاوره‌ها را در این خصوص ارائه کند. انتخاب بهترین شیوه برای ارائه مشاوره در گرو کیفیت مطالعه هر کتابدار است و این به تنهایی می‌تواند بهترین دلیل و انگیزه برای هر کتابدار در کاری که انجام می‌دهد به حساب ‌آید.


افزایش دانش و اطلاعات در گرو مطالعه است

ام‌البنین تیموری / بهاباد (یزد)

مطالعه جدا از آنکه اطلاعات و دانش کتابداران را بیشتر می‌کند می‌تواند آنها را در مواجهه با اعضاء و مراجعین کتابخانه تبدیل به مشاورینی موفق کند.


قدرت تجزیه و تحلیل و معرفی کتاب‌

حسین ملکوتی / جوین (خراسان رضوی)

کتابدار باید قدرت تجزیه و تحلیل و معرفی کتاب‌های مختلف را داشته باشد. در برنامه‌هایی که محوریت فرهنگی دارند و کتاب نقشی اساسی در آن ایفا می‌کند، تبحر یک کتابدار مهم‌ترین رکن محسوب می‌شود. در واقع مردم از کتابداران انتظار دارند که با تسلط و احاطه کافی که به ادبیات و سایر حوزه‌ها دارند بهترین مشاور در انتخاب مسیر مطالعاتی‌شان باشند.


پشتوانه‌ای برای اعتماد به نفس

علی‌اصغر سیفی‌زاده / آران و بیدگل (اصفهان)

مطالعه پشتوانه یک کتابدار در کارش است. آشنا بودن با کتاب‌های جدید و مرور مداوم اخبار حوزه کتاب و نشر رویکردی بسیار حائز اهمیت در روال کاری کتابداران به حساب می‌آید. کتابداران نیز همانند سایر افراد حاضر در عصر کنونی نیازمند به‌روز بودن هستند و توجه به این ویژگی نه‌تنها باعث ارتقای کاری آنها که منجر به ارتقای اعتماد به نفس در مواجهه با اعضاء و تمامی علاقه‌مندان و تشنگان به کتاب و کتابخوانی می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 12 =