سه‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/ ۷

کتاب ها ما را از اضطراب دنیای پیرامون دور می کنند

سمنان- سكينه پازكي - کراپ‌شده

سکینه پازکی، کتابدار کتابخانه عمومی علامه محمد تقی ایوانکی گرمسار، گفت: باید بیشتر مراقب سلامتی‌مان باشیم و بهتر است از دلهره این روزها به کتاب ها پناه ببریم؛ کتاب ها قدرتمند هستند و می توانند ما را از اضطراب دنیای پیرامون دور کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با اینحال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

سکینه پازکی، کتابدار کتابخانه عمومی علامه محمد تقی ایوانکی شهرستان گرمسار این روزها تلاش می کند،‌ حال و هوای کتابخوانی را در خانه های تک تک اعضای کتابخانه جاری کند. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: ارتباط مستمر با کتاب و اشتغال به کار کتابداری،‌ چیزی است که به آن افتخار می کنم. واقعیت این است که با شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی کتابخانه ها، دچار دلهره شدم؛ بعد از روزهای نخست تعطیلی، احساس کردم اگر اینگونه پیش رود،‌ تک تک اعضا را، که برای کتابخوان شدن شان، تلاش کرده بودم، از دست خواهم داد و این یعنی زحماتم بی نتیجه می ماند. بنابراین سعی کردم با معرفی کتاب،‌ اعضا را به مطالعه ترغیب کنم. چند روز یک بار به کتابخانه می روم و با رعایت نکات بهداشتی از بین کتاب های محبوب و پرمخاطب،‌ تعدادی را انتخاب و آن ها را در صفحات مجازی کتابخانه معرفی می کنم. با این امید که اعضای کتابخانه تشویق و با پیدا کردن نسخه الکترونیک کتاب و یا خرید آنلاین، از لذت خواندن آن بهره مند شوند. انتشار این ویدیوها بازخوردهای جالبی داشت؛ یکی از اعضا در پیامی برایم نوشت که دلش برای کتاب ها تنگ شده است. حالا قرار گذاشته ایم که اعضا هم با ارسال ویدیو، کتاب های مورد علاقه خود را معرفی کنند تا در صفحه مجازی کتابخانه با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

سکینه پازکی خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه عمومی علامه محمد تقی ایوانکی گرمسار، گفت: این روزها باید بیشتر مراقب سلامتی‌مان باشیم و بهتر است از دلهره این روزها به کتاب ها پناه ببریم. کتاب ها قدرتمند هستند و می توانند ما را از اضطراب دنیای پیرامون دور کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 9 =