یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۴

این روزها دور از هم، همراه هم کتاب می خوانیم

اسما قلي زاده، گناباد - کراپ‌شده

کتابدار کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری گناباد، گفت: این روزهای خانه نشینی را دور از هم اما همراه هم کتاب می خوانیم و با به اشتراک گذاری ویدیوهای معرفی کتاب از لذت کتابخوانی یکدیگر سهمی می بریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با اینحال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

اسما قلی زاده، کتابدار کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری گناباد و رابط فرهنگی اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، از کتابدارانی است که فکر می کند تا وقتی که خانه نشین هستیم،‌ باید راهی برای لذت بردن از روزهایمان پیدا کنیم و مهم تر از آن لحظه های شیرینی برای کوچک تر ها بسازیم. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: مردم گناباد، به ویژه کودکان و نوجوانان این شهرستان،‌ کتابخوان و کتابدوست هستند؛ همین باعث شد تصمیم بگیریم این روزهای خانه نشینی را دور از هم اما همراه هم کتاب بخوانیم و با به اشتراک گذاری ویدیوهای معرفی کتاب از لذت کتابخوانی یکدیگر سهمی ببریم.

وی ادامه داد: ارتباط ما با کتابخوانان شهرستان در قالب گروه هایی همچنان برقرار است. یکی از این گروه ها «سفیر کتاب» نام دارد؛ در این گروه از هر مدرسه در سطح شهرستان، یک دانش آموز و یک معلم به عنوان سفیر کتاب عضو هستند. گروه ۱۶۸ نفر عضو دارد که هر یک با کتابخوانان بسیاری در ارتباط هستند. ما از طریق اعضای این گروه مسابقه نقاشی «کرونا را شکست می دهیم» و پویش «خانواده کتابخوان» را به اطلاع اهالی گناباد رساندیم و بعد از آن نقاشی ها و ویدیوهای معرفی کتاب به دست ما می رسید. با انتشار آثار رسیده در گروه های خبری روز به روز افراد بیشتری به شرکت در این برنامه ها علاقه نشان می دهند. این برنامه را کماکان با انگیزه و امید ادامه خواهیم داد.

قلی زاده خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری گناباد، گفت: این روزها بهترین راه مبارزه با ویروس کرونا در خانه ماندن و بهترین کاری که در خانه می توانیم انجام دهیم،‌ مطالعه است.


معرفی کتاب «قصه ما مثل شد» توسط ارشیا عباسی، عضو کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری گناباد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 0 =