سه‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/ ۸

گشودن دری جدید به روی اعضای کتابخانه‌ها در روزهای تعطیلی

کتابخانه عمومی راسخ گزیر (9).jpg

مریم آرمون، کتابدار کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان، با تشریح فعالیت‌های این کتابخانه، هدایت برنامه‌ها و خدمات کتابخانه‌ای در روزهای تعطیلی کتابخانه را، گشودن دری جدید به روی اعضای کتابخانه‌ها در روزهای تعطیلی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان با بیش از ۲۴۰۰ عضو و بیش از ۱۵۰ مراجعه روزانه، پس از تعطیلی کتابخانه‌های سراسر کشور که بر اساس توصیه‌های وزارت بهداشت به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در کشور صورت گرفت، فعالیت‌های خود را متوقف نکرد و با اجرای برنامه‌های خود در فضای مجازی، دری دیگر را به روی اعضای خود کشود.

مریم آرمون کتابدار این کتابخانه با اشاره به فعالیت‌های این کتابخانه گفت: کتابخانه مشارکتی راسخ گزیر به عنوان تنها مرکز فرهنگی روستای گزیر در بندر لنگه، به دلیل فعالیت‌های خود تاکنون  ۲ بار در سال‌های ۹۲ و ۹۴ به مقام کتابخانه برتر کشوری دست یافت و در سال‌های گذشته نیز به عنوان یکی از روستاهای دوستدار کتاب انتخاب شده بود.

وی درباره مهم‌ترین برنامه‌تی این کتاخانه گفت: برگزاری کلاس‌های متنوع شامل زبان انگلیسی، زبان عربی، خط، نقاشی، خاطی، رباتیک، کمک درسی و همچنین نشست های کتابخوان، دایره‌المعارف‌خوانی و به خصوص نشست‌های قصه‌گویی که توسط آقای محمد حسن‌پور، مسن ترین عضو کتابخانه ما برگزار می‌شود، از جمله برنامه‌های این کتابخانه بودند. البته ما در کتابخانه قصه‌گوهای خانم هم داریم که علاوه بر کتابخانه، برای جذب عضو در مدارس و مراکز دیگر هم قصه‌گویی می‌کنند.

آرمون درباره ادامه فعالیت‌های این کتابخانه در فضای مجازی پس از تعطیلی کتابخانه‌ها، گفت: از زمانی که کتابخانه بسته شد، برای مراجعه به کتابخانه و استفاده از امکانات و خدمات آن تماس های بسیاری داشتیم، و بر این اساس تلاش کردیم برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهیم تا ارتباط اعضا با کتابخانه قطع نشود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم فعالیت‌های کتابخانه را از طریق فضای مجازی پیگیری و اجرا کنیم. این اقدام گشودن دری جدید به روی اعضای کتابخانه‌ها در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها است تا ارتباط خود را با کتابخانه حفظ کنند.

این کتابدار تأکید کرد:  اطلاع‌رسانی درباره بهداشت فردی و راه‌اندازی مسابقه نقاشی با عنوان «کرونا را شکست می‌دهیم» از دیگر برنامه‌های ما بوده که در حال آماده سازی نقاشی‌های ارسال شده هستیم. همچنین ارسال فایل صوتی معرفی کتاب و تهیه کلیپ‌های کوتاهی برای اعضای کودک و نوجوان نیز از اقداماتی است که در فضای مجازی برای اعضا ارائه می‌شود.

وی افزود: کتابخانه ما موفق شده ۳۰ باشگاه کتابخوانی تشکیل دهد و همچنین بیش از ۲۰ گروه مختلف داریم که به محض اطلاع‌رسانی از برنامه‌ها، همه مردم روستا با اشتیاق در این برنامه‌ها مشارکت می‌کنند. حتی پیشنهادی مطرح شده که خودمان به صورت داوطلبانه، با رعایت نکات بهداشتی، فهرستی از کتاب‌های مورد نیاز اعضا تهیه کنیم و بتوانیم این کتاب‌ها را درب منزل به دست اعضا برسانیم.

این کتابدار، توجه به نیازهای مراجعه کنند را عامل مهم در حفظ اعضا در دوزان تعطیلی کتابخانه‌ها دانست و گفت: بچه‌های عضو کتابخانه را واقعا شبیه فرزند خودم می‌دانم و در روزهای تعطیلی در خانه همواره به فکر آنها بوده ام، چراکه می دانم چقدر به کتاب و کتابخانه وابسته هستند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 12 =