شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی قزوین برگزار شد؛

تأکید استاندار قزوین بر اتمام پروژه کتابخانه مرکزی به عنوان نماد فرهنگی استان

انجمن

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان قزوین در سال جاری به ریاست استاندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان قزوین در سال جاری با حضور هدایت اله جمالی پور، استاندار؛ منوچهر حبیبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار؛ علی فرخزاد، معاون عمرانی استاندار؛ مریم بیدخام، مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی؛ ابوالفضل یاری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ محمد شفیعی، فرماندار شهرستان قزوین؛ محمد حسین اسماعیلی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ابراهیم مبارک قدم، مدیرکل راه و شهرسازی قزوین؛ محمد درافشانی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ مهدی عبدالرزاقی، نائب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین و رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک؛  مهدیه سادات قافله باشی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و هنری شورای اسلامی شهر قزوین و سایر اعضای حقیقی وحقوقی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین به ارائه گزارشی از فعالیت های کتابخانه های عمومی در استان پرداخت. وی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و نقش نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نهادینه سازی فرهنگ رضوی، گفت: این جشنواره فرصت مطلوبی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه است. 


وی با اشاره به آمار شرکت کنندگان در این جشنواره افزود:  تاکنون ۱۶ هزار قزوینی در سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده‌اند و این روند تا نیمه مرداد ادامه دارد.

محمد بیگی با اشاره به اینکه راه اندازی کتابخانه در واقع ایجاد یک مرکز فرهنگی، اجتماعی و آموزشی برای خدمات رسانی بهتر به عموم مردم است، گفت: ایجاد کتابخانه در مناطق کم برخوردار و روستایی، در راستای اجرای سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی کشور مبنی بر توجه به مناطق محروم از اولویت های کتابخانه‌های عمومی است. در حال حاضر برخی از مناطق استان با جمعیت زیاد مانند شهرک دانش، چوبیندر و مشعلدار فاقد فضای کتابخانه ای هستند. در همین راستا کتابخانه سیار یکی از طرح هایی است که اداره کل کتابخانه‌ها در رایزنی با سپاه استان زمینه اجرای آن را فراهم کرده است.

وی با اشاره به طرح ساخت کتابخانه مرکزی قزوین، اظهار داشت: بسیاری از استان‌ها دارای کتابخانه مرکزی هستند اما در استان قزوین این پروژه به دلیل مشکلات اعتباری پس از ۱۰ سال هنوز آغاز نشده و برای سال ها در قالب یک زمین باقی مانده است. 

در ادامه هدایت اله جمالی پور با اشاره به نقش مطالعه در کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، اظهار داشت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید به عنوان یک اصل در جامعه نهادینه شود، چراکه این مساله نقش مهمی در کاهش معضلات اجتماعی و رشد و آگاهی جامعه دارد.


جمالی پور ادامه داد: ساخت کتابخانه اقدامی زیرساختی و ماندگار است که برای همیشه در اذهان مردم باقی می‌ماند و باید در این خصوص از ظرفیت های مردم و خیران به خوبی استفاده شود.

وی با اشاره لزوم پررنگ تر شدن مشارکت خیران در ساخت کتابخانه و همچنین نذر فرهنگی ساخت کتابخانه توسط مردم، افزود: هر چه بیشتر اقداماتی در جهت ساخت کتابخانه و مراکز مطالعه انجام شود، به همان میزان از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی کاسته می‌شود.

جمالی پور تصریح کرد: توسعه کتابخانه ها یک اقدام زیربنایی برای رسیدن به توسعه اقتصادی است و هر چه ما در حوزه فرهنگی هزینه کنیم در بلند مدت ثمره آن را در ابعاد دیگر خواهیم دید.

استاندار قزوین تاکید کرد:  شهرداری، متولی اصلی اقدامات عمرانی در شهر است و موضوع افتتاح کتابخانه مرکزی شهر قزوین یکی از این مسائل است؛ لذا هزینه کردن در ایجاد یک فضای فرهنگی مثل کتابخانه به معنی هزینه اضافی نیست، بلکه یک سرمایه گذاری است که آثار آن در آینده بیشتر نمود خواهد یافت. کتابخانه مرکزی نماد فرهنگی استان است و نباید ساخت آن تا این حد طولانی می‌شد؛ این پروژه باید تکمیل شود و به اتمام برسد.

وی تکمیل و تجهیز کتابخانه های عمومی در استان و اهتمام بیشتر نسبت به اختصاص اعتبار به پروژه های فرهنگی توسط دستگاه های متولی را خواستار شد. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 8 =