شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد؛

ضرورت اصلاح قانون نهاد کتابخانه های عمومی کشور با طرحی کاربردی

دیدار با نماینده مردم شیراز

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه دیدارهای خود با نمایندگان منتخب مردم، با علیرضا پاک فطرت، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، علیرضا پاک فطرت نمایند مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با حضور در محل بازسازی کتابخانه عمومی آیت الله دستغیب ضمن بازدید از این پروژه فرهنگی در شهر شیراز با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس دیدار و گفت و گو کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر نقش کتابخانه ها در جامعه عنوان کرد: ما هرچه بیشتر کتابخانه بسازیم تعداد طلاق، کودک آزاری، پرونده های قضایی و بسیاری از جرم و جنایت های دیگر کمتر می شود.

علیرضا پاک فطرت با اشاره به پروژه به سازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب این اقدام را ارزشمند و مهم دانست و گفت: تعمیر کتابخانه شهید دستغیب کار مهم و برجسته است و نباید دست کم گرفته شود. این ساختمان میراث فرهنگی و یادگار مردم شیراز است. در زمینه به سازی آن می توان از مهندسین با تجربه تر که در کار مرمت خبره هستند، استفاده کرد.

او با بررسی شرایط این کتابخانه عنوان کرد: شاکله و مصالح به کار رفته در این ساختمان با گذشت هفت دهه دچار تغییر نشده و ترک و نشستی در بنا مشاهده نمی شود. با این شرایط این ساختمان به مقاوم سازی نیاز نداشته و بحث مرمت و به سازی آن باید به بهترین نحو انجام شود.

او همچنین به بحث زمین کتابخانه مرکزی شیراز اشاره و تصریح کرد: کتابخانه مرکزی نیاز شهر شیراز است و باید در جایی قرار گیرد که عموم مردم به آن دسترسی داشته باشند؛ این کتابخانه باید  به گونه ای ساخته شود تا جریان های مختلف استفاده کنند.

این نماینده مردم با تأکید بر ضرورت همکاری شهرداری ها در پرداخت سهم کتابخانه ها، افزود: مشکل کمبود سرانه کتابخانه ها در شیراز با همکاری اداره کتابخانه ها و شهرداری باید به سرانجام برسد، شهرداری ها باید در پرداخت حق کتابخانه ها اهتمام داشته باشند.

وی افزود: در شیراز خانه های تاریخی، خانه های محله و فرهنگسراهای و سرای فرهنگ بسیاری وجود دارد  که همه آن ها را می توان به کتابخانه تبدیل کرد.

پاک فطرت در ادامه با اشاره به بحث قانون گذاری نهاد کتابخانه های عمومی گفت: قانون نهاد کتابخانه های عمومی کشور باید اصلاح و بحث معیشت کتابداران تامین شود. لازم است که نهاد کتابخانه ها برای این کار، طرح مشخص و کاربردی را به نمایندگان ارائه کند.

نماینده منتخب مردم همچنین تصریح کرد: برای توسعه کتابخانه ها باید از پتانسیل خیرین استفاده کرد؛ در مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز افرادی هستند که هدف آن ها ساخت کتابخانه و خدمت به فرهنگ شهر است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات قانونی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، خواستار همراهی نمایندگان مردم با کتابخانه ها شد و عنوان کرد: نمایندگان برای اصلاح قانون نهاد کمک کنند تا اوضاع کتابخانه ها به سامان تر شود. خواسته کتابخانه های عمومی این است که  شرایط به گونه ای تغییر یابد که دغدغه مجموعه کتابخانه ها تامین بودجه نباشد، بلکه بتوانیم به رسالت اصلی خود که ترویج کتابخوانی و توسعه فرهنگ است تمرکز کنیم. امیدواریم در این دوره مجلس شوای اسلامی شاهد این باشیم که قانون اصلاح شود.

روح الله منوچهری با اشاره به مشکل بودجه کتابخانه ها اضافه کرد: نیم درصد کتابخانه ها کاملا تحقق نمی یابد و اگر هم تحقق یابد کفاف خرج های کتابخانه ها را نمی دهد؛ افزون بر این، بودجه عمرانی برای ساخت و تعمیر و تجهیز کتابخانه ها وجود ندارد و اعتبارات کافی برای پرداخت حقوق کارمندان به این نهاد تعلق نگرفته است.

او در ادامه با اشاره به وضعیت کتابخانه های عمومی در شهر شیراز خاطر نشان کرد: درشهر شیراز از نظر سرانه زیربنای کتابخانه ها، با کمبود مواجه هستیم، به طوری که اکثریت کتابخانه های شیراز  در بوستان ها با متراژکم و به صورت محله ای است. با توجه به استقبال مردم و نیاز شیراز کتابخانه ها نیازمند توسعه است.

او با تأکید بر اینکه شیراز تنها کلانشهری است که کتابخانه مرکزی ندارد، گفت: زمینی برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز در نظرگرفته شده و در حال واگذاری است؛ علاوه بر این، بحث به سازی کتابخانه شهید دستغیب که خواست اهالی فرهنگ استان بود، در دست انجام است.

منوچهری اولویت نهاد کتابخانه ها و دولت را ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه دانست و گفت: صدرا بزرگترین شهری است که کتابخانه ندارد. قراردادهای لازم برای ساخت کتابخانه  با شرکت عمران صدرا انجام شده و در حال انجام مطالعات ساخت است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه در سال جاری شیراز لقب پایتخت کتاب ایران را از آن خود کرده است، گفت: انتخاب شیراز به عنوان پایتخت کتاب به خاطر همکاری شهرداری و مجموعه های فرهنگی استان است و طرح های بسیاری را برای ترویج و توسعه کتابخوانی در شیراز در دست اجرا داریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 1 =