سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دوره شیوع کرونا فرصت های تازه ای یافته و از آنها استفاده کرده است

غریبه ای در محفل کتابخوان‌ها

کتابخانه

کتابخانه های عمومی باید از اولین جاهایی باشند که در روزگار کرونا، کرکره ها را پایین کشیده و رفته باشند پی سکوت و انتظار؛ اما کتابخانه ها برخلاف عمومی بودن، خیلی زود توانستند با شرایط موجود منطبق شوند و پاسخگوی اشتیاق علاقه مندان کتاب باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌ها عمومی کشور، روزنامه جام جم روز گذشته ۱۴ مهرماه در گزارشی به فعالیت‌های متنوع نهاد در ایام کرونا پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

کتابخانه های عمومی باید از اولین جاهایی باشند که در روزگار کرونا، کرکره ها را پایین کشیده و رفته باشند پی سکوت و انتظار؛ اما کتابخانه ها برخلاف عمومی بودن، خیلی زود توانستند با شرایط موجود منطبق شوند و پاسخگوی اشتیاق علاقه مندان کتاب باشند. برای شرح این ماجرا کمی به عقب بر می گردیم؛ به روزگاری نه چندان دور نهاد کتابخانه های عمومی کشور زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و از دولت بودجه می گرفت اما از سال ۱۳۸۴ این نهاد به یک مجموعه غیردولتی تبدیل شده که البته طبیعی است دیگر بودجه اش به صورت گذشته از طرف دولت تامین نمی شود.

در همین سال ها و به ویژه از روزهایی که علیرضا مختارپور دبیرکلی این نهاد را برعهده گرفته، اتفاقات قابل اعتنایی در کتابخانه های عمومی کشور رخ داده که از مهم ترین آنها می توان به برگزاری جشنواره های مختلف از جمله دوره دهم جشنواره کتابخوانی رضوی و نیز به تکمیل و بهره برداری از پنج کتابخانه مرکزی از جمله در مشهد، یزد و بجنورد اشاره کرد که بیش از ۲۰ سال بر زمین مانده بودند. در همین روزهای کرونایی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، یکی از کتابخانه هایش را به نام روح ا... رجایی کرد که ویروس کرونا او را از خانواده جام جم و رسانه گرفت و نیز چند پویش برگزار کرد از جمله اقتراح ماسک که در شماره های قبل مفصل به آنها پرداختیم. در ادامه گزارشی می خوانید از فعالیت ها و برنامه های این نهاد از اسفند سال گذشته تاکنون که برگزاری جشنواره ها و برنامه های فرهنگی و ادبی و نیز تداوم فعالیت های کتابخوانی را شامل می شود.

از سال گذشته که ویروس کرونا، در حال جولان است تا همین حالا که داریم راه های همزیستی با این ویروس را تمرین می کنیم، کتابخانه های عمومی کشور سه بار تعطیل و بازگشایی شده اند. آخرین بازگشایی به تیرماه امسال برمی گردد که تاکنون ادامه داشته و طی این مدت تلاش شده، پروتکل های بهداشتی در کتابخانه های کشور رعایت شود.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ابلاغیه ای دستورالعمل های ارائه خدمت به اعضای کتابخانه ها را مشخص کرده و حتی زمان عضویت و نیز بازه امانت منابع کتابخانه به اعضا را نیز افزایش داده است. البته تعطیلی بخش نابینایان و ناشنوایان و ممنوعیت حضور کودکان و امانت سپاری کتاب های کودک به والدین از جمله دستورالعمل های سومین بازگشایی کتابخانه های عمومی کشور بود.

 تداوم جشنواره های کتابخوانی

هر سال نهاد کتابخانه های عمومی جشنواره های کتابخوانی برگزار می کند و به نظر می رسد شیوع کرونا مثل بسیاری از اتفاقات سال های دیگر این جشنواره ها را تعطیل نکرد. برگزاری مسابقات الکترونیک استانی و مناسبتی کتابخوانی در سماک یا همان سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی از جمله برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این ایام بود.

برگزاری جشنواره ملی کتابخوانی رضوی هم مانند سال های قبل برگزار شد و در دهمین دوره اش تا پایان تیرماه بیش از یک میلیون و یکصد نفر در آن شرکت کردند.. آمار میزان مشارکت در این جشنواره نشان می دهد بیشترین استقبال از رشته های جشنواره به ترتیب شامل مسابقات چهارگزینه ای، داستانک نویسی، نقاشی، پویش و فعالیت گروهی بوده است.

تیرماه امسال همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه(س) و روز حجاب و عفاف در سامانه سماک، چهار مسابقه کتابخوانی توسط سه استان قزوین ، کردستان و اصفهان برگزار شد.

امسال یک جشنواره تازه هم در نهاد کتابخانه های عمومی برگزار می شود که کتابخوان و رسانه نام دارد و به تازگی فراخوانش منتشر شده است. این جشنواره به کام اهالی رسانه برگزار می شود اما دبیر جشنواره می گوید، اقدامی است در خدمت به اعضای کتابخانه ها. با مهدی توکلیان هم در این باره گفت وگو کرده ایم که در همین صفحه آمده است.

 ۶۰۰۰ برنامه فرهنگی در فضای مجازی

طرح فاصله گذاری اجتماعی، بخشی از فعالیت های ما را به جهان مجازی کشانده و این اتفاق درباره کتابخانه های عمومی هم رخ داده است. بر اساس آمار منتشر شده در روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ۶۰۵۹ برنامه فرهنگی در فضای مجازی برگزار شده است.  نشست های کتابخوان، جلسات نقد و رونمایی، نمایشنامه خوانی، کلاس های آنلاین و آموزش کاربران، مسابقات کتابخوانی، جلسات مطالعاتی، محاقل ادبی و مشاوره از جمله سرفصل های این برنامه های فرهنگی هستند.

شبکه مجازی کتابخوانان بیش از ۱۰ هزار نفر عضو دارد و در این دوره فعالیت های متنوعی داشته اند که از مهم ترین آنها می توان به فعالیت های ترویجی و فرهنگی برای کتابخوانان و کتاب دوستان در رده های سنی مختلف، ترویج کتابخوانی از کلام رهبر معظم انقلاب، معرفی کتاب که توسط کتابداران و اعضا انجام می شود، قصه گویی، قصه خوانی، شعرخوانی، شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی، آشنایی با فعالیت های کتابخانه های عمومی، نمایش خوانی، معرفی کتابخانه های عمومی مطرح، معرفی و نقد کتاب اشاره کرد.

امسال و به موازات شیوع ویروس کرونا، به تاریخ ۱۴ تیر و همزمان با روز قلم، مراسم آغاز به کار رسمی محافل ادبی با حضور شورای ادبی و مدیران نهاد ادبی برگزار شد. دبیران منتخب هر استان، محافل استانی را در فضای مجازی در جمع شاعران بومی و علاقه مندان معرفی کردند و مراسم افتتاحیه گرفتند. استان های قزوین، همدان، زنجان، البرز و آذربایجان غرقی از جمله استان های فعال در زمینه برگزاری محافل ادبی بودند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 1 =