چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

به میزبانی کتابخانه عمومی ارغوان برگزار شد؛

نقد و بررسی کتاب های «ماه در مه» و «شرحه» در محفل ادبی ارغوان تهران

نقد و بررسی کتاب های «ماه در مه» و «شرحه» در محفل ادبی ارغوان تهران

نشست نقد و بررسی کتاب های شعر «ماه در مه» و «شرحه» به میزبانی محفل ادبی کتابخانه عمومی ارغوان به دبیری فریبا یوسفی به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، چهارمین نشست محفل ادبی ارغوان با نقد و بررسی کتاب های شعر «ماه در مه» و «شرحه» با حضور مرضیه فرمانی، شاعر اثر؛ اسماعیل امینی، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی؛ حسنا محمدزاده، شاعر، به دبیری فریبا یوسفی در بستر اسکای روم برگزار شد.

اسماعیل امینی، شاعر و منتقد ادبی، به مناسبت روز بزرگداشت حافظ به بیان نکاتی درباره این شاعر بزرگ ایران پرداخت و گفت: دیوان حافظ از پرفروش ترین کتاب های شعر هر سال است؛ ولی ما ایرانی ها آن را نمی خوانیم و تا آن را نخوانیم، نمی توانیم از زیبایی های آن بهره ببریم. برای فهمیدن حافظ باید با تعابیر و اصطلاحات موجود در دیوان حافظ آشنایی پیدا کنیم.

در ادامه مرضیه فرمانی، شاعر و ترانه سرای جوان، یکی از غزل های خود را با برای حاضران خواند.

سپس حسنا محمدزاده، شاعر و منتقد جوان، پس از تبریک روز بزرگداشت حافظ، غزل شماره ۲۸ از کتاب «شرحه» را خواند و در تشریح این غزل، گفت: در کتاب «شرحه»، شاعر به مضامین فراق و غم بیشتر از وصال توجه دارد و اشعار این کتاب بیشتر غم محور است.

محمدزاده معتقد است حضور شاعر در اکثر شعرهای کتاب «شرحه» بسیار مشهود است.

اسماعیل امینی، شاعر و پژوهشگر، درباره دو کتاب مرضیه فرمانی، گفت: مرضیه فرمانی از تجربیات و جهان پیرامون و آن چه در ذهنش می گذرد در اشعارش استفاده کرده است. در برخی اشعار مرضیه فرمانی با کلمات بازی کرده و بیش تر از کلمات و مضامین ذهنی بهره برده است.

وی درباره اشعار کتاب «ماه در مه» به بیان نکاتی پرداخت و گفت: طرح جلد و صفحه آرایی کتاب مناسب مضامین اشعار نیست و شاعر جوان برای سرودن شعرهای آیینی جرأت و جسارت از خود نشان داده است و خواسته خود را در حوزه دین هم بیازماید.

امینی معتقد است شاعر در کتاب «ماه در مه» تحت تأثیر سنت و شعر مذهبی است و در این مجموعه شعرهای خوبی وجود دارد که نشان از توانایی های بالای شاعر است.

در ادامه علی داوودی، شاعر و منتقد ادبی، ضمن تبریک به شاعر اثر، گفت: اشعار دو کتاب «ماه در مه» و «شرحه» کاملاً متفاوت است. اشعار کتاب «شرحه» آزاد است و اشعار کتاب «ماه در مه» از یک الگوی عمومی موجود در فضای شعر آیینی استفاده کرده است.

سپس فریبا یوسفی، دبیر محفل ادبی ارغوان، به بیان نکاتی پرداخت و چند بیتی از اشعار کتاب «شرحه» را خواند.

در پایان مرضیه فرمانی، شاعر و ترانه سرای جوان، یک چهارپاره از اشعار خود را برای حاضرین قرائت کرد.

گفتنی است، کتاب «ماه در مه» سروده مرضیه فرمانی، توسط انتشارات سوره مهر در سال ۱۳۹۸ در ۶۲ صفحه به چاپ رسید. این مجموعه شامل ۲۶ شعر آیینی در قالب‌های، غزل، ترکیب بند، چهارپاره و ترجیع‌بند است. همچنین کتاب «شرحه» از این شاعر توسط انتشارات فصل پنجم در سال ۱۳۹۶ در ۷۲ صفحه به بازار آمد. این مجموعه شامل ۴۰ شعر از اشعار کلاسیک با موضوع عاشقانه و آزاد است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 3 =