شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶

با تقدیر از برگزیدگان؛

مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در لرستان برگزار شد

آیین کتاب لرستان1

مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان لرستان با تقدیر از برگزیدگان حوزه کتابخانه های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، آیین استانی تجلیل از کتابداران و خادمان عرصه کتاب و کتابخوانی با حضور محمود ثمینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری؛ سجاد محمدیان، سرپرست اداره کل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ احمد حسین فتایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ مریم پور سرتیپ، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، ماشالله نعمتی، فرماندار کوهدشت؛ نعمت الله دستیاری، فرماندار رومشکان؛ کارشناسان ستادی و تعدادی از کتابداران به صورت مجازی برگزار و از طریق اسکای روم پخش شد.

در ابتدای این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان ضمن تبریک هفته کتاب، بیان داشت: در بحث ترویج فرهنگ مطالعه عوامل متعددی موثر بوده، که از مهم ترین این عوامل می توان به خانواده اشاره کرد. خانواده چون از ابتدا در شکل گیری روحیات و علاقمندی کودکان نقش موثری داشته، باید آموزش والدین در تربیت صحیح فرزندان در اولویت دستگاه های فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد.

فرشته طهماسبی ادامه داد: مدارس، دانشگاه ها، کتابخانه های عمومی، ناشرین و نویسندگان از دیگر ابزارهای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه بوده که هر کدام می بایست با برنامه ریزی دقیق و صحیح اهداف خود را دنبال کنند.

وی در پایان از زحمات خالطانه همه کارکنان و کتابداران استان تقدیر و تشکر کرد.

سرپرست اداره کل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع کتابداران لرستانی، گفت: شیوع ویروس کرونا در دنیا، کارکرد سنتی کتابخانه های عمومی را به چالش کشیده، اما کتابداران خدوم ایران اسلامی این چالش را با حضور پررنگ و قوی در فضای مجازی به فرصتی بزرگ تبدیل کردند.

سجاد محمدیان افزود: امروز به همت کتابداران، نهاد کتابخانه های عمومی کشور به یکی از فعال ترین دستگاه های خدماتی در فضای مجازی تبدیل شده است. این خلاقت بزرگ نشان داد کتابخانه های عمومی این آمادگی را دارند که وظیفه های جدیدی را نیز در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور بر عهده بگیرند.

 در ادامه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان بیان داشت: از آنجا که انسان به واسطه مطالعه و کتاب به رشد و بالندگی دست می یابد، باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مطالعه برای افراد جامعه یک اهمیت و ضرورت تلقی شود.

محمود ثمینی تصریح کرد: در هر جا که کتابخانه های عمومی با منابع به روز و کاربردی وجود دارد، میزان استقبال و مراجعه مردم به کتابخانه های عمومی و به دنبال آن سرانه مطالعه در آن منطقه بالاتر از دیگر مناطق است. نیروهای فرهنگی از جمله معلمین، مربیان و کتابداران در کتاب خوان کردن عموم مردم به ویژه قشر کودک و نوجوان بسیار نقش پر رنگی دارند.

وی افزود: باید کتاب به سهولت و راحتی در دسترس همه افراد جامعه قرار گیرد؛ به همین منظور می طلبد در مناطق حاشیه ای، کم برخوردار و روستایی با جدیت بیشتری توسعه کتابخانه های عمومی را دنبال کرد.

در این مراسم از برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی تقدیر شد.

فرمانداران و رؤسای انجمن کتابخانه های عمومی:

ماشالله نعمتی، فرماندار کوهدشت؛ نعمت الله دستیاری، فرماندار رومشکان؛ محمد محمدی نژاد، فرماندار ازنا

برگزیدگان فعالیت های ترویجی:

شراره گودرزی، کتابدار شهرستان بروجرد

برگزیدگان فعالیت های مجازی:

فرهاد سوداگر، کتابدار شهرستان بروجرد؛ مریم کشوری، کتابدار شهرستان خرم آباد

خدمتگزار برگزیده:

غلام کاکاوند، شهرستان بروجرد

گفتنی است، پخش کلیپ هایی با موضوع کتاب و کتابخوانی، یادبود همکاران درگذشته و ... بخشی از برنامه های این آئین بود. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 15 =