یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷

توسط کتابخانه های عمومی استان قزوین؛

طرح خدمات تحویل مدرک «کتابرسان» ویژه اعضای فعال کتابخانه ها اجرا می شود

کتابرسان

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، طرح «کتابرسان» ویژه اعضای فعال کتابخانه ها، برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، فاطمه محمد بیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین به تشریح جزئیات طرح «کتابرسان» پرداخت و گفت: طرح خدمات تحویل مدرک یکی از خدمات جدید اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین می باشد که با هدف ترویج فرهنگ مطالعه در محدودیت‌های کرونایی به منظور استمرار خدمات غیرحضوری به شکل پایلوت در شهر قزوین اجرا و اعضای فعال کتابخانه های عمومی، کتب مورد نیاز خود را که با رعایت پروتکل های بهداشتی بسته بندی شده است، درب منزل تحویل می گیرند.
محمد بیگی اذعان داشت: کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی امروزه با استفاده از فناوری‌های نوین در امر بازیابی و اشاعه اطلاعات گام‌های بزرگی برداشته اند خدمات تحویل مدرک در واقع حلقه پیوند دهنده بین کتابخانه‌ها و کاربران کتابخانه است که به روش‌های مختلفی از جمله پست، الکترونیکی،  تصویربرداری و ... در دنیا انجام می‌گیرد. 


وی افزود: در صورت فراهم بودن زیرساخت‌های اطلاعاتی و اطلاع‌رسانی قوی جریان گردش صحیح اطلاعات و منابع میسر می شود و در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با استفاده از امکانات موجود طرح خدمات تحویل مدرک «کتابرسان» به عنوان یکی از خدمات نوین کتابخانه ای  و با هدف دسترسی به منابع مورد نیاز اعضا از جمله مقالات و کتابها در راستای تکریم اعضای فعال کتابخانه ها و برای تشویق مخاطبین و تسهیل دسترسی به منابع اجرا خواهد شد. 

محمد بیگی افزود : همچنین همزمان با هفته کتاب خدمات مرجع مجازی به اعضای کتابخانه ها ارائه شد و اکنون  با اجرای طرح «کتابرسان» می‌خواهیم قابلیت دریافت کتاب در منازل را هم فراهم کنیم.
محمد بیگی با بیان اینکه ادامه فعالیت کتابخانه‌های عمومی منوط به تصمیمات ستاد مقابله با کروناست؛ اضافه کرد: هم اکنون قرائت خانه‌ها و خدمات حضوری کتابخانه‌های عمومی استان تعطیل می باشند .
وی بیان کرد: در راستای اجرای فعالیتهای فرهنگی برای تکریم اعضای کتابخانه‌ها، عضویت اعضا به صورت خودکار تمدید شد تا نیاز به حضور علاقمندان در کتابخانه‌ها نباشد.
محمدبیگی تصریح کرد: اگرچه کرونا آمار امانت کتاب را دستخوش تغییر قرار داده ولی در این راستا اجرای فعالیتهای فرهنگی در فضای مجازی از جمله پیامرسان بله و اینستاگرام، برگزاری نشستهای کتابخوانی،‌ مسابقات کتابخوانی، نقد و بررسی کتاب و قصه گویی از دیگر برنامه‌هایی است که در دوران کرونا برگزار شده است.


محمدبیگی اظهارداشت: در حالی که برخی از مشاغل و خدمات عمومی در دوره کرونا تعطیل شده‌است، اما کتابخانه‌های عمومی با اتخاذ تدابیر لازم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر ارائه خدمات به اعضا بر بستر فضای مجازی استمرار داشته‌اند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین در پایان سخنان خود اظهار کرد: هم اکنون ۵۹ کتابخانه عمومی در استان فعالیت دارد که از این تعداد، ۳۷ باب کتابخانه نهادی که از این تعداد ۷ باب روستایی می باشد و ۲۲ باب کتابخانه مشارکتی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 0 =