دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸

در آستانه شب یلدا؛

نشست ادبی «یلدای خورشید» برگزار شد

یلدا

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین و با همکاری محفل ادبی علامه قزوینی نشست ادبی «یلدای خورشید» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، به همت این اداره کل و با همکاری محفل ادبی علامه قزوینی نشست ادبی «یلدای خورشید» به صورت مجازی با حضور اساتید و شاعران برجسته استان قزوین و با اجرای ناهید السادات حیاتی در پلتفرم اسکای روم برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید اسماعیل قافله باشی، استادیار زبان و ادبیات فارسی و عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی قزوین، بیان کرد: ما ایرانی مسلمان و مسلمان ایرانی هستیم؛ یعنی دو هویت ایرانی و اسلامی داریم و افتخار می کنیم هم ایرانی و هم مسلمان هستیم.

قافله باشی در ادامه با اشاره به شب یلدا، افزود: یلدا برگرفته از یک واژه سُریانی است که تولد و زایش معنی شده است. سریانی زبان رایج مسیحی ها بوده که از تحقیق و بررسی در کتب تاریخی واژه نامه ها کسب شده است. دانشمند بزرگ و تقویم شناس ابوریحان بیرونی با نام میلاد اکبر از شب یلدا یاد می کند و آن را میلاد خورشید دانسته است.


وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین شب های ایران باستان شب یلدا است که از دیرباز تا به امروز مورد توجه و اهمیت ایرانیان واقع شده است. جشن ها و شب نشینی هایی که در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می شود، یک سنت دیرینه محسوب می شود که تا امروز نیز نه تنها از ارزش آن چیزی کم نشده، بلکه جایگاه بسیار ویژه ای نزد ایرانیان پیدا کرده است.

همانطور که می دانید تاریخچه و پیشینه یلدا به زمان های بسیار گذشته برمی گردد؛ ولی مشخص نیست قدمت دقیق آن به چه زمانی تعلق دارد؛ بسیاری از باستان شناسان هفت هزار سال پیش را برای تاریخ شب یلدا مطرح کرده اند. 

قافله باشی افزود: این سنت بعدها به کشورهای اروپایی رفت و به شب تولد حضرت مسیح مبدل شد. ما در این ایام، سال نو مسیحی را داریم و جشن های بزرگی در کشورهای اروپایی برگزار می شود که هر دو این ها مبارک است و در این بین، آداب و رسوم مشابه ای هم بین ایرانی ها و غربی ها وجود دارد.

استادیار زبان و ادبیات فارسی و عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی قزوین، توضیح داد: یکی از افتخارات ما ادبیات ما است؛ ادبیات ما برترین ادبیات جهان است؛ شاعران و نویسندگان ما که اهل ذوق و هنر هستند از همه مراسم و رویدادها به نفع دستگاه هنری خود استفاده می کنند؛ یلدا هم سوژه خوبی برای شاعران است. شب یلدا مظهر سیاهی طولانی است و شاعران خوش ذوق ما از این امر بهره گرفته و استفاده کردند.

وی با اشاره به گرفتن فال حافظ در شب یلدا اظهار کرد: شاهنامه خوانی و فال حافظ در شب های یلدا یکی دیگر از سرگرمی های ایرانیان است. البته باید در نظر داشت که دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم با عقل و تدبیر و نظام علت و معلول می چرخد و زندگی باید بر اساس تدبیر و عقل اداره شود اما در کنار عقل گرایی و علت و معلول، نباید غافل از این موضوع شویم که اسراری هم در عالم وجود دارد.

قافله باشی اضافه کرد: ما نباید با فال و استخاره زندگی کنیم اما اسراری هم وجود دارد؛ اگر ما درون مان پاک باشد و اخلاص داشته باشیم، می توانیم با روح بلند افرادی مانند حافظ، مولانا و سعدی ارتباط داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ایرانی ها بیشتر با حافظ استخاره باز می کنند، گاهی وقت ها فال جوابگو است ولی اصل باید بر تدبیر و عقل باشد.

گفتنی است، در این نشست مهسان آقایی، عضو کودک کتابخانه عمومی شهر قزوین به شاهنامه خوانی پرداخت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 11 =