یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵

با هدف دسترسی آسان علاقمندان به کتاب؛

« طرح کتابرسان» در قزوین اجرا می شود

کتاب

طرح « کتابرسان» و پادکست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین به همت اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، آئین رونمایی از  طرح «کتابرسان» و پادکست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین با هدف دسترسی آسان علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در ایام شیوع بیماری کرونا با حضور فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛ مریم بیدخام، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین؛ صدیقه ربیعی، مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین اظهار داشت: در مدت زمانی که شیوع بیماری کرونا مسیر تازه ای برای ارائه بسیاری از خدمات ایجاد کرد، اداره کل کتابخانه ها نیز با رویکردی نوین در این میدان حاضر شد و توانست بسیاری از فعالیت های ترویجی خود را در این حوزه متمرکز کند.

وی گفت: البته پیش از شیوع بیماری کرونا به دلیل نیازسنجی های انجام شده و تمایل مخاطبین به فضای مجازی تعدادی از کتابخانه های استان قزوین در این بستر فعالیت خود را آغاز کرده بودند که پس از شیوع بیماری و اعمال محدودیت های چند ماهه فرصتی فراهم شد تا سایر کتابخانه ها نیز وارد بستر فضای مجازی شوند. در این مدت بیش از ۱۵ هزار محتوای مرتبط با کتاب و کتابخوانی از کلیپ های صوتی و تصویری معرفی کتاب در استان قزوین تولید و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: راه اندازی میز مرجع مجازی نیز از دیگر اقداماتی بود که در این ایام صورت گرفت، با این حال احساس شد که تعطیلی کتابخانه ها و عدم امکان حضور فیزیکی مردم در کتابخانه موجب شده برخی از اقشار نتوانند به صورت کامل و جامع مطالعه داشته باشند.


محمد بیگی افزود: بر همین اساس اجرای طرح کتابرسان به صورت متفرقه در برخی از شهرستان های قزوین آغاز شد و با بازخورد خوبی که از مردم و کتابداران دریافت کردیم، تصمیم گرفتیم این طرح را در شهر قزوین هم آغاز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح اعضای فعال کتابخانه های عمومی استان قزوین می توانند از طریق تماس تلفنی، کتاب مورد نیاز خود را به اطلاع کتابخانه برسانند و در بسته بندی های بهداشتی و با رعایت همه پروتکل های بهداشتی کتاب را درب منزل تحویل بگیرند.

محمدبیگی افزود: ایده اولیه این خدمت بر اساس قوانین ( اول و چهارم) رانگاناتان، ریاضیدان و پدر علم اطلاعات و دانش‌شناسی که گفته است کتاب برای استفاده است و نیز وقت خواننده را هدر ندهید، شکل گرفت و جلسات متعددی با همکاران برای بررسی جوانب کار برگزار شد. در نهایت کتابخانه عارف قزوینی شهر قزوین برای اجرای طرح به صورت پایلوت انتخاب شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین اظهار داشت: اجرای طرح کتابرسان تکمیل زنجیره خدمات در حوزه کتاب و کتابخوانی است و قطعا با استقبال خوب مردم استان قزوین خواهیم توانست طرح های مرتبط با این حوزه را هرچه بهتر و بیشتر از قبل به انجام برسانیم.

محمد بیگی گفت: تلاش ما این است که در هیچ شرایطی کتاب و کتابخوانی متوقف نشود و در این مسیر نیز از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.کتابرسان، خلأ موجود در حوزه کتاب و کتابخوانی را مرتفع می کند

مریم بیدخام، مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری قزوین نیز در بخش دیگری از این جلسه اظهار داشت: در مدت زمان شیوع بیماری کرونا دیدیم که فعالیت های حوزه کتاب و کتابخوانی حتی با تعطیلی فیزیکی کتابخانه ها در استان قزوین تعطیل نشد و کتابداران استان قزوین توانستند رسالت خود را در این ایام از طریق بستر های مختلفی نظیر شبکه های اجتماعی و اینترنت به انجام برسانند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری قزوین گفت: اجرای طرح کتابرسان به عنوان یکی از مهم ترین طرح های طی این مدت، می تواند گامی اثربخش و افتخار آمیز برای استان قزوین باشد و رضایت مردم را نیز در پی داشته باشد. بسیاری از مشکلاتی که در مدت زمان شیوع این بیماری در بین خانواده ها ایجاد شده و آسیب های اجتماعی مرتبط، قطعا با مطالعه و ورود به دنیای کتاب و کتابخوانی به راحتی قابل حل است و مجموعه مدیریت استان قزوین در این مسیر خود را همراه با اداره کل کتابخانه های عمومی می داند.کتابرسان تکمیل زنجیره خدمات در اداره کل کتابخانه ها است

صدیقه ربیعی، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری قزوین در ادامه این جلسه اظهار داشت: اگرچه محدودیت های فیزیکی ایجاد شده در ایام کرونا موجب شد تا بخشی از فعالیت های ترویجی و فرهنگی حوزه کتاب و کتابخوانی در بسترهای مجازی رشد یابد.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری قزوین اظهار داشت: در این ایام بانوان نیز در کنار سایر اعضای خانواده به دلیل محدودیت های ایجاد شده اوقات فراغت بیشتری داشتند که در نبود کتاب، سپری کردن این اوقات بدون برنامه ریزی قبلی امکان پذیر نبود؛ شاید بتوان اجرای طرح کتابرسان را یکی از موثرترین و بهترین طرح ها در این ایام دانست؛ چراکه به تکمیل زنجیره خدمات کتابخانه های عمومی منجر شد.

ربیعی عنوان کرد: رساندن کتاب به دست کتابخوان با رعایت پروتکل های بهداشتی، اقدامی ارزشمند است که تداوم اجرای آن می تواند بسیار اثرگذار باشد.

وی در پایان از خدمات انجام شده در این اداره کل تقدیر کرد و افزود: در مسیر اجرای فعالیت های اثربخش این سازمان در کنار مسئولین این اداره هستیم و امیدواریم خانواده های استان قزوین در این ایام بیشتر از قبل با کتاب مانوس شوند.

در پایان این مراسم با حضور مسئولین استانی از طرح «کتابرسان» بهره برداری شد و همچنین نخستین پادکست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین منتشر و از طریق آپارات اداره کل کتابخانه های عمومی استان و پرتال اداره کل در دسترس قرار گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 9 =