چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵

با هدف توانمندسازی خانواده‌ها و والدین؛

نشست تخصصی دین و کودک به صورت مجازی برگزار شد

نشست دین و کودک-1

به همت دفتر پژوهش‌های دینی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، دومین نشست تخصصی دین و کودک با عنوان «تقویت تفکر در دوره دوم رشد» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، دومین نشست تخصصی دین و کودک با عنوان «تقویت تفکر در دوره دوم رشد (۷ تا ۱۲ سال)» با حضور حامد حجتی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و رضا دژبخش، پژوهشگر قرآنی حوزه کودک و نوجوان و عضو علمی مجمع مدارس قرآن و عترت دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار شد.  

رضا دژبخش، پژوهشگر قرآنی حوزه کودک و نوجوان در ابتدای صحبت‌های خود به مطالب جلسه قبل پرداخت و گفت: در جلسه قبل درباره مفهوم رشد از منظر قرآن، دوره‌ها، مولفه‌ها و مراتب رشد در قرآن صحبت شد.

وی زمان شکوفایی تفکر کودکان و نوجوانان را دوره ۷ تا ۱۲ سالگی دانست و به معرفی چندین کتاب درباره رشد تفکر و مهارت‌های اجتماعی، که اکثراً بر اساس آیات قرآنی و روایات نگاشته شده است، پرداخت.

عضو علمی مجمع مدارس قرآن و عترت دانشگاه تهران ضمن بیان محدودیت توانمندی های نوجوانان در ابتدای دوره دوم رشد (۷ تا ۱۲) و لزوم تقویت آن، شش گام را برای تقویت تفکر با رویکرد قرآنی برشمرد و گفت: هر یک از این شش گام یا مرحله، حدوداً یک سال از این دوره ۵ ساله را شامل می‌شود که عبارتند از: تقویت تعبد، تقویت شناخت، مواجهه با عجایب پیرامون، تقویت و تعمیق مشاهده، توجه به نعمت‌های خاص، و توجه به گزاره‌های قرآنی.

وی سپس به تبیین این شش گام پرداخت و گفت: تعبد یعنی حرف‌شنوی با رغبت نه با اجبار و اکراه و وقتی تعبد تقویت شود، کودک یا نوجوان، مادر یا مربی یا معلم را قبول می‌کند و شناخت و تفکر او کامل می‌شود. اوایل، تعبد به صورت تقلید خود را نشان می‌دهد که باید تقویت شود و اصولاً تقلید از افراد نزدیک نظیر پدر و مادر و همسالان، شروع می‌شود. البته از شخصیت‌های منفی نیز ممکن است تقلید صورت گیرد که نیازمند اصلاح و روشنگری است.

دژبخش شروع آموزش رسمی را از دوره ۷ سالگی به بعد دانست و بر لزوم تقویت شناخت و تجربه کودکان تاکید کرد و افزود: مواجهه با رویدادهای شگفت آور در طبیعت برای کودکان در این دوره بسیار سودمند است و در گام بعد باید توجه کودک را به پدیده های پیرامونی معطوف کرد تا شناخت وی عمق پیدا کند.

این پژوهشگر قرآنی توجه به نعمت‌ها و داشته‌های خود نظیر سلامتی، اعضای بدن، توجه به وقت و اجل، توجه به توان و اختیار خود و توجه به قدرت یادگیری را گام دیگری در جهت تقویت تفکر دانست.

رضا دژبخش در بخش دیگری از نشست در پاسخ به سوال چگونگی شکوفایی تفکر در این دوره گفت: درباره شکوفایی تفکر دو اتفاق مهم باید بیفتد اول، یادگیری مشورت دادن و مشورت گرفتن و دوم، استطاعت انجام امور و کارها. کودکان و نوجوانان باید در ابتدا مشورت گرفتن را یاد بگیرند و سپس در سیر تقویت تعبد و شناخت، رویارویی با عجایب، تعمیق شناخت و توجه به نعمت‌های خاص و آشنایی با گزاره‌های قرآنی، مشورت دادن را انجام دهند.

وی توجه به استطاعت را در گروی شناخت نسبت به سلامتی، اعضای بدن و کارکردهای آن، اختیار و مسئولیت کارها، تفهیم قدرت یادگیری و بایدها و نبایدهای موجود دانست و افزود: این دو مسیر یعنی یادگیری مشورت و استطاعت برای انجام کارها باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا تفکر شکوفا شود.

در این نشست حامد حجتی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم از تداوم برگزاری چنین نشست‌هایی با رویکرد قرآنی خبر داد و اظهار داشت: اصولاً برای صحبت درباره تقویت تفکر در دوره دوم رشد کودکان و نوجوانان می‌توان از دو منظر مبانی و راهکارها به بحث ورود کرد، که در این نشست راهکارها به خوبی تبیین شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم با راهگشا دانستن توجه به گزاره تعبدی از منظر قرآن، اظهار کرد: کودکان و نوجوانان به ویژه در این دوره افراد دیگر نظیر پدر و مادر یا همسالان خود را الگو قرار داده و جنبه تقلیدی آن ها بسیار بیشتر است که هدایت و نظارت از سوی والدین را بیشتر می‌کند.

وی شناخت ذائقه فرد در دوره اول و انجام کارهایی برای ایجاد حال خوب و بهبود و تقویت رابطه با پدر و مادر را از اصول کلی این دو دوره دانست.

گفتنی است، نشست‌های تخصصی دین و کودک با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و در بستر اسکای روم به نشانی www.skyroom.online/ch/nahaad/qompl برگزار می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 3 =