چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین؛

نشست کتاب خوان مجازی ویژه رابطین فرهنگی برگزار شد

نشست

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین نشست کتاب خوان مجازی با محوریت کتاب های مربوط به زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رابطین فرهنگی استان قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، نشست کتابخوان با محوریت کتاب های مربوط به زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س)، به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین و با حضور رابطین فرهنگی استان از طریق پلتفرم اسکای روم برگزار شد. 

در آغاز این نشست، معصومه علیپور، رابط فرهنگی شهرستان بوئین زهرا به معرفی کتاب «خاطر نازک گل» نوشته حسین سیدی پرداخت و گفت: در این کتاب سعی شده مسائل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت (ع) می توانند الگو باشند و چگونه آن ها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.


وی اظهار داشت: این سیره کاربردی بیش از 50 موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، دفاع از ولایت، خطبه های انقلابی حضرت(س)، ماجرای فدک، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و… را شامل می شود که برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است.

سپس فرزانه عمویی، رابط فرهنگی شهرستان تاکستان، به کتاب «گلی برای آخرین پیامبر» نوشته مهری ماهوتی اشاره کرد و گفت: کتاب «گلی برای آخرین پیامبر (ص)» از مجموعه «چهارده آفتاب» است که سعی دارد به روایت زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) بپردازد.


وی افزود: کتاب حاوی چهل حکایت از زندگی حضرت فاطمه (س)، برای نوجوانان است که برخی از آن ها عبارت اند از: صدای آسمانی، دست‌های کوچک، تبسم، غذای بهشتی، عیادت، خوشه‌های انگور، خانه، خانه توست، عطر و لباس، زمین و آسمان و گونه‌های سوخته.

در ادامه، رمضان حیدری، رئیس اداره و رابط فرهنگی شهرستان آبیک کتاب «زندگانی فاطمه زهرا علیهاالسلام » نوشته سید جعفر شهیدی را معرفی کرد و درباره کتاب گفت: کتاب گزارشی از زندگی دختر پیامبر اسلام (ص) است که در ضمن آن رویدادها و تحلیل‌هایی نیز ارائه شده است. 


وی اظهار داشت: سید جعفر شهیدی در این کتاب بیش از ۷۰ منبع از شیعه و اهل سنت را به‌کار گرفته است. کتاب بدون فصل‌بندی خاصی تدوین شده، اما مطالب با ترتیب تاریخی از زمان پیامبر اسلام آغاز شده و تا شهادت حضرت زهرا پیش رفته است.

در ادامه معصومه رضوان مهر، رابط فرهنگی شهرستان البرز به معرفی کتاب «فاطمه فاطمه است» نوشته علی شریعتی، پرداخت و عنوان کرد: در این کتاب، دکتر علی شریعتی می‌کوشد تا ضمن بیان شخصیت اصلی‌ترین چهره زن شیعه، از او به عنوان یک نمونه و الگو یاد کند که به تنهایی مبین ارزش زن در اجتماع و در نگاه اسلام است. او در این اثر می‌کوشد تا فاطمه (س) را نه به عنوان فرزند پیامبر که به عنوان زنی مستقل معرفی کند که شخصیت خود او، به تنهایی، وجهه‌ای از یک زن مسلمان را ترسیم می‌کند.


رضوان مهر اظهار کرد: کتاب «فاطمه فاطمه است»، متن منتشر شده یکی از سخنرانی‌های  دکتر علی شریعتی در ۱۴ تیر ۱۳۵۰ در حسینیه ارشاد بوده و در سال ۱۳۵۰ شمسی، پس از تصحیح در ۲۱۶ صفحه چاپ شد.

سپس ابراهیم افتخاری، رئیس اداره و رابط فرهنگی شهرستان آوج کتاب «فاطمه علی است» نوشته علی قهرمانی را معرفی کرد و گفت: حجت الاسلام علی قهرمانی برای تدوین و تألیف کتاب «فاطمه علی است» با وسواس زیاد دست به انتخاب روایت های متقن و مستند زده است و از میان منابع اهل سنت و شیعیان، فرازها و برهه هایی از زندگی حضرت زهرا و امیرمؤمنان را از دل تاریخ بیرون کشیده و با بیانی موجز و مینیمالیستی در قالب داستانک هایی خیره کننده و مؤثر در منظر ما گذاشته است.


وی افزود: این کتاب داستان هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) و امیرمؤمنان (علیه السلام)» در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول «تولد دو نور» به داستان ولادت و بالندگی آن دو معصوم می پردازد. در فصل دوم به نام «پیوند دو دریا» ماجراهای شورانگیز وصلت آن دو نور را می خوانیم. در سومین فصل که «داستان زندگی» نام دارد، کاممان با داستانک هایی از زندگی و سلوک آن دو چراغ هدایت شیرین می شود. فصل آخر حین و بعد از شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) را روایت می کند و «در فراق یار» نام دارد.

در انتهای این نشست ناهید السادات حیاتی، رابط فرهنگی شهرستان قزوین کتاب «فاطمه زهرا سلام الله علیها از ولادت تا شهادت » نوشته محمد کاظم قزوینی را معرفی کرد و گفت: این کتاب 25 سال پیش توسط فقید منبر و قلم، خطیب توانا، نویسنده ی گرانمایه علامه ی قزوینی قدس سره به رشته تحریر درآمده که به عنوان منبعی معتبر در فرهنگ والای فاطمی محسوب می شود. معظم له در این کتاب ضمن بهره بردن از منابع دسته یک تاریخ و حدیث و کلام به تبیین شرایط و کیفیت زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها  پرداخته است.

حیاتی افزود: از جمله سرفصل های اصلی این کتاب به دخت گرانمایه ی پیامبر در آستانه ی ازدواج؛ سرای پرشکوه و پرمعنویت فاطمه(س)؛ سیمای فاطمه(س) در قرآن؛ ویژگی های اخلاقی و انسانی بانوی بانوان؛ روند تاریخ و آینده ی امت؛ فدک؛ سخنان تاریخی و جاودانه آن حضرت؛ با همتای گرانمایه اش؛ با زنان مهاجر و انصار؛ باران اشک روشنگرانه و هدفدار؛ در آستانه ی شهادت و موقوفات و صدقات او می توان اشاره کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =